15 Temmuz Milli İrade Derneği'nden 12 Eylül programı

15 Temmuz Milli İrade Derneği 12 Eylül darbesinin yıldönümünde Kaynarca Kültür Merkezi’nde, anma programı düzenleyecek.

Haber albümü için resme tıklayın

 Yapılan açıklamada,

"1980 yılının 12 eylül günü, o zamanın popüler tabiri ile anarşi ve ülkedeki iç karışıklar gerekçe gösterilerek, askeri müdahale ile Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuş; hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi feshedilmiş, tüm siyasal parti, sendika ve derneklerin faaliyetleri durdurulmuş, ülkede sıkıyönetim ilan edilmiştir.

İnsanımızın iradesine, milli ve sivil inisiyatife vurulan bu büyük darbenin öncesi ve sonrasında yaşananlar hepimizin malumu. Darbe şartlarının sinsi ve sistemli bir şekilde oluşturulmasından, suikasta kurban giden insanlarımızdan, toplumsal kamplaşma ve çalkantılara sebep olan sayısız sabotaj ve komplodan hepimiz haberdarız. 1980 ihtilali sonrası cezaevine dönüştürülen kışlalar, işkence tezgahlarından geçen ve aynı işkence sürecinde hayatını kaybeden, işlerinden atılan, vatandaşlıktan çıkarılan, sınır dışı edilen ve siyasi mülteci haline getirilen insanlarımız hakkında korkunç rakamlarla ifade edilen istatistiki bilgiler de bütün açıklığı ile ortada.

Biz 15 Temmuz Milli İrade Derneği olarak insanımızın alın teri ile alınan silahların, yine insanımızın üzerine doğrultulmasının vahametinden bahsetmek istiyoruz.  Vatanımızı ve milletimizi harici düşmanlara karşı korumakla yükümlü bir yapılanmanın, bundan önce her fırsatta kendi insanını ezip geçen ve bunu da geleneksel hale getirip meşrulaştırmaya çalışmasından usanan bir halkın varlığından söz ediyoruz.

Dışarıdan bir ordunun vatanımıza saldırması durumunda neler olduğunu, en bariz şekilde Çanakkale’den biliyoruz. Peki kendi ordumuz bizim üzerimize yürüdüğünde, bu kahraman millet neden her seferinde sessiz kaldı? Çünkü üzerimize gelenler bizdendi. Mehmetçik dediğimiz kendi evlatlarımızdı. Onların dış güçlerin maşası olmuş generaller tarafından yönlendirilebileceğini, ve hareketlerine ihanetin bulaşmış olabileceğini hiçbir zaman hesap etmedik. Bizim ordumuz, bizim askerimiz, bizim silahımız diyorduk. Ve belki de ne yapıyorlarsa bizim için yaptıklarını varsayıyor, niyetlerinde bir hinlik ya da hainlik belirtisi aramıyorduk. Fakat 12 eylül 1980 ihtilali, bardağı taşıran son damla oldu. Kendi içimizden çıkmış ve bizim silahlarımızı kuşanmış insanların bize nasıl zulmettiklerine, bizi işkence tezgahlarından geçirdiklerine, dışkı yedirmekten tecavüze kadar her türlü zalimliğe imza attıklarına şahit olduk. 

Biz, 15 Temmuz Milli İrade Derneği olarak; o karanlık günleri unutturmamak, milli bilinci ve direnişçi ruhu diri tutmak, milletin iradesini baltalamaya dönük her oluşum ve hareketin karşısında olduğumuzu göstermek için; bu günü saat 20.00’da Kaynarca Kültür Merkezi’nde, anmaya karar verdik. Bu vesile ile siz değerli basın mensuplarımızla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyor, hepinizi saygıyla selamlıyoruz" ifadeleri kullanıldı.  

11 Eylül 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.463 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?