Masabaşında habersiz deprem tatbikatı yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 'Afetlere Hazırlık Yılı' tanıtımında duyurulan habersiz tatbikatlar kapsamında İlimizde 'Habersiz Masabaşı Deprem Tatbikatı' gerçekleştirildi.

Haber albümü için resme tıklayın

 Sakarya merkezli bir deprem senaryosu ile habersiz tatbikatın talimatını veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, talimat sonrası AFAD İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısına da başkanlık etti.

TAMP il planından sorumlu hizmet gruplarının intikal ve operasyon becerilerinin sınandığı tatbikat çerçevesinde düzenlenen toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan ile İl Koordinasyon üyeleri katıldı.

Özellikle riskli fay hattı üzerinde yer alan İllerimizde bu gibi Habersiz Masabaşı Deprem Tatbikatlarını öncelikli olarak gerçekleştirdiklerini belirten AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, Sakarya’daki senaryoda da hem teşkilatlarındaki hem de ilgili birimlerdeki hazırlıkları kontrol etme imkânı bulduklarını ve bu konuda başta Sayın Valimiz olmak üzere ilgili kurum-kuruluş yetkilileri ile de istişarelerde bulunduklarını söyledi.

İlimizde meydana gelebilecek herhangi bir depreme hazırlıklı olmamız gerektiğine işaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “AFAD Başkan Yardımcımız Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan’ın da katılımıyla habersiz deprem tatbikatı gerçekleştirdik. Şehrin afet müdahalesine hazırlık kapasitesi, yetenekleri ve becerilerinin imtihan edilmesi bakımından bu tatbikat çok büyük bir önem taşımaktadır. Depremin ya da afetin ne zaman geleceğini bilemeyiz. Afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan hizmetlere göre oluşturulan ve Yerel Düzey Afet Müdahale Planında bulunan Hizmet Gruplarının, görev ve sorumlulukları çerçevesinde afetin yönetileceği noktaya intikal sürelerini görmüş olduk” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ayrıca, tatbikat sonuç raporunun hazırlanarak eksikliklerin tespit edilip gereken çalışmaların yapılacağını da sözlerine ekledi.

06 Eylül 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Ahmet T. - Cahiller içinde kalmış alime acınır, Bilip bilmeden yorum yapanlar. Tatbikatın adı masabaşı koordinasyon tatbikatı. Masa deyince neden rahatsız olur bazıları, Siz evde yemek yerken, ders çalışırken veya bişeyler yaparken masayı kullanmıyor musunuz. Çok bilen arkadaşlar devlete akıl fikir vereceğini evini taş gibi sağlam yap öyle konuş.. Depremde yıkılandan daha fazla yıkılmayan bina vardı. Deprem öldürmez bina öldürür..

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 06 Eylül 12:41
04

Çorbacı Hhh - arkadaşlar bilmeden yorum yapıyorsunuz tatbikatın adı masabaşı tatbikatı sizin gördükleriniz kriz masası..

diğer resmi kurumların tamamının personelnin görev başında ve hizmet yerlerinde beklediklerini bilmiyorsunuz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 06 Eylül 09:17
03

Afad Gonullusu - Sayın editör bu tatbikat masa başında değil bu başlık gönüllülere ve stklara terbiyesizlik olmuş evet komite camili yerleskesindeydi ama tüm STK ve kamu kurum kuruluşlar da sapanca yanık yerleskesinde hazır bekledi toplan emri geldikten sonra yarimsaatte herkes işini gücünü bırakıp geldi siz bu kisilere tamamen haber başlığı ile terbiyesizlik yapmışsınız

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 06 Eylül 08:19
02

kertenkele - KOMEDİ GİBİ MASABAŞI TATBİKATI...MAZALLAH ,MANGALBAŞI TATBİKATI DA OLABİLİRDİ...:). SN BAKAN SİZİN HİÇ ŞİDDETLİ BİR SAKARYA DEPREMİ GİBİ BİR DEPREMİ BİREBİR CANLI OLARAK YAŞAMADIĞINIZ BELLİ...O AN DEVLET DE,İNSANLIK DA,TEKNOLOJİ DE ACİZ KALIYOR...

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 06 Eylül 01:20
01

kertenkele - ADAMA SORARLAR..."SİZ HİÇ DEPREM GÖRDÜNÜZ MÜ? Sn.BAKAN ..SİZ HİÇ GERÇEK SAKARYA DEPREMİ GİBÇDEPREM YAŞADINIZ MI? 1999 depreminde 20 saniyede koca şehir, yer ile bir oldu..Bİinlerce insan oturdukları yerden kıpırdamaya zaman bulamadan can verdiler....Değerli büyüklerimiz oturdukları klimalı odada ,börek,çörek yer,çay kahve içer iken memleketi,ülkeyi kurtardılar,..Tüm birimler nasıl oluyorsa,hepsi depremde sağ kalıyor ve eksiksiz olarak görev yerlerine intikal ediyorlar...1999 da devletin temsilcisi bir Vali'nin çaresizliğini,acizliğini be istifasını gören canlı bir şahit olarak bu gibi keyife keder yapılan göz boyayıcı tatbikatlar güven vermediği gibi inandırıcı da olmuyor..20 yıl geçti....Deprem için ne önlemler alındı? Hasarlı olan eski olan fakat süslenip kiraya verilen binaları geçtim,yeni yapılan binaların kaçı gerçeğe uygun kontrol edildi? Dip dibe sıkışık düzende yapıla çok katlı birçok yeni yapılan bina mevcut..En başta belediye eli ile yapıpan CADDE 54.. Serdivan mezarlığı ,Emirdağ ve Emirsultanda her kalmayınca CADDE 54 ASRİ MEZARLIĞI satışa sunuldu..Gerçi bayağı pahalı ama olsun.değer..Ne de olsa SERDİVANda..Sakarya'nın ZİNCİRLİKUYUSU,AŞİYANI..Zenginliğin ifadesi..Elbet değer..!:((((( DEPREMİN TATBİKATI OLMAZ BEYLER...DEPREM ANINDA HİÇBİRŞEY SİSTEMATİK OLMUYOR ..KAPANMIŞ,YOLLARDAN,YIKILMIŞ BİNALARDAN,ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA BİR ORAYA BİR BURAYA YARDIM ARAMAK İÇİN ÇARESİZCE KOŞAN İNSANLARDAN BİR ADIM İLERLEYEMİYORSUN..YANİ ÖYLE DEVLETİN TÜM KURUMLARI DEPREM GECE DE OLSA,GÜNDÜZ DE OLSA HEMEN OLAY YERİNE İNTİKAL EDEMEZ.KENDİNİZİ TATMİN İÇİN.PEMBE TABLO ÇİZMEYİN BOŞUNA....

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 06 Eylül 01:15
08

Kerem - @kertenkele 01 nolu yoruma cevabı: İyi o zaman afadı kapatalım deprem zamanıdagelen yardımları geri çevirelim nede olsa sistematik değil deprem

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Eylül 15:04
06

Cehalet - @kertenkele 01 nolu yoruma cevabı: Aklın yok fikrin çok. Buradaki her haberin altına yorum yazıyorsun. Deprem konusu teknik bir konudur ve ülkemiz bu alanda 99 depreminden bugüne çağ atlamıştır. Türkiye artık önleyici afet sistemine geçmiştir ve bu tatbikatlarda onun bir göstergesidir. AFAD koordinasyonunda tüm kamu kurum ve kuruluşları, stk lar olası bir deprem anında kooordineli hareket etmektedir. Her personel yedekleriyle birlikte belirlenmiş, bir afet anında hangi kurumun ne yapacağı belirlenmiştir. Daha anlatılacak çok şey var ama zamanımı senin gibi sadece eleştiri odaklı bir insana ayırmak istemiyorum.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 06 Eylül 12:00
05

Kamil - @kertenkele 01 nolu yoruma cevabı: deprem meydana geldiğinde eğer sağ kalırsa ilk kaçıcak olan afet müdürü olur. ya da tüm ekipleri sadece akrabalarına gönderir. Bu kertenkelemi ne haltsa adam doğru yazmış. afet anını yaşamadan intikaldi, müdahale idi felan hepsi yalan. biz gördük. işte bu şehirdeki kurumların başına o günü yaşayan bu memleketin has evlatları gelmediği sürece böyle kumda oynamaya devam edilir.

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 06 Eylül 10:33Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?