''Tarım ülkenin can damarıdır''

''Çiftçi üretmiyor veya üretmek istemiyor” diyen Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay, Türkiye ekonomisini masaya yatırdı.

Hüseyin Can İğdir
Hüseyin Can İğdir Tüm Haberleri

Abay basına yaptığı yazılı açıklamada şöyle devam etti:

“Yüksek girdi fiyatları sebebiyle ve emeğinin karşılığını alamayacağı endişesi yeterince üretmekten imtina ettiriyor. Bu nedenledir ki girdi maliyetlerini azaltacak adımlar atılmalı, tedbir alınmalıdır. Gübre fiyatları, akaryakıt fiyatları, elektrik ve sulama ücretleri makul rakamlara çekilerek üretici desteklenmeli, üretmek cazip hale getirilmelidir.” dedi. Abay, “Sağlıklı bir tarım yasası mutlaka çıkarılmalı, ithal eden değil ihraç eden bir ülke olmalıyız. Zeytinden fındığa, pamuktan şeker pancarına, mısırına, buğdayına kadar tüm ürünlerin taban fiyatları, üreticisini memnun edecek, alın terlerinin karşılığı olacak düzeyde olmalıdır. Üretmeye teşvik etmelidir.” dedi.

MEVCUT İKTİDAR FERASET VE BASİRETTEN YOKSUNDUR…
Madden ve manen kalkınmış bir ülkenin yolunun tarım ve hayvancılıkla beraber sanayi ve teknolojiden geçtiğini hatırlatan Abay, “Mevcut iktidar bu inanç ve azimden, feraset ve basiretten yoksundur. 17 yıldır gelinen nokta ortadadır. Yüksek faiz, geçim sıkıntısı, üretim sorunları, yüksek enflasyon, sanayideki daralma, işsizlik ülke ekonomisini ciddi anlamda çıkmaza sokmuştur. İşsizlik en büyük ve en önemli sorunlardandır. Özellikle genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 23,3’lere yükselmiştir. Aynı tehlike enflasyon içinde geçerlidir” diye konuştu.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜK BİR ÇIKMAZDADIR…
Türkiye ekonomisinin büyük bir çıkmazda olduğunun görüldüğünü ifade eden Abay, “Tarımıyla, hayvancılığıyla, sanayisiyle, iç borçları, dış borçlarıyla, ithalatı ve ihracatıyla, üretim politikaları ile bir çıkmazdadır. Allah sonumuzu hayretsin” dedi.


FAİZ SİSTEMİ ZULÜM DÜZENİ…
Faiz sisteminin zulüm düzeni olduğunun altını çizen Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay, yazılı açıklamasını şöyle bitirdi “Bu zulüm düzenini ortadan kaldırmak için; üretimin desteklenmesi, faizsiz kredi verebilen mekanizmaların oluşturulması, faizin gider kalemleri arasından çıkartılarak maliyetlere yansıtılmaması lazım gelir. Bakınız, AK Parti iktidarında bütçeden faize ödenen para 832 milyar TL’ye ulaştı. Sadece 2019 yılında faize 117,3 milyar TL ödenecek. Yani millet olarak ‘faiz ödemek için çalışıyoruz’ desek yalan olmaz. Beyler, sizi uyarıyoruz. Bu çark böyle dönmez. Bu terazi bu sıkleti çekmez” dedi. İl Başkanı Abay, çözümün Milli Görüş’ün temsilcisi Saadet Partisi’nin 11 aylık iktidarında uyguladığı tarım, sanayi ve teknoloji deki üretim seferberliği ile ekonomik politikaların hayata geçirilmesidir.” dedi.

19 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Siyaset --- Okunma

Muhabir Hüseyin Can İğdir

medyabar.com son bir ayda 2.982.770 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?