Servis verilmedi olan öğrencilere oldu!

Pamukova da 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 5 Mahallenin taşımalı eğitimde yaşadığı sorunlarla başladı. 5 Mahalleye servis verilmeyince, şikayetler, yaşanan sorunlar sonrası olan öğrencilere oldu..

İsmail  Çetintaş
İsmail Çetintaş Tüm Haberleri

Pamukova da  Mekece, Pınarlı, Bacı, Turgutlu ve Teşvikiye Mahallerinden çocuklarını Taşımalı Eğitim ile İlçedeki Liselere gönderen öğrenci velileri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 2019-2020 eğitim öğretim yılında taşımalı eğitim kapsamı dışında bırakıldıklarını, bu nedenle servis verilmeyeceğini toplu taşıma araçları Özel Halk otobüsleri ile öğrencilerin okula gideceğinin duyurmasına tepki göstermişlerdi.

İsyan eden öğrenci velileri haklı çıktı..

Öğrenci velileri, özel halk otobüsleri ile okula gitmelerinin bir çok olumsuzluğu beraberinde getireceğini,  servis aracı verilmeyen öğrencilerin taşımalı eğitim dışında tutulduğunu okulda öğle yemeği  problemi yaşanacağını, masrafların artıp, çocukların güvenli taşınamayacağı gerekçesi ile Kaymakam Recai Karal, Belediye Başkanı Güven Övün ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Demir ile görüşmüş ancak bir sonuç elde edememişlerdi.Geçtiğimiz pazartesi günü okulların açılması ile velilerin tepkilerinde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Özel Halk Otobüsü ile okullarının önüne kadar götürülen öğrenciler, okul çıkışında Özel Halk otobüsünün gelmemesi sonrası yaklaşık bir kilometre yürüyerek otobüs durağından Halk otobüsüne binmek zorunda kaldılar.

Şikayetlerin ardı arkası kesilmeyince olan öğrencilere oldu..

Mekece, Pınarlı, Bacı, Turgutlu ve Teşvikiye Mahalleri, mahallelerinden toplu taşıma aracı geçtiği için yönetmeliğe göre toplu taşıma araçlarından yararlanmak zorunda bırakıldılar. Bu mahallerde okula giden öğrencileri Özel Halk Otobüsleri güzergahlarını değiştirip öğrencileri okula bırakınca, güzergahtan çıktıkları gerekçesi ile şikayet edilince öğrencileri okul önünden alamadılar.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı UKOME Müdürlüğü, Toplu Taşıma araçlarının güzergahlarını değiştiremeyeceğini, güzergahlarını değiştiren toplu taşıma araçlarının ceza uygulanacağını açıklaması dikkat çekti.

Toplu taşıma araçlarına çocuklarını bindirmek istemeyen öğrenci velileri Özel servislerle anlaşırken, karşılıklı şikayetler halk otobüslerini ve özel servisleri zor duruma sokarken, olan öğrencilere oldu.

Arkadaşları okulda yemek yerken onlar kantinden tost, bisküvi yedi..

Özel servis ile okula gelseler dahi, taşımalı eğitimden yararlanmadıkları için okulda yemek verilmeyen öğrenciler okul kantinlerinden, tost ve bisküvi ile karnını doyurmak zorunda kaldı.

Yaşanan bu sorunlar Pamukova da 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında Taşımalı eğitimin sancılı başlamasına neden olurken, Velilerin ve öğrencilerin tepkisi ise dinmek bilmiyor.

“ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, Özel Halk Otobüslerinin bizim çocuklarımızı mağdur etmeye hakkı yok  ”

 Ahiler, Hayrettin, Şeyvarmaz, Oruçlu, Gökgöz Karapınar Mahalleleri Taşımalı eğitimden yararlanırken,  Mekece, Pınarlı, Bacı, Turgutlu ve Teşvikiye Mahallerinin Taşımalı Eğitimden yararlanamadığını ifade eden öğrenci velileri, “ Bu çifte standardın bir an önce giderilmesini istiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yaşanmayan bu sorun bu sene neden yaşanıyor? Bu kanın geçen sene yok muydu? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, Özel Halk Otobüslerinin bizim çocuklarımızı mağdur etmeye hakkı yok. İç içe olduğumuz mahallenin çocukları taşımalı eğitimden yaralanıp okul önüne kadar bırakılıp, okul önünden alınıyor. Okulda öğle yemeği yiyebiliyor ama bizim çocuklarımız kantinden tost, bisküvi yiyor bu adalet mi? İlçe Milli Eğitim suçu Özel Halk Otobüslerine, Özel Halk Otobüsleri suçu Milli Eğitime atıyor olan bizlere ve çocuklarımıza oluyor. En acısı bu sorunu çözecek hiçbir mercide bulunamıyor. Yazıklar olsun “ diyerek tepki gösterdiler.

11 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Muhabir İsmail Çetintaş

medyabar.com son bir ayda 3.077.463 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?