Komşuya metro piyangosu

Gebze OSB -Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın yapımına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Alınan karar doğrultusunda söz konusu metro hattının yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üstlenecek. Sakarya'da ise daha 1 metre raylı sistem bulunmuyor.

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri

Kocaeli'deki Gebze Organize Sanayi Bölgesi - Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın yapımı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca üstlenilecek şehir içi raylı sistemler kapsamına alındı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait Gebze OSB-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın inşası için gerekli iş ve işlemler konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkili olacak.

Sakarya'da ise halen düşünceden öeteye gidemeyen şehir içi raylı sistem neredeyse her platformda şikayet konusu oluyor. Komşu demirağlarla örülürken Sakarya'da daha bir metre bile raylı sistem bulunmuyor.

Komşu il Kocaeliye sadece bu yıl Kuzeyde Körfez Kirazlıyalı ve Kartepe Cengiz Topel Havaalanı’na kadar 37 kilometrelik metro hattı, Güneyde Gölcük-İzmit istikametinde oluşturulacak 21 kilometrelik metro hattı yine Körfez –Derince- İzmit istikameti 17 kilometre tramvay hattı ve Kuruçeşme, Şehir Hastanesi ve Alikahya stadyum güzergahı kesin projesi toplamda 8 kilometre ek hat olmak üzere neredeyse 100 Kilometrelik yeni metro ve tranvay hattı yapılacak.

Nufusu Sakarya'ya göre bir kat daha fazla olan Kocaeli'ye bu denli raylı sistem yatırımının yapılması 1 miyonu geçen Sakarya'nın neden halen üvey evlat muamelesi gördüğünün tek haklı açıklaması olarak görülebiliyor. Oysa ki Yeni yerleşim Bölgesi metroya gerek duymadan normal raylı sistem için gerekli bütün alt yapı özelliklerine sahip olmasına rağmen bakanlık milyonları Kocaeli'ye aktarırken Sakarya her zaman olduğu gibi öksüz, sahipsiz bırakılıyor.

18 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Muhabir Hakan Turhan

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

46

İşçi - Aslında izmit Adapazarı arası saat başı raylı sistem lazım çünkü ordan buraya gelen burdan oraya giden çok kişi çalışmaya geliyor. altı üstü 50 km ray döşiyecen çok mu zor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 10:57
45

Esnaf - Bence raylı sistem gereksiz bırakında küçük esnaf para kazansın

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 21 Eylül 10:49
44

Dost - Arkadaşlar lütfen mantıklı olun biraz kocaeli ile Sakarya arasında hem ekonomik hem de nüfus olarak çok fark var.. Ayrıca kocaeli deki şehir içi yolculuk kapasitesi çok fazla bu hesaplara göre yapılıyor herşey.. zamanı gelince Adapazarı'nda yapılır

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 19:43
43

Tartar - Sakarya, içkili mekanlarla uğraşsın, normal zamanda doldurulmayan camiler yapsın. Nasıl olsa %70 oy veriyorlar,hiçbir tehdit yok.et-balık yok,tank-palet yok,şeker fabrikası yok asfalt yiyin. koltuğa aday, fotoğraf koysalar onu da seçersiniz, beter olun,Adapazarı köyü olarak kalmaya devam edin.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 19 Eylül 23:09
47

Yorumcu - @Tartar 43 nolu yoruma cevabı: Et-Balık duruyor,

Tank-Palet duruyor,

Şeker fabrikası duruyor.. Yok derken? Sanırım olmayan başka bişey var sizde..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 10:15
42

Dreal - belediyenin dolmus taksiler ve minibuslerle olan peşkeş+korku iliskilerinden dolayi sakaryada hayal.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 09:58
41

AtillA - Ayağa kalkma, sürünmeye devam SAKARYA. 18 yıldır Aynı belediye aynı parti. Elde ne var diyeceğim ama eldeki şeker fabrikası ve tank palet de gitti. Bırakım Metroyu. Sürünmeye devam SAKARYA

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 09:29
40

Arifiyeli - Eşşek olana semer vuran çok olur memnun olmasaydınız oy vermezdiniz şimdi ağlanıp sızlanmaya gerek yok bu kafayla daha çok gelirler otururlar gezereler vizyonsuzlar...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 09:25
39

Milli Harekatçı - Yüce Ekrem Aşkına Kapatın Konuyu Lütfen!..

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 19 Eylül 08:57
38

Alamancı - Allah aşkına bu ekrem yüce geldiğinden beri ne yaptı ? şuan yapmış olduğu veya yapacağı düzgün bir proje var mı elinde ki metro yaptıracak? nerede o vizyon... ishale hattımızı yeniledik diye gezinir ortalıkta bu da. ama şehri su basıyor o ayrı tabi. Açık ara en kötü yönetilen şehir sakaryadır ..pardon köy..aksi iddia edilemez.

Yanıtla . 19Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 08:51
37

Ali Akdeniz - Kocaeli ile kendinizi bir tutamazsınız siz kimsiniz

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 19 Eylül 08:34
36

Zekkk - Kabul etmek gerekk adamlar hem sanayi hem sosyal olarak kendilerini yetiştiriyorlar

Buna bağlı olarakta hizmette destekte goruyolrlar.

Bizde ise hala masallar anlatılıyor tek kelime icraat tek bir işlem yok extradan...

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 07:28
34

Emine Karabulut Ünlü - Sakarya Arifiye de olan ADA RAYİ halkın Allah razı olsun yaptırandan dediği olan hizmet kaldırıldı şimdi bir görseniz o ADARAY ıçin yapılan durakları içler acısı halkın verdiģi vergilerle yapıldı ama hizmet kaldırıldı ve hiçbir yetkili bu konuyla ilgilenmedi ilgilenmiş olsaydı şu anda ADARAY çalışıyor olurdu ...... raylı sistem olan ADARAY ımîzi geri istiyoruzzzzz.... SESIMİZİ DUYAN YOKMUUUUUUU

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 23:59
31

Kenan Yildiz - İsyan etme noktasına geldi bu millet, nasıl bi günah işledik ki yüce mevlam 15 yıldır kapasitesiz, beceriksiz ve sevimsiz belediye başkanlarıyla cezalandırıyor. Dip not: ekrem yüce zekiyi aratacak!!!

Yanıtla . 29Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 22:41
29

Berigel Rıza - Belediyede ulaşımda devir atladığımız en yeni hizmet Mavi velespitler :) hemide kontörlü ancak pedal çeviririz biz :)

Yanıtla . 30Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 19:10
25

cnkt - Sakarya'ya ne metro, ne de raylı sistem gelir. Çünkü taşımacılığı yapan MİNÜBÜSÇÜLER buna karşı. Daha düne, 2000'lere kadar doğru dürüst belediye otobüsü yoktu Sakaryada. O zamanlar taşımacılık ya kırımız dolmuş taksilerle ya da Külüstür MAGİRUS minübüslerle yapılıyordu. Düzeltiyorum YAPILMIYORDU.

DOLAYISIYLA BU MİNÜBÜSÇÜLER ODASI OLDUĞU MÜDDETÇE hiç bir belediye başkanı buna tevessül etmez. Çütnkü bu biraz YÜREK İŞİ..

Yanıtla . 42Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 17:28
24

Yeni kentli - Acaba tüm siyasiler haberi okuyunca yuzerı kızardım sen git 11 milyona trilyona yani ucube parkı yap hesap sorma yiyenin yanında kalsın yenikent duble yola 3 okul aç bir üst geçit yapmayandan ne metrosu beklersinki

Yanıtla . 45Beğen . 3Beğenme 18 Eylül 16:33
23

Joker - Adliyenin oraya sultanahmet buyuklugunde cami yapildi, butun karaman korucuk ayni anda sigsin diye heralde, yazik gunah kac senedir !!!! haramdir o paralar haramdir

Yanıtla . 36Beğen . 7Beğenme 18 Eylül 16:32
26

veda - @Joker 23 nolu yoruma cevabı: kardeş camii devlet parası ilemi yapılıyor . sana ne ne kadar büyük olduğundan istenmeye gelince sana vermezsin seni geren ne anlamadım camii yapımında camileri halk yaptırıyor devlet değil

Yanıtla . 10Beğen . 32Beğenme 18 Eylül 17:43
22

HACI - Aman kardes karasuya demiryolu yapilmasin, bide karasululari cekemeyiz sehir merkezinde, karasu duzceye baglansin !

Yanıtla . 38Beğen . 8Beğenme 18 Eylül 16:30
21

Yeni Kentli - Çiçek bocek park meydan sus bitkiciligi yeşil metro bize on numara büyük biz tepe tepeye hemde pahalı pis otobüslerde Yenikent korucuga ideal kente gideriz sizde bu haberleri kıskanarak yazarsinuz

Yanıtla . 34Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 16:26
20

Sakaryalı - Baktılar Kocaeli elden gidiyor (İzmit örneği gibi) yatırımları artırdılar. Akepe partisi kapansa bile Sakarya'dan yine oy alır, o yüzden Sakarya'ya yatırıma gerek yok. Yıllardır olduğu gibi, herkes hak ettiği gibi yönetilir:)

Yanıtla . 63Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 16:21
19

adapazarı merkez - Ağzına sağlık Realist, on numara isabetli yazmışsın

Yanıtla . 21Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 16:05
17

Realist - Bize herşey müstahak! Sorgulamayan sakarya halkının kızmaya hakkı yok.komşu kentler uçarken bize davadan kutlu yürüyüş den bahseder ler nasıl olsa güzel şehrimin tek derdi din iman! Raylı Sistem Doğumevi büyük eğlence merkezi kongre Merkezi hayvanat Bahçesi şehir Tiyatrosu Adapazarı- Karasu demiryolu 1000 yataklı şehir Hastanesi v.s..uzar gider.bunlara ihtiyaç yok demekki. Yüzüstü çok süründün ayağa kalk yobazya!!!! Tek eğlencesi güreş kemençe at yarışı olan memleketten ne beklersin başka.

Yanıtla . 81Beğen . 7Beğenme 18 Eylül 15:11
16

Gariban - bu kadar mafya minibüs dolmuş hattı varken ve gelir elde edilirken kimse raylı sistem beklemesin bisikletli sistemi getirdiler daha fazla bişey beklemeyin

Yanıtla . 54Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 15:10
15

Tdk Temsilcisi - hocam iyi güzel haber yapmışsın ama komşuda metro yok tramvay var bilgin olsun. Aradaki fark için google'a bir bakabilirsin :)

EDİTÖR: Kocaeli'ye metro yapılıp yapılmayacağına bakmanız konusunda bende size Google'yi kullanmanızı tavsiye ediyorum...

Yanıtla . 6Beğen . 21Beğenme 18 Eylül 15:06
18

ufuk yakan - @Tdk Temsilcisi 15 nolu yoruma cevabı: "de" ayrı yazılacak EDİTÖR

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 16:02
14

Akyazili - Sakaryada siyaset namina bisey yok olsaydi stadimiz bile 28 bin degil 35 bin olurdu kimse bisey beklemesin sehrin girisine bile hayalet gibi kopru yaptilar onun yeri orasimiydi.

Yanıtla . 39Beğen . 4Beğenme 18 Eylül 14:39
13

Serpiko54 - nasıl olsa sakarya da her seçimde tulum ben olsam bende yapmam senede iki konser yap sakaryalı seyretsin yeter.

Yanıtla . 53Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 14:24
12

Astala vista - Önce bizim şehir buna uygun mu inşa edilmiş depremden sonra onu düşünmek lazım izmit caddesindeki alt geçit neye lazım da yapıldı zamanın belediye başkanı buralardan rant koşturmak için yandaşlarına pay verdi esnafı bitirdi orada şimdi bizim komşudan neyimiz eksik çok şeyimiz saymakla bitmiyor tren şehire geldi diye sevindiler büyük bir piyango gibi yaptılar benim vergilerimle alt yapi eksikliğini gideremiyorlar daha Yazlık köprüsüne yapılan kavşakta yazın kır düğünü olur bizde komşuya yapılan yatırımları öyle izler ve okuruz.

Yanıtla . 41Beğen . 3Beğenme 18 Eylül 14:12
32

Kenan yildiz - @Astala vista 12 nolu yoruma cevabı: Merak ettim; sen ne kadar vergi veriyorsun?

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 23:54
30

Vatandaş - @Astala vista 12 nolu yoruma cevabı: o alt geçit neden yapıldı ben söyleyeyim. orada prestij sinemasına gidiyordu herkes o aralarda akm yeni açılmıştı. oralar içkili mekan diye orayı öldürdüler alt geçit yaparak.bir de prestij sinemasının sahibiyle uğraşmak için

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 19:55
11

Adaray - Sakarya BB önce elindeki adaraya sahip çıksaydı keşke. Belediye vatandaşa hizmet için vardır ama görüyoruz ki vatandaşı düşünen yok adarayı bir kalemde sildiler. O duraklar heba oldu gitti. yapılan masraflar yok oldu gitti. Sakarya halkına 2020 yılına tüm hızıyla gittiğimiz şu günlerde eski dolmuşları, minibüsleri reva görüyorlar demek ki.

Yanıtla . 33Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 14:06
28

Tdk Temsilci Yardımcıs - @Adaray 11 nolu yoruma cevabı: Adaray boş gidiyordu. Kaldırmamakta bence fazla bile ısrar ettiler.

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 18 Eylül 18:49
10

Sakaryalıha - Ülkemizdeki demir yolu lobisinin Sakaryalıların elinde olmasına rağmen burada proje üretemiyorsan bu ilimizin siyasetçilerinin ve bürokratlarının başarısızlığıdır. Biz Sakaryalıların tek laf etme hakkı yok. Çünkü bu insanlara oy veren biziz. Hiçbir seçimde de bunun karşılığını göstermiyoruz.

Nüfus bu işin bahanesidir. İlimiz, hem şehir içi hem de şehir dışı raylı taşımacılık için mükemmel bir coğrafi konuma sahip. Örnek: Çarşıya büyük bir gar yapılsaydı.(yurt dışında çok örnekleri var) Kalcı konutlardan hızlı trene kadar. ve bazı ilçelerimizi bu hatta katsaydınız. Mükemmel bir iş yapmış olurdunuz !

Hızlı tren bile bu şehirde zor duruyor. Siz taşımacılık ağını ne kadar kolaylaştırırsanız o kadar iş hacmi artar. Nüfus ta artar. Gelir seviyesi de yükselir. Bu vizyona sahip bir siyasetçi gelmedi henüz !!!

Yanıtla . 41Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 14:01
09

Vatandaş - Belediyedeki arkadaşlar esnafla - emekçiyle uğraşacağına rant kapısı oluşturacağına hizmet oluştursa şimdiye 200 km metro hattı olmuştu.

Ama olsun en borçlu belediyeler arasında ilk 5 hizmet açısından son 5 hedefleri. !

Yanıtla . 33Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 13:51
08

senkromeç dişli - Tüm diğer belediyelerin olduğu gibi, bunların metro vagonları da burda yapılır zahir.

İroniye bak; vagon yapan tesisin var , bir gram metro hattın yok....

Hayırlı işler Sakarya,

Uyuyu uyu yat uyu .... Sakarya ve "Ada-bazaar kaar-riyyesi"

Yanıtla . 43Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 13:44
07

send isci - bi metroyu bile bize çok gören vizyonsuz insan sürüsü. desteklediniz %60 oy verdiğiniz seçimi kazandı diye kasıla kasıla gezdiğiniz sakarya bu habere iyi bak. bu şehir bunu hakeder böyle yaşar. coğrafya kaderimiz. eskiden bu şehri yöneten şimdi yöneten bu sorumluluk sizin. sokağa çıktığınızda azcık yüzünüz kızarsın. koca şehri dolmuşculara teslim ettiniz be.

Yanıtla . 34Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 13:44
06

YORUMCU - Ne bekliyorsunuz ki biz daha yeni stada maç günleri otobüs ek seferini zor bela ayarlıyoruz metro tramvay bize hayal bile değil çok çok uzak

Yanıtla . 41Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 13:27
05

Haci - Sakaryaya neden yapilsin ki zaten yuzde 70 lere varan oy potansiyeli var, ben olsam bende yapmam !

Yanıtla . 66Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 13:12
04

DELİ MURTAZA :) - HAKETTİĞİN GİBİ YÖNETİLİRSİN... HİÇ AĞLAMAYIN

Yanıtla . 59Beğen . 4Beğenme 18 Eylül 13:09
03

Gökhan - Sen hizmet fakiriyken %65 oy verirsen daha cok ağlarsın Sakarya.

Yanıtla . 85Beğen . 5Beğenme 18 Eylül 12:44
02

Mert - Biz aşure dağıtmaya devam edelim etkinlik yapalım komşumuza ayırlı olsun

Yanıtla . 76Beğen . 3Beğenme 18 Eylül 12:38
01

Sakaryalı - Bizimkiler daha üst geçit bitiremediler sorarsan birde AKP bizde huzur buluyor .Ayrıca İzmit CHP kazandı buyur burdan yak şimdi

Yanıtla . 72Beğen . 2Beğenme 18 Eylül 12:37Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?