''Türkçe giderse Türkiye gider''

Milliyetçi Hareket Partisi Adapazarı meclis üyesi Av. İlknur Bayram son yıllarda rahatsızlık verecek seviyelere çıkan yabancı tabelalar ve yabancıların ruhsatsız şekilde açtıkları iş yerleri ile ilgili parti hassasiyetlerini meclis gündemine getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Yaptığı konuşmada esnaftan ruhsatsız iş yerleri ile ilgili şikayetler aldıklarını bununla alakalı belediyenin son yıllarda kaç yabancıya iş yeri açma ve işletme ruhsatı verdiğini bunun bir denetiminin yapılıp yapılmadığını ve kaç tane kaçak iş yeri tespit edilip bunlarla ilgili ne işlem yapıldığını sordu. Aynı zamanda yabancı tabelalardan dolayı vatandaşlarımızın ciddi rahatsızlığı olduğunun ifade eden meclis üyesi Av. İlknur Bayram TÜRKÇE GİDERSE TÜRKİYE GİDER diyerek bazı sokaklarda yabancı bir ülkeye gelmiş gibi hissediyorsunuz ilgili birimlerin çalışmaları ne durumdadır diyerek en kısa sürede yasal mevzuatlara uyulmasını sağlamalıyız dedi. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu konuya ilişkin verdiği cevapta ilgili birimler çalışmaları yapıyorlar gerekli bilgileri tarafınıza ileteceklerdir dedi.

02/09/2019 MHP Grubu adına konuşan İlknur Bayram gündem dışı konuşmasında şunları söyledi :

''Sayın Başkanım Değerli meclis üyeleri Öncelikle bugünkü toplantımızın hayırlara vesile olmasını dilerim. MHP Grubu olarak Ortadoğuda yaşanan gelişmeler nedeniyle şehrimizde misafir ettiğimiz Geçici Koruma Statüsündeki yabancıların açtıkları iş yerleri ve yabancı dilde tabelalara ilişkin birtakım istirhamımız olacaktır. İlçemiz fazlaca sayıda geçici koruma statülü yabancıyı misafir etmektedir. Gelinen noktada birçok iş yerinde yabancı çalışan olduğu Adapazarının hemen hemen her yerinde iş yeri açtıkları ve iş yerlerine mevzuata tamamen aykırı şekilde tabela astıklarını görmekteyiz. Öyle ki merkez mahallelerimiz sokaklarımız yabancıların açtıkları iş yerleriyle yabancı dilde tabelalarla dolu. Bulvarda herhangi bir sokağa girdiğinizde kendinizi Türkiyede hissedebilmeniz oldukça güç. İlçemizin esnaflarıyla yaptığımız görüşmelerde yabancılar tarafından açılan iş yerlerinin birçoğunun ruhsatsız kaçak olduğunu duymaktayız. Bu durum öncelikle kendi esnafımızı mağdur etmektedir. Yine işçi olarak çalıştırılan yabancıların da izinsiz şekilde kaçak olarak çalıştırıldıklarına dair şikayet almaktayız. Sayın Başkanım bu konular artık halkımızı her açıdan rahatsız etmeye başlamıştır. Yabancılar adına açılan ve işletilen iş yerlerinde gerekli denetimler yapılmalı mevzuat gereğince gereken cezai işlemler uygulanmalıdır.

Konunun sadece ekonomik ve sosyal yanı olmayıp bahse konu iş yerlerine asılan yabancı dilde tabelalar neredeyse başka bir ülkede yaşadığımızı düşündürecek aşamaya getirmiştir. Mevzuat gereğince tabelada Türkçe dil esastır ancak tabelada yabancı dil kullanılacaksa bunun belirli standartları vardır. Şuan asılı olan tabelaların hiçbirinde hukuka uygunluk bulunmamaktadır. İzah ettiğim üzere Sayın Başkanım ilçemizdeki binalarda asılı yabancı dilde tabelaların durumu Türkçemize yapılan zulmü gözler önüne sermektedir. Türk dili Türk milletini birbirine bağlayan benliğimize sahip çıkılmasını sağlayan en önemli hazinedir. Türkçe demek Türkiye demektir. Türkçe giderse Türkiye gider. bakış açısı ile ve aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın İçişleri Bakanımızın konuya olan hassasiyeti gereğince iş yerlerine asılan mevzuata aykırı yabancı dilde tabelalarla ilgili denetimler düzenli olarak yapılmalı ve dilimize saygı duyulması sağlanmalıdır. Bu konular esnafımızın ve halkımızın son yıllarda kanayan yarasıdır. Ne yazık ki önüne geçilmez ve gerekli denetimler yapılmaz ise zamanla önü alınamaz bir hal alacak ve her açıdan sakıncalı sonuçlar doğuracaktır. Biz MHP grubu olarak belirteceğim hususların açıklığa kavuşturulmasını talep etmekteyiz Adapazarı Belediyesi tarafından son 5 yılda yabancılara verilen iş yeri açma ruhsat sayısı nedir İş yerleriyle alakalı olarak düzenli bir şekilde izin ve ruhsat denetimleri yapılmakta mıdır Yapılmakta ise kaç iş yeri hakkında hukuka aykırılık tespit edilmiş ve gerekli işlemler yapılmıştır Yabancı dilde asılan tabelalara ilişkin olarak yasal yönden yapılması gereken denetimler düzenli olarak yapılmakta mıdır Yapılmakta ise kaç iş yeri ile alakalı olarak hukuka aykırı tabela tespiti yapılmış ve hukuki işlem başlatılmıştır Bu hususlarda Sayın Meclisimize bilgi verilmesini bahsi geçen konulara ilişkin olarak gerekli dökümanlara tarafımızca ulaşılabilmesinin sağlanmasını talep etmekteyiz. İzah ettiğim nedenler çerçevesinde Sayın Başkanım Esnafımızın mağduriyetinin bir an önce giderilmesi adına Adapazarı Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığınca yabancılar tarafından işletilen iş yerleri ile ilgili olarak ruhsat ve izin denetimlerinin düzenli şekilde yapılmasını Hukuka aykırı şekilde yabancı dil içeren tabelaların tespitine yönelik düzenli bir denetimin başlatılmasını Tespitler doğrultusunda gerekli hukuki ve cezai işlemlerin yapılmasını

Bahsi geçen hususların gündem maddesi olarak meclis gündemine alınmasına ve takibinin meclis tarafından yapılmasına karar verilmesini talep etmekteyiz. Teşekkürler..'' diyerek konuşmasını bitirdi.

03 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kesin Hüküm - İyi güzel bir konu fakat önce kendi il yöneticileri arapça tabela ve işçilerini çıkarsa en az 4 il yöneticisi arapça tabela asıp suriyeli çalıştırıyor önce bunlarla başlayın

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 03 Eylül 15:22Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?