"1999 Depremi fay kırığının üzerine fabrika, bina yapmışlar"

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır: 1999 depremi kırığının üzerine fabrikalar ve binalar inşa edilmiş. Fayın üstünde insanlar yaşıyor" dedi.


İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır: "Marmara depremi 1766'da gerçekleşiyor yani 253 yıl geçmiş durumda. Kuzey Anadolu Fayı üzerinde deprem tekrarlama süresi ortalama 250-300 yıl arasındadır. Yani İstanbul'da her an bir deprem olabilir, olma ihtimali çok yüksektir. Onun için de doğal olarak faydan uzaklaştıkça sarsıntının şiddeti de azalacağı için daha az risk altında oluyorsunuz ama uzakta olup zemin kötü olursa da bina yine yıkılıyor. Bu nedenle sağlam binalar inşa edilmesi çok önemli" dedi.

Fayın üzerinde insanlar oturuyor

Yaklaşan deprem ve fay kırılmasının durdurulamayacağı için bina yıkımlarında ciddi oranda ölüm ve kayıpların gerçekleşeceğini vurgulayan Çakır, şunları kaydetti:
"İstanbul için yapılması gereken süratle kentsel dönüşümün önünü açmaktır yani kentsel dönüşümün hızlandırılması en büyük tedbirdir. İzmit, Adapazarı'nı ele aldığımız zaman ise fayın olduğu yerlere bakıyoruz, üstünde insanlar yaşıyor. 1999 depremi kırığının üzerine fabrikalar ve binalar inşa edilmiş. İstanbul dışında en son deprem olduğu tarihten bugüne yapılan hesaplamalara göre yakın zamanda, 'deprem tekrarlama periyoduna baktığımızda bir deprem olmayacağını saptayabiliyoruz. İzmit'ten başlayıp Erzincan'a kadar, Kuzey Anadolu fay hattı boyunca önümüzdeki 150-200 yıl içerisinde büyük ölçekli bir deprem olma ihtimali sıfırdır.

İstanbul depremi artık her an gelebilir


Tarihi süzgeçte Şarköy 1912 depremi var ve Marmara denizinden başlayıp Şarköy'de karaya çıkıyor, oradan Saros Körfezi'ne kadar karadan devam edip tekrar deniz içinde devam ediyor. 1999'da da İzmit depremi var, Yalova açıklarına kadar gelen. Dolayısıyla arada kırılmayan bir parça var, 'Bu parça en son ne zaman kırılmış?' diye tarihsel kayıtlara baktığımız zaman en son Marmara depremi 1766'da gerçekleşiyor yani 253 yıl geçmiş durumda. Kuzey Anadolu Fayı üzerinde Deprem tekrarlama süresi ortalama 250-300 yıl arasındadır. Yani İstanbul'da her an bir deprem olabilir, olma ihtimali çok yüksektir. Onun için de doğal olarak faydan uzaklaştıkça sarsıntının şiddeti de azalacağı için daha az risk altında oluyorsunuz ama uzakta olup zemin kötü olursa da bina yine yıkılıyor. Bu nedenle sağlam binalar inşa edilmesi çok önemli."

25 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.982.770 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Jeoloji Muhendisi - Sakaryada hangi fabrika hangi binayı ınsaa etmişler. Bunu soylemesı lazım hocanın bu sekilde insanları tohmet altında bırakamaz.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 25 Eylül 14:51
04

Karahan - @Jeoloji Muhendisi 02 nolu yoruma cevabı: Arifiye’de yıkılan otoban köprüsünün yanından Toyata hastanesine doğru zeminde 6 Mt civarı kayma vardı zamanla unutuldu ama etkisi Eskişehir yan yolda Toyata hastanesi sapağında petrol binasında var ıkı aynı yapının depremde bir birinde 6 Mt civarı ayrılması bu güzergahta fay hattında binalar ve tül fabrikası mevcut Toyota fabrikasının da bir kısmı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Eylül 23:41
03

Kocaali'li - @Jeoloji Muhendisi 02 nolu yoruma cevabı: haritaya göre :Toyota fabrikası görünüyor, bakınız

http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 25 Eylül 20:08Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?