GSM şirketleri gözü parklara dikti!

Bazı GSM şirketleri yoğunluk nedeniyle şehir merkezlerindeki parklara baz istasyonu kurmak istiyor. Bu konuda belediyelerle görüşmeler yapılıyor. Kabul görürse sadece Kent Parka 30'a yakın baz istasyonu kurulması gerekiyor.

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri

ŞEBEKE SORUNU

Alınan bilgilere göre; GSM şirketleri Adapazarı şehir merkezindeki yoğunluk nedeniyle yaşanan şebeke sorununu çözebilmek için çalışma başlattı. Buna göre de GSM şirketleri yoğunluğun yaşandığı şehir merkezindeki büyük parklara baz istasyonu kurabilmek için belediyelerle görüşmelere başladı.

YÖNETMELİKTE VAR AMA!

GSM Şirketlerinin kapsama alanı sorununu çözmek için parklara baz istasyonu kurulmasıyla ilgili Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK),’nın yönetmeliğindeki boşluklardan yararlanıyor. Buna göre büyük parklarda, çocuk oyun alanlarına güvenlik mesafesi dikkate alınmak şartıyla baz istasyonu kurulabiliyor. Mesafe baz istasyonunun gücüne göre 1 metre ile 100 metre arasında değişebiliyor.

CİDDİ BİR GELİR KAYNAĞI

GSM şirketleri baz istasyonu kurabilmek için yüksek meblağlarla kiralama yapıyor. Şehirde çok katlı binalara yerin konumuna göre yıllık 40 bin liraya varan paralar ödeyen GSM şirketleri bu meblağların çok daha üstünde tekliflerle belediyelerin karşısına çıkıyor. GSM Şirketlerinin çocuklar ve ailelerin yoğun bulunduğu park ve bahçeler için büyük meblağları gözden çıkarttıkları konuşuluyor.

DONATIM PARK VE YENİ MİLLET BAHÇESİ

Kent Park, yeni ismi ile Donatım Park ve Millet Bahçesi’de bu kapsam da baz istasyonu kurulması istenilen yerlerin başında geliyor. Bir baz istasyonuna 100 abonenin bağlanabildiği düşünüldüğünde sadece kent parka bir GSM şirketinin en az 10 baz istasyonu kurması gerekiyor. Türkiye genelinde 3 büyük GSM şirketi olduğu düşünüldüğünde bu rakam Kent Park için 30 baz istasyonu anlamına geliyor. Donatım parkta hafta sonları 3 bin kişiden fazla vatandaş aynı anda bulunabiliyor.

Yönetmelik ne diyor?

BTK, elektromanyetik alan oluşturan sabit elektronik haberleşme cihazlarının kuruluş yeri, montajı, denetlenmesi ve güvenlik sertifikası düzenlenmesine ilişkin hususları, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle yeniden belirledi. Yönetmelik, radyo frekans spektrumunda 10 KHz-94 GHz frekans bandında çalışan, verici ve verici/alıcı cihazlarının kurulumuna, elektromanyetik alan şiddeti limit değerlerinin belirlenmesine, elektromanyetik alan şiddeti değerlerinin ölçülmesine ve denetlenmesine ve ihlallere yönelik uygulanacak müeyyidelere ilişkin usul ve esasları kapsıyor.  Buna göre, umuma açık park ve bahçelerde, güvenlik mesafesi hesabında çocuk oyun alanlarının sınırları dikkate alınarak, baz istasyonu kurulabilecek.

14 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Yaşam --- Okunma

Muhabir Hakan Turhan

medyabar.com son bir ayda 2.982.770 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ada - Ben iki seneye yakın bir gsm şirketinde çalıştım.Unutkanlık başladı ve kalıcı hale geldi ve sebebini baz istasyonlarına bağlıyorum.hücrelerin gereksiz ısınmasına yol açıyor diye okumuştum.Canımıza okurlar eğer kurulursa.Herşey para değil.Gözlerini para bürümüş bu şirketlerin.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 08:05
02

Sinan - Birinci derece kanser nedenidir.. HANLIKÖY'de bir mahallede kuruldu ve o civarda istasyona yakin evlerde oturan kadınların %70' şu an kansere yakalanmis durumda. Mahalleli Gsm şirketine dava açtı.. Ama açsa ne olur? Kimse sağlığınızı geri getiremez!

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 19:44
01

send isci - kurulsun belediyeye kaynak olur. şimdi yok radyasyon vs diyerek duyar kasanlarda mektup kullanıyordur kesin

Yanıtla . 4Beğen . 9Beğenme 14 Eylül 14:25Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?