Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali 19 Eylül’de açılıyor

Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali 19-22 Eylül tarihlerinde Sapanca’da düzenlenecek. Festivale 195 firmanın katılması beklenirken, 25 bin kişinin festivali ziyaret etmesi bekleniyor.

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri
+3
Video için play'e tıklayın

Uluslararası  Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali için hazırlıklar devam ederken festivalle ilgili olarak basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir,  Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, peyzaj ve bitki üreticileri katıldı. Sapanca Kırkpınar sahili eski havalimanı bölgesinde 40 bin metrekare alan içerisinde yapılacak olan festivale 195 firmanın katılması beklenirken, 25 bin ziyaretçi bekleniyor. Festivalde çalı, ağaç grubu, süs bitkileri üreticileri, bitki besleme, ilaçlama tedarikçileri, sulamacılar, aydınlatma sektörü, saksı üreticileri ve peyzaj mimarları yer alacak.

Vali Ahmet Hamdi Nayir yaptığı açıklamada, "Sakarya’mızda mukayeseli üstünlüğümüzün olduğu en önemli alanlardan birisi peyzaj ve süs bitkileri. Mukayeseli üstünlüğümüz olan alanların bizlere daha büyük fırsatlar sağladığı, ilin gelişmesinde tanıtılmasında açısından öneminde daha büyük fırsatlar oluşturduğunu biliyoruz. Peyzaj ve süs bitkilerinde gerçekten ilimizin sahip olduğu imkanlar diğer illerle kıyaslandığında ölçülemeyecek kadar bize bir üstünlük sağlıyor." dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce hedeflerinin Sakarya’ya peyzaj sektöründe bir numara haline getirmek olduğunu belirterek, "Peyzaj şehirlerin olmazsa olmazıdır. Hedefimiz Sakarya'yı peyzaj sektörünün bir numarası haline getirmektir." diye konuştu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, festivalin ilkinden daha çok ses getirmesinin beklendiğini dile getirdi. Başkan Altuğ, “Bu yıl festivalimize 190 civarı bir katılımcı firma bekliyoruz. Umuyoruz ki; bu festival süs bitkiciliği sektörünün önünü açarak uluslar arası boyutta gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Bu festivalin sürdürülebilir olması çok önemli ve önümüzdeki senelerde daha büyük katılımlarla, daha büyük organizasyonlar ile devam etme arzusundayız. Artık bu sektörün Türkiye’deki merkezi Sakarya diyoruz. Çünkü 500’e yakın bu sektörde faaliyetlerini yürüten firmamız var. Sakarya olarak amacımız kaliteli üretim ile ülkemizi süs bitkileri üretim ve pazarlama üssü yapmaktır. Sakarya’nın gelecek hedefleri arasında uzun vadede kademeli olarak süs bitkileri üretim alanını, ihracatını, üretim miktarını ve hacmini artırarak iç ve dış mekân süs bitkileri yetiştiriciliğinde “Sakarya” markasını dünyada bilinir ve aranır hale getirmek yer almaktadır. Bu aynı zamanda istihdam anlamına gelmektedir. Verimli tarım arazilerinin değerlendirilmesinde ve üreticilerimizin bilinçlendirilmesi konusunda çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürmekteyiz. Şehrimizi süs bitkiciliği ve peyzaj alanında öncü yapmayı büyük oranda başardık, daha da yükseltmeye devam edeceğiz.
Bizler SATSO olarak bu festivalin sürdürülebilir olması için desteklerimiz daima sürdüreceğiz. Festivalde emeği geçen başta Remzi Adıyaman olmak üzere bütün paydaşlarımızı tebrik ediyorum. Katılım gösterecek firmalarımıza ve ziyaretçilerimize şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Yapılan toplantının ardından fuar alanı gezildi.

10 Eylül 2019 Sakarya/ Sapanca- Güncel --- Okunma

Muhabirler : Hakan Turhan , Hüseyin Can İğdir

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?