Okul döneminde göz sağlığının önemi

Özel İnci Göz Hastanesi hekimlerinden Opr. Dr. Abdulhekim YARBAĞ göz sağlığının, çocuklarımızın hayat kalitesini, özelliklede okul başarısını etkileyen son derece önemli bir durum olduğunu, bebeklikten itibaren belirli periodlarla göz muayenelerinin uzman göz hekimleri tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.. Opr. Dr. Abdulhekim YARBAĞ, çocuğu okulda başarısız olan ve ders çalışmayı sevmeyen ailelerin, çocuklarına mutlaka göz muayenesi yaptırmaları gerektiğini belirtti.

Büyütmek için resme tıklayın

Okul öncesi göz muayenesinin gerekliliğini tıbbi açıdan da değerlendiren Özel İnci Göz Hastanesi hekimlerinden Opr. Dr. Abdulhekim YARBAĞ’ın açıklamaları şöyle oldu; “Aileler çocuğun okuldaki başarısızlığını çoğunlukla öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlayabilmektedir. Oysa ki özellikle okul yaşlarında sık görülen hipermetropi nedeniyle net görmekte zorlanan çocuk ders yapmayı kitap okumayı sevmeyebilir. Ayrıca miyopi ve astigmat gibi uzağı görmede sorun oluşturan görme kusurlarında çocuk okulda tahtayı görmekte zorlanacak,bu durum baş ve göz ağrılarına neden olacak, sorun öğretmen tarafından fark edilse de geçen sürede çocuğun özgüveni kaybolacak ve başarısız bir öğrenim hayatına mal olabilecektir. Bu durum çocuğun psikolojik gelişiminde olumsuz yönde etkileyecektir.’’ Dedi.

Opr. Dr. Yarbağ şöyle devam etti ’’Yapılan göz muayenelerinde tespit edilen görme kusurları genellikle gözlükle tedavi edilir. Özelliklede hipermetropiye bağlı şaşılıklarda, göz tembelliğine yol açan atlanmaması gereken göz problemleridir. Göz tembelliğinin 10 yaşından sonra etkin bir tedavisinin olmadığı unutulmamalıdır. Her yıl okul başlamadan çocuklar göz muayenesinden mutlaka geçirilmelidir. Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak,bir gözü kapayarak veya kısarak bakmak çocuklarda göz probleminin belirtileri olabilir Ayrıca çocukları, çok yakından kitap okuyan, okuduğu satırı atlayan,televizyonu çok yakından izlemeye çalışan aileler mutlaka çocuklarını göz hekimine muayeneye götürmelidirler.’’

Özel İnci Göz Hastanesi he kimlerinden Opr. Dr. Abdulhekim YARBAĞYeni ders yılında Tüm öğrencilere başarılar dileyerek sözlerini tamamladı.

10 Eylül 2019 Sakarya- Sağlık 156 Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.782.175 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.