Tehlikeli hafriyat! Oluşan çatlaklar bina sakinlerini korkutuyor

Serdivan Beşköprü'de bir inşaat firmasının yaptığı hafriyat sonrası yakınındaki binada oluşan çatlaklar o binada oturan vatandaşları tedirgin etti. Şimdi o sitede oturan vatandaşlar 'testi kırılmadan çözüm bulunsun' diye söylüyorlar...

Erhan Kaytanbay
Erhan Kaytanbay Tüm Haberleri
+11
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM

'Korkuyoruz. Hemen yanıbaşımızda yapılan harfiyat çalışması nedeniyle geceleri gözümüze uyku girmiyor. Her kepçe sesiyle korkumuz daha da çok artıyor'
 
 Bu sözler Serdivan  İlçesinin Beşköprü Mahallesi Karabıyık Sokak'ta bulunan hemen yanıbaşlarında inşaat harfiyatı yapılan bina sakinlerinden birine ait..
 
 Yapılan bir hafriyat çalışması  vatandaşları tedirgin ediyor.
 
 Geçtiğimiz günlerde kazı yapılmaya başlanan alanda iddialara göre inşaat firmasına kazının istinat duvarına 3 metre yaklaşmadan, 3 metre derinliğe kadar yapılabileceğini söylenmesine rağmen iddialara göre bu duruma uyulmadı.

  İstinat duvarına 50 cm kadar yapılan kazılar yakında bulunan binalara zarar vermeye başladı ve iddialara göre  kazılar sonrası doldurma alanda çökme ve bina ile arasında ayrılma meydana geldi.

Bina sakinlerinin tüm uyarılarına rağmen kazı çalışmaları devam etti.

SONUÇ ALAMADILAR
Serdivan Belediyesi'ne bu kazının can ve mal güvenliklerini tehlikeye attı gerekçesiyle şikayette bulunan bina sakinleri oradanda bir sonuç alamadı. Serdivan Belediyesi, müteahhit ve inşaat firması yetkilileri arasında yapılan toplantıdaysa 'Uzlaşın' kararı çıktı.
Şimdi bina sakinleriyse yetkilerin duruma el atarak bu kazıyı durdurmalarını, oluşan olası can ve mal kaybının önüne geçmesini bekliyor.

16 Eylül 2019 - Güncel --- Okunma

Muhabir Erhan Kaytanbay

medyabar.com son bir ayda 2.982.770 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

14

Görmezden-gelme - 1-Fotoğraflardan anladığım kadarıyla mevcut olan bina çok güzel bir şekilde dolgu zeminin üzerine oturtulmuş.(Yönetmeliğe aykırı)

2- Yeni yapılan kazı çalışmasında da tabi zemin tesviye edilip hemen yan tarafa dolgu yapılarak düz bir zemin oluşturulmaya çalışılıyor ve büyük ihtimalle yapılacak olan bina dolgunun üzerine oturtulacak. (Yönetmeliğe aykırı)

3- Yıllardır plan proje ve uygulama işleri yapan biri olarak belediye çalışanlarına sesleniyorum. Çalışmalarımızda hata bulamayıp sırf egonuzu tatmik etmek için saçma sapan şeylere takılıp ( kalem kalınlığı , yazı stili , dosya kırışıklığı vb. gibi ) bize zorluk çıkaran sayın memurlar..! Yönetmeliğe uygunsuz yapılan bu projelere ve uygulamalara nasıl onay veriyorsunuz. Bu kişilerin projeleri yönetmeliğe uygun yapılmışmı? yapılmışsa eğer bina projeye uygun yapılmışmı ? yapı denetim bu süreçte işin başında durmuşmu ? iskan aşamasında belediye binayı kontrol etmişmi ? Gerçekten bunları merak ediyorum. Yetkililer bunu araştırmalı. Çünkü görünen köy kılavuz istemez. Bina kazı yönetmeliğine uygun gö-rün-mü-yor!!! Yıllarca para biriktirip ev hayali kurmuş insanlarımızın canını hiçe sayamazsınızzz. Bunun hesabını ahirette vereceksiniz.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 11:07
11

Serdar Yıldırım - Sakaryada imar toplam 3 kat değil mi ? bu bina kaç kat yahu ????

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 17 Eylül 08:34
15

İmar - @Serdar Yıldırım 11 nolu yoruma cevabı: Yapıldığı yıllardaki yönetmelikte eğimli arazide kottan kat kazanılıyor

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 17 Eylül 11:08
09

Muhendis - TAS DUVARIN ONUNE KAZIK YAPILMAZ ISE HEM DUVAR HEM DE BINA HASAR ALIR. OZELLIKLE YAGISLI HAVALARDA HASAR BUYUR.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 23:42
08

Ada - Belediyeden sonuç alamazsınız.Çevre şehirciliğe gidin.Belediyede tanıdıkları var ki uzlaşın sonucu çıkmış

Yanıtla . 24Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 22:33
07

Cevreci - Burada kazı yapanda bir kusur gpremedım arti bınayi yapan da sıfır a kadar yapmıs fakarit o bına acaba kazı dolgu hesaplarina uygun mu yapıldı bılınmez buradakı her sonuc hukugu baglar hukuksuz ve imar a aykırı yapildiysa bına mutehait i sıkıntıya girer. Sonuc olarak mevzu hukulsal nojtaya gider.

Yanıtla . 6Beğen . 7Beğenme 16 Eylül 17:51
12

Gercekci - @Cevreci 07 nolu yoruma cevabı: Bilmiyorum neyden sebep kazi yapiliyor ama dunyanin hicbiyerinde bir ust istinatin alti oyularak kazi yapilamaz, izin alindimi bilinmez eger alindiysa belediye bu kaziya nasil izin verdi, hadi bunlarida tamamen geçelim bu kaziyi yaptiranda hicmi vicdan yok goz gore gore bu riski alarak kazi yapiliyor buda bu isin vicdani boyutu birde sehrimizin esnaflarindan olucak

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 17 Eylül 10:14
06

Sakaryalı - Arsanın sahibi serbesler kuyumculuk sahiplerinden ondan sorun olmuyor arkadaşlar

Yanıtla . 25Beğen . 2Beğenme 16 Eylül 17:13
10

Cevreci - @Sakaryalı 06 nolu yoruma cevabı: Dostum tehlikeli hafriyat diye birsey olmaz tehlikeli insaat olur sız once o bınayı bıraz sorgulayin bakalım neler cıkıcak içinden... Sonra isimlere bakarsın serdivan bld o bınaya nasıl ıskan kesti? Haber var içerik bos, arkadasım bu olay cok cok cok vahım onemlı bir olay yapılan insaat kanuna ve ımar a uygun mu arastirin sonra buraya ısım ve kısıleri yazın ki o dedigin kısılere ragmen o sakat bına oraya yapılmıs nokta.

Yanıtla . 4Beğen . 8Beğenme 17 Eylül 00:21
05

Rençber - 300 bin ve üzeri para verip birde bu tehlikeyi yaşa. bu ancak bizim ülkede olur. yazık değilmi verilen paralara ve orada yaşayan insanların korkusuna. kısa zamanda çözüme kavuşur ama hiç umudum yok .

Yanıtla . 24Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 16:42
13

birisi - @Rençber 05 nolu yoruma cevabı: buradaki esas konu bu işte...kazı için proje vs yaptırıp hiç bir izin ve ruhsat almadan, kazı sırasında kazı güvenliği için hiçbir tedbir almadan, o binada oturanların mal ve can güvenliklerini hiçe sayarak duvarın dibine kadar kazı yapıp duvar ve bina güvenliğini tehlikeye sokmaktır..bugün değil burada, dünyanın neresinde olursanız olun, böyle bir arazide hatta düz bir alanda, plan proje hazılayıp izin ruhsat almadan böyle bir kazı yaparsanız bitişikteki yol, duvar, bina ne varsa hepsini tehlikeye sokarsınız..ve siz kendinizi bu binada oturaznların yerine koyun önce, o binanın ruhsatlı iskanlı olması, mevzuata uygun olması konu yargıya intikal ederse o zaman değerlendirilecek şeyler..kimsenin başkasının malına canına kastedercesine haraket etmeye hakkı yok..bu kadar ciddi bir konuda hem Belediye hem o binada oturanlar sorumlular hakkında gereken yasal işlemleri başlatmışlardır mutlakan

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 10:41
04

Ahmit - Vallahi göz göre göre facia geliyorum diyor Allah bu yetkililere feraset versin gözlerine görme akıllarına anlayabilme fırsatı versin

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 16:00
03

Chatan - çok enteresan cevap alınamaması serdivan belediyesinde birde hiç beklenmedik bir şey. ama yapılan iş bildiğin faciaya davetiye bariz kaymış zaten belli ben onların yerinde olsam hayatta yatmam allah korusun

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 14:36
02

Adapazarlı - Aynı duruma çok benzeyen bir durum iki yıl önce başımıza geldi. Yan komşunun inşaatının müteahhiti çok güzel yerlerden adamını bulmuş bağlamış her yeri. binamıza istediği gibi kepçeleri ile zarar verdi evin temeli ve istinat duvarının altını oydu. bize de belediyeye şikayet etmek kaldı. aynı haberde olduğu gibi aranızda anlaşın diye saçma bir durum oluşturan belediyeyi mahkemeye verdik. mahkeme yürütmeyi durdurma verene kadar adam üç kat binayı dikti. anlayacağınız yandaş müteahhit ne derse o oluyor bu ülkede, adalet sistemi çok yavaş işliyor, bilirkişi, tespit, zarar ziyan tutanaklar belediye nezdinde hiçbir anlam taşımıyor. Belediyecilikte , özellikle imar işlerinde kimin tanıdık müteahhiti daha yandaş ise onun dediği oluyor. bu olaydaki evlerin sahiplerine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. bölge idare mahkemesinden inşaat ile ilgili belediye imar izinlerinin yürütmesinin durdurulması kararına başvurunuz bence acilen. mahkeme başkanı ile bizzat görüşerek davanın erken görülmesi gerektğini fotoğraflar ile başkan beye izah ederseniz iş biraz daha hızlı olur. yani yaklaşık iki ay gibi bir sürede yürütmeyi durdurma verir. ancak bu sürede atı alan üsküdara geçer sizin binaya sağlam bir zarar verir bence... Velhasıl Allah kolaylık versin...

Yanıtla . 22Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 14:34
01

Hasan Tahsin - Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın 'Şevler ve Kazıkları' ile ilgili 2018'te yayınladığı yönetmeliğe uyulmamış. Bu yönetmeliğe aykırı ruhsat verdi ise Serdivan Belediyesi'ni, eğer yönetmeliğe uygun ruhsat verdiği halde projeye uygun imalat yapılmadıysa Yapı Denetim firmasını Çevre Şehircilik Müdürlüğü'ne şikayet etmek gereklidir.

Yanıtla . 24Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 14:05Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?