Tarihi çalışma Sapanca'dan başladı

Sakarya'da gerçekleştirilecek olan Epigrafik ve Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Sapanca'dan başladı.

Serhat Yılmaz
Serhat Yılmaz Tüm Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni, Sakarya Üniversitesi, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Sakarya Valiliği'nin destekleriyle yapılacak olan Sakarya Yerleşim Tarihi ve Arkeolojisi Yüzey Araştırmaları, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Sarıkaya'nın başkanlığında gerçekleşecek.

Yaklaşık 5 yıl devam edecek olan ve Sakarya'da ilk defa gerçekleştirilecek sistemli ve bilimsel yüzey araştırmasında Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarihi Bölümü öğretim üyelerinin yanı sıra birçok üniversiteden alanında uzman tarihçi, sanat tarihçisi, epigraf, arkeolog ve nümismatın da yer alacak.

Çalışmalar hakkında yapılan açıklamada; projeyle antikçağlardan günümüze İstanbul ile Anadolu'nun iç bölgelerini birbirine bağlayan, önemli ticari ve askeri yol güzergahları üzerinde yer alan Sakarya'nın, antik dönemden başlayıp Osmanlı İmparatorluğu da içine alan tarihinin, bütün verilerle ortaya konulmasının hedeflendiği belirtildi.

sapanca.com

08 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Muhabir Serhat Yılmaz

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?