Göz sağlığında akıllı lens ve lazer dönemi

Özel inci göz Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Semih Açıkgöz’den son günlerin en çok konuşulan göz hastalıkları tedavileri olan “Akıllı Lens ve Excimer lazer” ameliyatları hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladı.


Açıkgöz yaptığı açıklamada,

“Son yıllarda göz içi mercekleri teknolojisindeki hızlı gelişmeler sonucunda AKILLI MERCEK (lens) olarak adlandırılan göz içi mercekleri hem yakın Hem orta hem de uzak mesafede mükemmele yakın görüş sağlayarak kalıcı olarak gözlüklerden kurtulma şansı tanımaktadır” dedi.

Op. Dr. Semih Açıkgöz açıklamalarına şöyle devam etti;

“Akıllı lens tedavisinin dışında teknolojideki akıl almaz ilerlemeler miyop-hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları olan bir çok hastaya kısa sürede gözlük ve kontak lenslerinden kurtulma imkanı sağlıyor. Lazerle göz ameliyatı denince akla Excimer lazerle yapılan LASİK ve LASEK, PRK ameliyatı gelmektedir. Kırma kusurları günümüzün teknolojisi ile artık kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Tüm dünyada 25 yılı aşkın süredir güvenle uygulanan ve milyonlarca insanın gözlük ya da kontakt lens bağımlılığını ortadan kaldıran bu tedavi Eximer Lazer adı verilen bir cihazla gerçekleştirilmektedir. Lazer gözün en önünde bulunan şeffaf tabakanın (kornea) inceltilerek yeniden şekillendirilmesi esasına dayanır “ ifadelerini kullandı.

Özel inci Göz Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Semih Açıkgöz açıklamalarını son olarak şu cümlelerle tamamladı;

“45 yaşından sonra göz merceğindeki doğal esnekliğin kaybolmasına bağlı olarak yakını görme yeteneğimizi kaybetmekteyiz. Buna tıp dilinde (presbiyopi) demekteyiz. Yakını görememenin (presbiyopi) henüz lazer ile standardize olmuş genel kabul görmüş bir tedavisi yoktur. Presbiyopi’nin Tedavisinde tercih edilen ve kullanılan bu yöntemlerin başında akıllı göz içi mercek operasyonları geliyor. Günümüz insanının yaşam tarzı aktif bilgisayar ve cep telefonu kullanımı, bunlarla beraber yoğun araç kullanımı, sadece yakın ve uzağı değil orta mesafenin ve bunların aralarında kesintisiz net görme ihtiyacını da beraberinde getirdi. Halk arasında akıllı lens olarak bilinen göz içi merceklerini tıbben Trifokal lens olarak adlanlandırıyoruz. Trifokal lensler, Hem yakın, hem uzak, hem de orta mesafede net görüş sağlaması nedeniyle üç boyutlu görüş ismi ile de anılmaktadır. Her mesafede net ve kesintisiz bir görüş sağlamaktadır" dedi.

03 Eylül 2019 Sakarya- Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.463 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?