Mide botoksu İle kilolarını verdi

Özel Konak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Şenol mide botoksu ile kilo vermenin mümkün olduğunu söyledi.

OBEZİTEYLE MÜCADELE

Obeziteyle mücadele kapsamında farklı birçok yöntem denendiğini ifade eden Özel Konak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Şenol, diyet programlarından başlayarak mide balonu, mideye botoks enjeksiyonu, mide küçültme ameliyatlarına kadar çok değişik uygulamaların mevcut olduğunu söyledi. Op. Dr. Metin Şenol, "Mideye botoks enjeksiyonu kilo vermek için uygulanan yöntemlerden biridir. Bu işlem endoskopik olarak yapılmaktadır. Endoskopik iğne ile mide iç kısmından mide duvarına Botilinum toksini enjekte edilir. Bu enjeksyonlar tüm mide kısımlarına belirli bir düzende yapılır. İşlem sonrası hasta bir saatlik müşahadede tutulur ve sonrasında taburcu edilir. Aynı gün rutin günlük işlerine dönebilir. Bu işlem için 8 saatlik aç olmak yeterlidir. Mide botoksu cerrahi bir müdehale değildir. Girişimsel bir işlemdir. Mide botoksu yapıldıktan sonraki ilk iki gün sıcak olmayan sıvı almak gerekir. Sonrasında özel yiyecek kısıtlaması yoktur" dedi.

MİDEYE BOTOKS YÖNTEMİ

Op. Dr. Metin Şenol şöyle devam etti: "Mideye botoks enjekte etmemizin iki temel amacı vardır:

1-Bilindiği üzere botilinum toksini uygulandığı bölgedeki kasları felç eder ve kasılmayı engeller. Bu estetik amaçlı özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıkları azaltmak için kullanıyoruz. Burada da aynı etkisinden faydalanıyoruz. Midenin kasılmaları azalıyor ve mide boşalımı yavaşlıyor. Böylece her öğünde porsiyonlar küçülüyor, alınan kalori azalıyor.

2-İkinci etkisi de mideden salgılanan Ghrelin hormonunun salgılanmasını azaltması. Ghrelin hormonu iştahın ve açlık hissinin baş sorumlusudur. Salgılandığında iştah arttırır ve yemek yeme isteği uyandırır. Mideye yapılan botoks enjeksiyonu sayesinde ghrelin hormonu salınımı azalarak iştah ve açlık hissi de azalıyor. Sabah kahvaltısından sonra akşam yemeğinde kadar tokluk hissi devam eder.

Mide botoksunun aslında en önemli yararı diyet yapmayı çok daha kolay hale getirmesidir. Mide botoksu tek başına kilo verdirmez. Diyet de yapılması gerekmektedir. Hem iştahı azaltıp hem de öğünlerdeki porsiyonlar küçüleceğinden kolaylıkla diyet yapılabilir ve kilo verilebilir.

Botoksun etkisi 6 ay sürmektedir.6 ay sonra vücudumuz tarafından yok edilir. Hamilelere, emziren annelere, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, botoks alerjisi olanlara, nöromusküler hastalığı olanlara, midesinde ülser olanlara mide botoksu yapılamaz."

KİLOLARINA VEDA ETTİ

Mideye Botoks tedavisinin uygulamasını Özel Konak Hastanesi Sakarya'da gerçekleştirdiklerini de belirten Op. Dr. Metin Şenol, "Dünyanın dört bir yanından gelen hastalarımıza bir çok farklı cerrahi alanda hizmet vermeye devam ediyoruz. Mide botoksu işlemi kilo vermek için uygulanan en yeni ve güvenilir yöntemlerden biri. Diyete yardımcı bu yöntem spor ile birlikte devam ettirildiğinde etkili sonuçlar almak mümkün. Suudi Arabistan' dan gelen hastamız Salem Alali 34 yaşında ve 120 kilo. Vücut kitle indeksi 43 olan Salem'in 15 dakika süren, hafif sedasyon altında uygulanan mide botoksu enjeksiyonu hastanemizde başarı ile gerçekleştirildi. İşlem sonrası hastanın 2 saat içerisinde normal hayatına döndüğü mide botoksu yöntemi morbid obez hastalarda tüp mide ameliyatı öncesi iştah kapatma ve tok tutma özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir" dedi.

22 Temmuz 2019 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.935.661 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?