Adapazarı Belediyesi'nden o iddialara cevap

Adapazarı Belediyesi tarafından medyada ve yer alan“Katı Atık Toplama ve Nakli için Kullanılacak Araçların Kiralanması İşi” ihalesi ile ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada gündeme gelen konu ile ilgili yapılan eleştirilerin dikkate alınmadığı belirtilirken, geçtiğimiz günlerde CHP Adapazarı ilçe örgütü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamalarla ilgilide ,"CHP Adapazarı İlçe Örgütü’nün kirli muhalefetiyle bir kez daha karşı karşıyayız" ifadeleri kullanıldı.

19 Eylül tarihinde “Katı Atık Toplama ve Nakli için Kullanılacak Araçların Kiralanması İşi” ihalesini gerçekleştirildiği hatırlatılan açıklamada,"  

İhale tekliflerini dikkate aldığımızda; en düşük teklifi veren firma ihaleyi kazandığı takdirde, Adapazarı Belediyesi olarak aylık 734 bin 371 Türk Lirası; en düşük ikinci teklifi veren firma ihaleyi kazandığı takdirde, Adapazarı Belediyesi olarak aylık 592 bin 676 Türk Lirası; en yüksek teklifi veren firma ihaleyi kazandığı takdirde, Adapazarı Belediyesi olarak aylık 494 bin 677 Türk Lirası daha az ödeyeceğimiz, yapılan hesap ve daha önce kamuoyuna paylaştığımız şekliyle ortadadır.

İhaleye katılan bir firmanın yaptığı itiraz neticesinde, ihale Kamu İhale Kurumu denetimi sürecinde olduğundan ve mevcut temizlik firmasının sözleşmesi 30.09.2019 tarihinde sona ereceğinden, hemşehrilerimizin etkin temizlik çalışmalarımızdan mahrum kalmaması ve hizmetlerimizin aksamaması için tedbiren ve Kamu İhale Kanunu’na uygun olarak 3 aylık pazarlık usulü ihaleyi gerçekleştirdik ve çalışma sürecini başlattık. 01.10.2019 tarihinden itibaren üç ay boyunca “Katı Atık Toplama ve Nakli için Kullanılacak Araçların Kiralanması İşi”, ihaleyi kazanan firma tarafından gerçekleştirilecek. İhaleyi kazanan firmanın 3 aylık, 3 milyon 293 bin Türk Lirası teklifi göz önüne alındığında, aylık KDV Dâhil 1 milyon 294 bin Türk Lirası kiralama bedeli ödeneceği açıktır. 30.09.2019 tarihinde sözleşmesi sona erecek olan ve hâlihazırda çalışması devam eden firmaya en son ödeme yapılan aylık tutar 2 milyon 200 bin Türk Lirası olup, yakıt tutarı olan 305 bin Türk Lirası düşüldüğü takdirde, aylık araç kiralama bedelinin 1 milyon 895 bin Türk Lirası olduğu görünmektedir. Bu doğrultuda, tedbiren yapılan ihale sonucunda Belediyemiz, Eylül ayı ile Ekim ayı arasında net olarak 601 bin Türk Lirası daha az ödeme yapmış olacak ve 3 aylık toplam 1,8 milyon Türk Lirası Belediyemiz kasasında kalacaktır" ifadelerine yer verildi.

Sıfır ya da ikinci el araç satın alımı ile ilgili tüm hesaplamalar yapıldığı belirtilen açıklamada, "araç fiyatlarının yanı sıra, araçların, kasko, trafik sigortası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri ile tüm bakımları, kışlık-yazlık lastik değişimleri, kullanılacak kredi maliyetleri vb. eklendiğinde, iddia edilen rakamların çok üzerinde bir maliyetle karşılaşılmıştır. Ayrıca kaza-hasar durumunda gerçekleştirilecek tamir işlemleri sonucunda yaşanacak zaman kaybı da ayrı bir hizmet aksamasına neden olacaktır. Tüm bu riskler, Belediyemizin denetiminde ve ihaleyi kazanan firmanın sorumluluğunda olacak, zaman kaybı ya da sürpriz maliyetlerle karşılaşılmayacaktır. Dönemsel kiralama yönteminin, satın alım yönteminden ekonomik açıdan bugün itibariyle daha uygun olduğu ve Belediyemizle Adapazarı’lı hemşehrilerimizin yararına olacağı sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yaptığımız her çalışmada çok hassas davranmayı sürdürüyor ve bizlere güvenen çok kıymetli hemşehrilerimizin mesnetsiz iddialara tevessül etmeyeceğine de yürekten inanıyoruz.

Belediyemizin her yıl olduğu gibi 2019 yılı rutin denetim programı içerisinde Ekim ayında Sayıştay denetiminin gerçekleşeceğini bilerek şeffaf olan çalışma takvimi üzerinden algı oyunları yapmaya çalışanları da gülerek izliyoruz.

Ancak yine de;

Rant elde etmek isteyenlerin sözcüsü olup, tüyü bitmemiş yetimin hakkına göz dikenlerin avukatlığına soyunarak Adapazarı’mıza en büyük saygısızlığı yapanları aziz milletimizin takdirlerine sunuyoruz" denildi..

 

 

26 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.982.770 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Vatandaş - Adamsın başkanım soytarılara güzel cvp :)

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 20:39Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?