Açık Kapı Projesi nedir ?

İçişleri Bakanlığı, devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni arttırmak, vatandaş başvurularını sonuçlandırma sürelerini kısaltmak, vatandaş memnuniyetini artırmak üzere geçen yıl "Milletin Kapısı" sloganıyla 'Açık kapı' projesini başlatmıştı.

İçişleri Bakanlığı’nca, devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim, güven ve vatandaş memnuniyetini arttırmak, uzun süredir devam eden sorunlara çözümler üretebilmek ve yapılan başvuruların sonuçlandırma sürelerini hızlandırmak amacıyla 2017 yılında 'Açık Kapı Projesi' hayata geçirildi.


Kamu hizmetlerine kolay erişimin sağlanması, vatandaş başvurularının hiçbir boşluğa mahal verilmeden hızlı bir şekilde sonuçlandırılması, hızlı ve etkin çözümler üretilmesi ve kamu hizmetleri sunumunda vatandaş memnuniyetinin artırılması amacıyla İçişleri Bakanlığımızın direktifleriyle yürütülen Açık Kapı Projesi kapsamında vatandaş başvuru ve taleplerinin alındığı Açık Kapı Birimi, YİKOB’a (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) ait A Bloktaki Erenler Kaymakamlık Ek Hizmet Binasında 16/07/2019 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlamıştı.


Vatandaşlar Erenler Kaymakamlık Ek Hizmet Binasına, gelerek burada bulunan personel ile yüzü yüze görüşerek başvuru yapabiliyor. Aynı zamanda 'www.acikkapi.gov.tr' web sitesi ile cep telefonlarına indirilen Açık Kapı Mobil uygulaması üzerinden de başvuru yapılabiliyor.

Başvurular, Açık Kapı yazılım sistemine kaydedildikten sonra içeriğine göre sistem üzerinden ilgili kurumda görevlilere yönlendiriliyor. 7 iş günü içerisinde ilgili kurumlardan gelen cevaplar vatandaşlara iletiliyor. Vatandaşlar sürecin her aşamasını başvuru numarasıyla internet üzerinden veya mobil telefonuyla takip edebiliyor. Açık Kapı Bürolarına valilik/kaymakamlık hizmetleri, emniyet ve güvenlik hizmetleri, uyuşturucu ile mücadele, sosyal hizmetler, eğitim, yerel yönetimler, sağlık gibi konularda başvurular yapılabiliyor. Konusunda uzman Açık Kapı personeli, vali ve kaymakamlar ile İçişleri Bakanlığı'nca merkezden takip ediliyor.


Projenin Amacı;
Bakanlıkça 180 günlük eylem planı kapsamında devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni arttırmak, Başvuruların sonuçlandırma sürelerini hızlandırmak suretiyle hizmetlerde vatandaş memnuniyetini arttırmak, Vatandaş talep ve beklentilerinin toplanmasını ve oluşturulacak politikalara esas olmak üzere anlamlandırılmasını sağlamak, Kronikleşmiş sorunlara çözümler üretebilmek amacıyla  AÇIK KAPI Projesi hayata geçirildi.

04 Eylül 2019 Sakarya- Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?