“Engellilere İyi Olduklarını Hissettirmeliyiz”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, emekli öğretmen Cemil Cebecioğlu öncülüğündeki Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu öğrencileri ve aileleri ile değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

Haber albümü için resme tıklayın

 Vali Ahmet Hamdi Nayir, emekli öğretmen Cemil Cebecioğlu öncülüğündeki Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu öğrencileri ve aileleri ile değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri de bilgilendirmelerde bulunurken, Vali Ahmet Hamdi Nayir engelli bireyleri ve aileleri ile bir süre sohbet etti.

Emekli olmadan önce okulda hem öğretmenlik hem de işyeri koordinatörlük görevinde bulunduğunu belirterek Vali Ahmet Hamdi Nayir’e geçmişteki projelere dair bilgiler veren Cemil Cebecioğlu, emekli olduktan sonra da gönüllü olarak bu alanda çalışmalar yaptığını söyledi.

Engellilere İyi Olduklarını Hissettirmeliyiz”

Engellilerin yeteneklerine göre değerlendirilerek, onların da aslında yapabilecekleri işler olduğunu hissettirmemiz gerektiğini ve bu konuda merkezi idare olarak üzerlerine düşen her şeyi yerine getirmeye hazır olduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Engelli ailesi olmak büyük bir özveri ve meşakkat gerektiriyor. Bu özel çocuklar bazen toplum tarafından yaramaz ve yerinde duramayan kişiler olarak değerlendiriliyor. Toplumumuzun bu çocuklara sahip aileleri anlayamadıklarına ve farklı tepkiler verdiklerine şahit oluyoruz. Toplumun büyük bir aile olduğunu, o ailenin içerisinde engellisine, engelsizine, fiziksel engellisine, zihinsel engellisine herkesin anlayış göstermesi gerektiğini okuldan camiye, kışlaya kadar anlatabilmeliyiz.

Her İnsan Engelli Adayıdır”

Hayatta her şey doğuştan sahip olunanlarla sürdürülmüyor, bunun örneklerini daima görebiliyoruz. Sağlıklı olan herkes birer engelli adayıdır, hiç kimsenin hayatı garanti değildir. Bugün gören birisi yarın sabah göremez hale gelebilir, bugün hayatı normal bir şekilde idame ettiren birisi, yarın fiziki ya da zihinsel bir engelle karşılaşabilir. Bundan dolayı toplumdan anlayış anlamında büyük beklentilerimiz var.

Uzun Bir Yol Kat Etmemiz Gerekebilir”

İş Kanunumuz 50 veya daha fazla işçi çalıştırılan yerlerde % 3 engelli istihdamını zorunlu kılmaktadır. İlimizde bulunan iş yerlerinde, kanunen engelli çalıştırılmasına yönelik zorunlu olan rakama ulaşabilmeleri için gayret gösterilmesi gerektiğini görüyoruz. Özellikle milli eğitim camiasının engellilerimizin çalışabilecekleri bir yetkinliğe sahip olabilmelerine imkân sağlaması, onlara hayatı öğretip kabiliyetlerine göre başarılı olacakları alanlarda yol göstermesi gerekiyor. Bununla birlikte engelsiz bireylerin birlikte çalıştıkları engellilerimize destek olup, sahip çıkmaları önem arz etmektedir. Bunu sağlayabilmek kısa zamanda mümkün olmayabilir, belki çok uzun bir yol kat etmemiz gerekebilir. Ancak bizleri ümitlendiren olay, Sakarya’da engelli bireylerimizin istihdamı konusunda bir dönem güzel bir başarıya imza atılması ve bu anlamda büyük bir mesafe alınmış olmasıdır. Şuan o çıtaya tekrar ulaşıp daha da ötesine geçebilmek adına önemli bir harekete ihtiyaç duyulduğu anlaşılıyor.

Her Kesimin Cesaretli Olması Lazım”

Engelli kişiler ile özel çocuklar korkulacak bireyler değil, kazanılması, sahip çıkılması ve yürekten kabullenilmesi gereken insanlardır. İşverenlerimiz özellikle engelli birey istihdamı konusunda farklı korkularla konuya bakabiliyorlar. Ancak zaten engelli bireylerimizin tehlikeli işlerde çalıştırılması söz konusu değildir. Bu toplantıdaki en önemli amacımız engellilerin istihdamı konusunda herkesi cesaretlendirmek ve bu konuya eğilim sağlamaktır.

Ülkemizde Engelsiz Yaşam Merkezi gibi engellilerin istihdam edildiği ve toplumun her kesimine hizmet veren merkezler, kafeler var. Bu gibi yerlerde hem engelli ailelerimiz bir araya gelip tecrübelerini paylaşabiliyorlar hem de her türlü engele uygun dizayn edilen sosyal donatı alanlarından faydalanan çocuklarımız hayata daha hazır hale gelebiliyorlar” dedi.

Engellilerimizin istihdamı ve eğitimi konularında tarafları bir araya getirerek görüşlerini almak istedikleri için böyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu konuda ilgili bazı kurum ve kuruluşlarımızın da katılımlarıyla tekrar bir değerlendirme toplantısı yapmayı arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

04 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Yusuf Ziya - mesela bu toplantıda hangi kararlar alındı, uygulamasında ve takibinde kimler görevlendirildi. bir sonraki toplantıya kadar hayata geçirilecek iyileştirmeler nelerdir? somut adımlar atılmadan işte hepimiz engelli adayıyız diyerek özel çocuklara fayda sağlanmıyor malesef. bu aileler parkta, okulda her yerde dışlanıyor. en basitinden okullarda öğretmen ilgilenmek istemiyor, müdür sınıf açmak istemiyor, diğer veliler çocuğuma bulaşır mı gibi yaklaşımlarda bulunuyor. aynı sınıfa, aynı havuza girmek istemiyor. velhasıl aileler parçalanıyor, bir saat evladını emanet edip bir işini halledemiyor. komşusu gürültüden şikayet ediyor. otobüslerde ne şımarık çocuğunuz var deniyor. sizi terbiye verememekle suçluyor. dicek o kadar çok şey varki. AMA GERÇEKTEN BİR ŞEYLER YAPMAK İSTİYORSANIZ YAPIN YOKSA ZATEN HAYAT BU AİLELER İÇİN ÇOK ZOR.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Eylül 11:35
01

Engelli Babası - koskoca şehirde engelliler için spor&aktivite yapabilecekleri tek bir kurum yok!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Eylül 00:28Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?