Çocuğunuzun okul korkusunda yanında olun

Özel Konak Hastanesi Sakarya Psikoloji Polikliniği doktoru Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar, çocukların okula alışma süreci hakkında velilere yönelik bilgilendirmede bulundu.

Serhat Yılmaz
Serhat Yılmaz Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

AİLE DESTEĞİ ŞART
Okulların yeni dönem eğitimine başladığı günlerde, okula yeni başlayan çocuklar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özel Konak Hastanesi Sakarya Psikoloji Polikliniği doktoru Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar, okula başlamanın çocuklar ve aileleri için çok önemli bir aşama olduğunu söyledi. Bu dönemde çocuğun yeni sorumlulukları olduğunun altını çizen Uzm. Klinik Psikolog Aşkar, “Okula başladığı zaman çocuğunuzun oyun dışında görevleri, sorumlulukları, katıldığı aktiviteler ve sosyal bir dünyası olacaktır. Aileler ise bu heyecanlı gelişmelere ortak ve destekçi olmalıdır. Çocukların okul hayatına sağlıklı bir başlangıç yapabilmeleri için ailelere de bazı görevler düşmektedir” dedi.

SABIRLI VE SAKİN OLUN
Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar şöyle devam etti: “Öncelikli olarak okula yeni başlayacak çocukların aileleri tarafından okul hakkında bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Ebeveynler; okul, öğretmen ve diğer öğrenciler hakkında çocuklarına bilgi vermeli hatta okul başlamadan çocuklarını yeni okullarına götürmeleri gerekmektedir. Okul zamanı gelmeden çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğundan emin olunmalı. Bunun için göz ve diş kontrolleri yapılmalı, çocuğun duygusal ve psikolojik gelişimi ile ilgili kaygılar varsa bir uzmandan destek alınmalıdır. Okul başlamadan önce sorunu belirlemek, kaygıyı ortadan kaldırmak çocuğun okula adaptasyonu için faydalı olacaktır. Çocukların okul korkularını yenmeleri için sabırlı ve sakin davranmak gerekmektedir, birçok çocuk okulun ilk günü sınıfta gerginlik yaşamaktadır bu yüzden çocuğunuza anlayış göstermeniz gerekmektedir.”

HER ÇOCUĞUN KORKU VE KAYGILARI FARKLIDIR
Çocuğun yeni okula başladığı ilk haftalarda stres ve kaygı yaşamasının normal olduğunu kabul etmek gerektiğini söyleyen Uzm. Klinik Psikolog Aşkar, son yıllarda çocukların okul ile ilgili korku ve ailelerinden ayrılma ile ilgili kaygılarında artış olduğunun gözlendiğini de söyledi. Psikolog Aşkar şöyle devam etti: “Dış dünyada artan tehlikeler sebebiyle ebeveynler çocuklarına daha koruyucu yaklaşmaya başlamışlardır ve evde çocuklarının her istediklerinin yapılıyor olması gibi sebeplerle okula uyum süreci zorlaşmaktadır. Okulun ilk günü çocuğunuzla birlikte okula gidin yanında olun, onunla sohbet edin ve kaygısını azaltmaya çalışın. Hemen alışmasını beklemeyin, biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Çocuğunuzu başkasıyla karşılaştırmayın. Her çocuğun korku ve kaygıları farklıdır. Güven verici ve destekleyici olun. Başka önemli bir konu ise, okul başlamadan en az bir hafta önce çocuğunuzun uyku ve yemek saatlerini düzenleyin. Yaz tatilinde uzayan yatma saatleri ve düzensiz yemek saatleri okul başladıktan sonra çocuklar için problem olmaya başlar bu konuda önceden önlem almak gerekir.”

ÇOCUKLARINIZI DESTEKLEYİN
Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar son olarak ise şunları kaydetti: “Okul ile ilgili hazırlıkların ve okul alışverişlerinin çocukla birlikte yapılması da önemli bir durumdur. Böylece çocukta okul ile ilgili heyecanlanma ve istek olacak böylece okula uyum süreci hızlanacaktır. Okul başladıktan sonra öğretmenlerle tanışmak, öğretmenlerle işbirliği içinde olmak çocuk için güven verici bir durumdur. Bu sebeple öğretmeni ile veli iletişimi her zaman aktif olmalıdır. Öğretmenlerinden çocuğun ders ve davranışları hakkında bilgi alınarak öğrenci her zaman takip edilmeli. Son olarak, aileler çocukları için önemli olan bu süreçte çocuklarına olan sevgilerini her zaman dile getirmeli ve beden diliyle hissetmelerini sağlamalıdır. Çocuklar okula başladığında yeni bir serüvene başlarlar bu sebeple hayatlarında birçok değişiklik olmaktadır, bu değişiklikler gerçekleşirken ailelerin desteklerine ihtiyaç duyarlar. Ailesinin yanında olduğunu ve kendisini desteklediğini bilen çocuk özgüvenli davranışlar sergileyecek ve kendisine güven duyacaktır. Çocuğun başarısı için önemli olan not değil dönem içinde göstereceği çabalar olacaktır. Çocuklar bu süreçte desteklenmeli ve takdir edilmeliler. Önemli olan çocuğun sağlıklı gelişmesine yardımcı olmak, hayatta mutlu bireyler yetiştirmektir. Yeni başlayan eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.”

10 Eylül 2019 Sakarya/ Serdivan- Sağlık --- Okunma

Muhabir Serhat Yılmaz

medyabar.com son bir ayda 2.979.239 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Yusuf Ziya - psikoloji bölümü doktoru demişşiniz haber yaparken ama tıp fakültesi mezunu olup psikiyatri ihtisası yapanlar uzman doktor olabiliyor(psikiyatri uzmanı) gibi herhalde bir yanlışlık oldu.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 13 Eylül 09:15
03

Karaosman - hatice hanım ağzınıza yüreğinize sağlık sizlere katılmamak mümkün değil iyi çalışmalar işinizde başarılar diliyorum

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 10:56
02

Kadir Sali̇hoğlu - Harfiyen katılıyorum HATİCE hanımın anlattıkları çok doğru bu işi bilen biri olarak kendisini tebrik ediyorum paylaşımları için ayrıca tüm öğrencilere başarılar diliyorum

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 10 Eylül 20:48
01

Bir Veli - Sevgi hanım gerçekten işinin uzmanıdır.Kendisi çocuğumuzun uzun süre yenmek için çabaladığı okul fobisi problemini tek seansta tedavi etmiş ve okula geri dönmesini sağlamıştır.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 14:57Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?