Tank Palet Fabrikası’nın BMC’ye devredilmesinin önü açıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘"Gizleniyor" dediği kararname ortaya çıktı; Tank Palet Fabrikası’nın BMC’ye devredilmesinin önü açıldı

Büyütmek için resme tıklayın

Fabrikanın, ASFAT AŞ üzerinden 25 yıllığına kiralanmasını içeren karar, 7 maddeden oluşuyor.

Fabrikanın üçüncü kişilere yani Katar ordusu ortaklı BMC’ye devrinin önü açılıyor.

"Hülle yoluyla BMC'ye devrediliyor"

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, “Tank Palet Fabrikası şu anda Türkiye’nin vicdanı olmuş durumda. Bugüne kadar Cumhuriyet değerleri olan fabrikaların tek tek elden çıkarılması bir yana TSK’ye ait tank ve optik cihazlar üreten bir askeri fabrikanın BMC adı altında Katar ordusuna veriliyor olması gerçekten Türkiye’de büyük bir sıkıntı yaratıyor.

Bu açıdan Cumhurbaşkanlığı’nın ilk kararında fabrika, özelleştirme kapsamı altına alınmıştı. Ancak daha sonra hem Tank ve Palet Fabrikası işçileri hem Harb-İş hem de CHP’nin etkin muhalefeti doğrultusunda bu konudan vazgeçildi. Bu sefer ‘hülle’ yoluyla ASFAT AŞ’ye devredilerek, oradan da 25 yıllığına BMC şirketine devrediliyor” ifadesini kullandı.

7 maddede oluşan kararname

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Harb-İş Sendikası yetkilileri tarafından kendilerine gösterilen orijinal karar üzerinden el yazıyıla kayıt altına alınan 1105 sayılı kararın tam metni şöyle:

1. Mülkiyet devri hariç olmak üzere ilgili mevzuat çerçevesinde savunma sanayi kuruluşlarında değerlendirilmesi, üçüncü kişilere kiralanması, tahsisi, işletme hakkının devredilmesi veya diğer işlemlerin gerçekleştirilmesini teminen 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkındaki Kanun’un 2-i maddesi uyarınca bedelsiz olarak ASFAT AŞ’ye devrine,

2. Sakarya ili Arifiye ilçesi Hanlıköy Mahallesi’nde bulunan 1075 ada 5 parsel numaralı, 1804000 metrekare yüzölçümünde taşınmaz mülkiyetin Maliye Hazinesi üzerinde bırakılmasına,

3. Millî Savunma Bakanlığı AFGM 1. Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğü işletimindeki mal ve hizmet üretim birimlerinin devir ve teslim işlerinin Millî Savunma Bakanlığı ile ASFAT AŞ arasında düzenlenecek protokoller ile gerçekleştirilmesine, devir teslim işlemleri tamamlanıncaya kadar fabrikanın Millî Savunma Bakanlığı AFGM 1. Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğü tarafından işletilmesine devam edilmesine,

4. İşletme hakkı devir süresinin Millî Savunma Bakanlığı AFGM ile ASFAT AŞ arasında protokol düzenlendiği tarihten itibaren 25 yıl olarak belirlenmesine, süre bitimindeki mal ve hizmet üretim birimlerinin Millî Savunma Bakanlığı AFGM’ye iadesine,

5. Millî Savunma Bakanlığı tarafından fabrikada çalışan ve asker vasfı taşıyan personel ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu tabi olarak çalışan personelin ilgili mevzuat çerçevesinde Millî Savunma Bakanlığı AFGM bünyesindeki diğer işletme birimlerine nakledilmesine,

6. Fabrikada 4857 sayılı kanun kapsamında çalışan personelin tamamının her türlü özlük haklarının korunması kaydıyla ASFAT AŞ’ye devredilmesine,

7. İlgili mevzuat çerçevesinde ASFAT AŞ tarafından fabrikanın kiralanması, tahsisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemleri ile üçüncü kişilere devrine karar verilmesi halinde TSK’ye yönelik mal ve hizmet üretiminin devamlılığının sağlanması, savunma sanayi kuruluşları kapsamında yeni yatırımların yapılması, bu kapsamda en az 50 milyon ABD Doları yatırım yapma şartı getirilmesi ve işçilerin devri gibi sözleşmede yer alacak hususların Millî Savunma Bakanlığı ile ASFAT AŞ tarafından birlikte belirlenmesine, sözleşmenin ASFAT AŞ ile birlikte Millî Savunma Bakanlığı tarafından imzalanmasına 4046 sayılı kanunun 3 ve geçici 29. maddesi gereğince karar verilmiştir.”

22 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

16

Kuzu Kuzu Mee - Koç grubu 10 senede anca ARGE yapabildi. O argede zaten çalma çırpma kendi buldukları birşey Yok. Şimdi elemanları devreye girmiş BMC tankpalet karalıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 14:33
11

Arifiyeli - Allah cezanızı versin bu zaman kadar oy veren biri olarak bir sonraki seçimlerde sırf bu sebepten ötürü oy vermeyeceğim allem ettiniz kulem ettiniz sonunda Etem SANCAK'a peşkeş çektiniz fabrikayı...

Yanıtla . 16Beğen . 5Beğenme 23 Eylül 09:44
17

MURAT - @Arifiyeli 11 nolu yoruma cevabı: LA YEME BİZİ ARİFİYELİ. OY VEREN KİMSE ÜZÜLÜR AMA BU DENLİ ELEŞTİ YAPMAZ.HELEKİ CHP NİN SÖYLEMLERİNİ GEREKÇE GÖSTEREREK. ALGINIZI YİYİM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 14:56
12

Sakaryalı - @Arifiyeli 11 nolu yoruma cevabı: Verme kardeşim sen verme zaten vermiyodun yalan konuşma

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 23 Eylül 10:33
09

Şmp - Arkadaşlar insanlarla alay etmeyin. Bu maddeleri okuyup fabrika elden gidiyor diyen, ne bileyim yani harbi ya kötü niyetlidir. BMC hazır insan kaynağını kullanmak için fabrikaya geliyor. Yetişmiş kalifiye eleman var. ALTAY tankı için baştan ağır sanayi elemanı yetiştirmek yıllar alır. Halihazırda tankpalette eleman fazlasıyla var. Okuduğunu anlamayanlar yol alsın.

Yanıtla . 6Beğen . 24Beğenme 23 Eylül 02:26
15

Sdt Dagkesen - @Şmp 09 nolu yoruma cevabı: hemserim BMC nin kendi elemani yok ! tank palet iscilerinden baska fabrikalara giden gitti kalanlarda emekliligi yakin olanlar...Arti sunu dusunun siz bir isyeri aldiniz ya herro ya merro diyorsunuz enson isime yaramazsa hurdalari beni kurtarir diyorsunuz iste bmc boyle aldi burayi eee satanlarda canli para girsin kasaya niyeti ile peskesi yaptilar...SMP kardes YENI CAMI DE HARB IS SENDIKASINA GIDIN CAYINIZI ICERKEN SADECE DINLEYIN ONDAN SONRA BURADA YORUM YAPIN:::

BIR VATANDAS BURADA YAZDI TANKPALETE TORPILLILER GIRDI BEN GIREMEDIM DEDI BENDE YAZDIM HODRI MEYDAN BIRI BANA 1999 YILINDAN KPSS SINAVI CIKTIKTAN SONRA 1 KISI TORPILLE GIRDI DESIN ISIM SOYAD VERSIN SEHIT KARDESI GAZI VE TERORLE MUCADELE HARICINDE KPSS OLMADAN ALLAH KULU GIRMEMISTIR GIREMEZDE !!! O KISI BANA ISIM VERSIN ISPAT ETSIN ONA SIFIR ARABA ALMAZSAM NAMUSSUZUM !!!

FABRIKADA YATMA YERI DEGILDIR HERYERDE KAMERA KARSISINDA CALISIYOR INSANLAR...Dusunmeden kimse yorum yapmasin heee fabrika gitti simdi bakin ilerisine bakalim kac esnaf kepenk kapatacak...insallah bmc bu isin altindan kalkar ve devlet iyi adim atti der insanlar ama bu uzun cok uzun soluklu bir konu...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 14:25
14

Uyumaya Devam. - @Şmp 09 nolu yoruma cevabı: Neden özel sektöre verme telaşı var o halde. Hazır yetişmiş elemanı kullanacaksa kendi üretsin.ASPAT'ın bahsi geçen süreçlere ne katkısı olacak, hazır ihaleyi ver devlet imkanıyla ürettir.Bunun adı peşkeş değil de nedir sen söyle.Okuduğunu anlamayanın kim olduğu o kadar net ki.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 13:24
13

Şeker - @Şmp 09 nolu yoruma cevabı: Arkadaş, kaç defa yazdım tekrar sana özelde yazayım. Harniş sendikası yeni camide. Git ve öğren. Nasıl peşkeş çekildi. Bmc 1 kuruş harcamadan ayda nasıl ve ne kadar milyon TL cebe indiriyor.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 11:41
08

Emekli - Bmc ilk tanka motoru ne zaman koyacak bi sorun ögrenin lutfen yaziklar olsun devlet bu ise diyecek bi tek şey var benim balkonda içecegim siğaraya kalmiş ????

Yanıtla . 24Beğen . 2Beğenme 22 Eylül 22:34
05

Yavuz - Bmc bir kamyon markasıdır benim bildiğim.ne anlar tanktan paletten

Yanıtla . 31Beğen . 8Beğenme 22 Eylül 17:50
04

Pınar - Son maddeden de anlaşılacağı üzere obüslerin yapımına devam edilecek.

Yanıtla . 6Beğen . 15Beğenme 22 Eylül 17:48
07

S.y. - @Pınar 04 nolu yoruma cevabı: Üretim hattı Altay, Obüs, Kirpi ek olarak belki Tulga çok yoğun olacak gibi

Yanıtla . 4Beğen . 15Beğenme 22 Eylül 20:29
03

Sdt Dagkesen - HAYIRLI OLSUN TUMMM SAKARYA ESNAFINA HAYIRLI OLSUN SAKARYA HALKINA :) SIRADA RAYLI SISTEMLER ( VAGON A:S ) AMA OZAMANDA VAGON FABRIKASINDA YATMA DEVRI BITTI != BIN MAAS ALIYORLAR DERSINIZ :))))))

Yanıtla . 25Beğen . 9Beğenme 22 Eylül 16:36
01

Mitil/yatak Yorgan. - Sayin IMAMOGLU.

secim oncesi yandas yol verdigin adamlara

20 yildan beri obeklenmis banksmatikci yalaka ne kadar adam varsa.KAPNIN ONUNE KOY.

TEMIZLE..bu senin hakkin

5 rektor aday oluyor adam 50 oy aliyor.

Ama 7 oy alsn rektor oluyorsa.

Yazikida 100 alan sozlude kalip yandas memur oluyorsa.Dinsizin hakkindan IMAM OGLU gelir.

Hadi topla hepsini Yenikapiya yallah.

Yanıtla . 35Beğen . 15Beğenme 22 Eylül 14:09
18

MURAT - @Mitil/yatak Yorgan. 01 nolu yoruma cevabı: ALKOL VAR MI KARDEŞİM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 14:58
06

Sakaryalı - @Mitil/yatak Yorgan. 01 nolu yoruma cevabı: İmamoğlu kim yaa manyakmıdır nedir

Yanıtla . 10Beğen . 19Beğenme 22 Eylül 19:28Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?