Babaoğlu'ndan 12 Eylül mesajı..."Unutmadık unutmayacağız"

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümüne ilişkin bir mesaj yayınlayarak, 12 Eylül 1980 darbesinin Türk tarihinin en karanlık sayfalarından biri olduğunu belirtti. Babaoğlu 12 Eylül’de hayatını kaybedenleri rahmet ve dua ile andı.

Kara Eylül’ü 

Babaoğlu mesajında, 

"39 yıl önce bugün, Türk demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen 12 Eylül askeri darbesi yaşanmıştır. Darbe sürecinde, yaklaşık 650 bin kişi gözaltına alınmış, 1 milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 14 kişi cezaevlerinde açlık grevlerinde ölmüş, 171 kişi sorgularda ve cezaevi işkencelerinde can vermiş, 49 kişi idam edilmişti. 12 Eylül sabahı ülkemiz postal sesleriyle uyanmış, o güne kadar edindiği tüm demokratik kazanımlarını kaybetmiştir. Binlerce kişi karanlık zindanlarda, hapishanelerde, hücreler de yıllarca sorguya, hakaret, dayak ve akıl almaz işkencelere maruz bırakılarak hürriyetlerinden yoksun bırakılmış, ölümle sınanmış, yağlı urganlarla imtihan edilmişlerdir.  

O dönemin diktatörleri ‘Bir sağdan bir soldan astık’ diyerek kamuoyuna duyuruda bulunmuşlardı. Anayasa ve hukuk kurallarını istedikleri gibi değiştirip kullanmışlardı. O zamanın darbecilerini tarih ‘zalimler olarak kayda geçmiştir. 12 Eylül Türk milletinin kalbinde sonsuza kadar mahkumdur.  Allah, ülkemizi yıllarca geriye götüren ve kalkınmasının önünde engel oluşturan 12 Eylülleri, 28 Şubatları ve 15 Temmuzları bir daha yaşatmasın. İdam sehpasında bile darbeye cuntaya boyun eğmeyen, Türk milletini sevmekten ve Allah yolunda yürümekten başka bir suçları olmayan Yusuf yüzlü fidanlarımız, Mustafa Pehlivanoğlu, Ahmet Kerse, Ali Bülent Orkan, Cengiz Baktemur, Cevdet Karakaş, Fikri Arıkan, Halil Esendağ, Selçuk Duracık ve İsmet Şahin’i rahmetle anıyorum, kabirleri nur mekanları cennet olsun.

Büyük Türk milletinin şerefli her ferdi; milletimizin  huzuru, istikbali ve geleceği için görev başındadır. Dün yapılanları unutmadık, ve herkes bilmelidir ki yapılanları ömür boyu unutmayacağız. Allah milletimize böyle acıları bir daha yaşatmasın" ifadelerini kullandı

12 Eylül 2019 Sakarya/ Hendek- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.935.331 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?