“Adapazarı Belediyesi borcu 35 milyon TL”

CHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, 6 aylık belediye dönemi ve eski dönemden kalan borç miktarını açıkladı. Akbay, “Adapazarı Belediyesi, 2019 yılı bütçe dönemi 35 milyon 471 bin TL borcu var” ifadelerini kullandı.

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş ve Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay ile ortak basın toplantısı düzenledi. Adapazarı Belediyesi Meclisi’nde gündem dışı maddeleri gündeme getirmeye çalıştıklarını söyleyen CHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, pozitif muhalefet yaparak ve değerlendirerek cevap verdiğini belirtti. Akbay, “Onlara karşı yaptığım konuşmalar AKP belediye meclis üyelerini rahatsız ediyor” dedi.

“Gündem dışı konuları dile getiriyorum”

Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, “Adapazarı meclisinde 21 tane AKP belediye meclis üyesi, 8 tane MHP var, 7 İYİ Parti ve CHP’yi temsilen bir de ben varım. Toplam 37 kişiyiz mecliste. CHP olarak benim komisyonlarda görev almam mümkün değil. Çoğunluk olmadığı için giremiyorum. Ben gündem dışı ve mevcut olan gündemlerden ders çalışarak oradaki halkın benden istediği ve partimin benden istediği sorunları dile getirmeye çalışıyorum” dedi.

Akbay, “Bu nedenle benim konuşmalarım genelde gündem dışı veya gündem maddeleri oluyor. Pozitif muhalefet yaparak ellerindeki verileri değerlendirerek kendilerine cevap veriyorum. Onlara karşı yaptığım konuşmalar AKP belediye meclis üyelerini rahatsız ediyor” ifadelerini kullandı.

“Adapazarı’nın borcu 35 Milyon”

Akbay, “Adapazarı Belediye Başkanlığı el değiştirdi, Sayın Mutlu Işıksu ele aldı. Peki hangi ölçekte bir belediye aldığını görmek için verileri sizlerle paylaşıyorum. 2018 yılı kesinleşen gelirler 114.666.640,14 TL iken giderler 124.217.368,56 TL’dir. Bütçe açığı 9.550.728,42 TL’dir.  2018 yılı sonu itibariyle kesinleşen toplam borç 68.982.945,87 TL’dir. 2019 yılı bütçe dönemi borcu ise 35.471.766,70 TL 2020 yılı içinse 53.828,501,03 TL’dir. 2018 yılı kesinleşen gelirler tahakkuku 149.666.911,32 TL NET tahsilatı 114.666.640,14 TL olup 35.000.271,14 TL tahsil edilmemiştir gerçekleşme oranı %76,62’dir. Görüldüğü üzere devir alınan Adapazarı Belediyesi’nin ekonomik olarak yönetilmediği ortadadır. Gelir–gider, tahakkuk–tahsilat dengelerinin sağlanamadığı güçsüz, kağıt üstünde toparlanmaya çalışılan bir ekonomik yapı mevcuttur” dedi.

“Adapazarı Belediyesi ekonomik olarak yönetilmiyor”

Altı aydır toplantılara katıldığını söyleyen Akbay, “Bu toplantılar sonucunda en az 3 tanesinde bana müdahale ettiler. Hatta grup başkanı da geldi, 'Bugün ne konuşacaksın, gündeminde ne var' diye benim yazdığım şeyleri de mecliste bakmaya çalıştılar. Görevde bulunduğumuz 6 ay içinde yapılan aylık toplantılarda 66 gündem maddesinin 36'sı imar değişikliği, diğer 30'u belediye hizmetlerinin devamını sağlayan maddelerdir. Bu maddeler içinde imar komisyonunun kararı otopark sorununu çözmek için yetersiz olduğu gerekçesiyle otopark ile ilgili 3 madde ve birde yapılan değişikliklerin yeşil alan büyüklüğünü düşürdüğünden yeşil alan ile ilgili imar raporuna red oyu verdik” dedi.

Akbay, “Büyükşehir yasası Adapazarı Belediyesi'nin önünü tıkamış. Bu sadece Adapazarı için değil, her taraf için geçerli. Ama bana göre Adapazarı cezalandırılmış. 271 bin 515 nüfusu olan Türkiye'de de 17 tane daha il var bu nüfusun altında olan ama Adapazarı ilçe konumunda. Dikkat ederseniz Adapazarı'nın giriş ve çıkışlarında Adapazarı ilçesi diye yazmıyor, Sakarya yazıyor. Bunu başkan yardımcısına söyledim düzelteceğiz dedi ama şu ana kadar hiçbir hamle yapılmadı” diye konuştu.

 “Adapazarı Belediyesi ekonomik olarak güçlü değil”

Önceki yönetimlerin Adapazarı Belediyesi’ni borca soktuklarını söyleyen Akbay, “Adapazarı Belediyesi ekonomik olarak güçlü değil ve bundan önceki yönetimler belediyeyi borca sokmuş ve hiçbir şey yapılmamış öyle terk edilmiş. Şu an da sayın belediye başkanının aldığı yük çok büyük bir yük. Çünkü yatırımda yapılmamış diğer mahallelere. Eğer Sakarya Büyükşehir Belediye yasası devam edecekse o zaman Büyükşehir Belediye Başkanına büyük bir yük düşüyor. Düştüğü görev şudur: Adapazarı lokomotif olarak kabul etmek mecburiyetinde. Adapazarı'nın ana arterlerini güzelleştirmek ve çekici hale getirmek mecburiyetinde. Eğer Adapazarı'nı biz bu hale getiremezsek, Sakarya büyüyemez. Onların ifadesiyle 'Marka şehir olacağız' diyorlar ki marka şehir olmak öyle lafla söylenecek olunacak bir şey değil. Bunun alt yapısına şimdiden başlanması lazım. O zaman iş nereye dönüyor; Adapazarı Belediyesi Sayın Mutlu Işıksu'nun yaptığı spor parkı, oyun grubu, basketbol sahası ve asfaltlama işine dönüyor. O da kasaba anlayışıdır. Bugün hangi kasabaya gitseniz bu sorunlar herkeste vardır. Her belediye başkanı da rutin olarak yapması gereken konudur. O yüzden buradan Büyükşehir belediye başkanına seslenmek istiyorum. Eğer Sakarya Türkiye bazında bir şehre, marka haline getirilmek isteniyorsa Adapazarı'na öne alması lazım. Adapazarı'nın lokomotif kabul etmesi lazım. Adapazarı'nı dışardan yatırımcıyı çekecek, insanları çekecek hale getirilmesi lazım. Bu sosyal anlamda da böyle” ifadelerini kullandı. (Bizim Sakarya Gazetesi)

17 Eylül 2019 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

Vatandaş ihsan - Kendi belediyelerine bakın diyenler bir hafta sonu gidin Eskişehiri bir gezin gelin bakalım

Belediye görün

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 19 Eylül 07:16
10

Antrikot Eko - @Vatandaş ihsan 09 nolu yoruma cevabı: Eşek heykeli görmeye mi:)

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Eylül 13:56
08

Vatandaş - Lütfen önce siz kendi yönettiğiniz belediyelerinize bakınız!

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 12:29
07

Emre - YETER ARTIK yahu siz öncekendi belediyelerinize bakın pislik içinde vatandaşları yaşatıyorsunuz belediyeleriniz borç batağında yandaşlara ihaleler veriyorsunuz (1 liarlık malı 10 liraya satıyorsunuz, ihaleye girmeyenlere veriyorsunuz) israf diye iftira atıp arkasından daha fazla araç tahsis ediyorsunuz susuzluk çektiriyorsunuz insanlara heykel dikmekten başka bir numara yok! hdp ye peşkeş çektiniz belediyedeki bazı yerleri daha sayayım mı ? Yolsuzluklarınızı iftiralarınızı alooooo

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 18 Eylül 12:17
06

Vatandaş Ihsan - Partimde sizler de olmasanız sesi çıkan yok. Tebrikler iyi gidiyorsunuz. Bu arada aşağıda ismi Yavuz adlı kişi tribe gireceğine gelsin partime nasıl destek olurum diye görev alsin. Her yerde eleştiri yapıyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 07:18
03

Rtesever - Hanımefendinin Partisinden Ankara ve istanbul belediye başkanları Çoğunlukta olan Akpartili meclis üyelerinin mikrofonunu kapatıyor. Sana iyi söz vermişler. Demokrasi var Ak partili belediyelerde.

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 17 Eylül 17:24
02

Yavuz - Aman akp belediyelerini pohpohlayın kendi yaptığınız haberi okuyun bir zahmet toplam borç 2018den 68 milyon 2019 da öngörülen ilave 35 milyon toplamda 113 milyon. Kelimeleri eğ bük aman akp belediyelerine laf edilmesin.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 17 Eylül 14:24
05

Adapazarli - @Yavuz 02 nolu yoruma cevabı: Parti'ne nasıl katkı verebilirim diye görev iste. Sandık da yoksun hiç birşeyde yoksun maşallah her yerde eleştiriyorsun. Kim olduğunu iyi biliyoruz. Senin yerinde olsam.mahalle.delegesi olmak istemem :))

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 07:14
01

Nazmi Yıldırımlar - Adapazarı ilçe örgütümü teşekkür ederim çok çalışıyorsunuz hergün bir açıklama yaparak gündemdesiniz artık bunlar çatırdıyorlar gidecekler

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 17 Eylül 13:56Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?