Tes-iş Anadolu'da Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var

İyilikte Yarışan Sınıflar sloganı ile yola çıkan Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi kapsamında Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik program yapıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yetim çocuk aile şefkatinden uzak, açlık ve şiddetle iç içe yaşıyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, organ mafyaları,  suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri ile madde bağımlılığı bu çocukların karşılaşabileceği tehditlerden sadece birkaçı. 

Tüm bu tehditler karşısında yetim çocukların korunabilmesi ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirilebilmesi için çalışmalara başlayan İHH İnsani Yardım Vakfı, bu kapsamda birçok projeye imza atmıştır.

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi kapsamında sunum yapan Ali Akıllı; Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 125 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor dedi.

Akıllı; 2013 yılında başlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği kampanya vesilesiyle 7 bin 663 kurumdaki 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, 2018 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde 19 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.

Her sınıfın kendi akranı olan bir yetimin ihtiyaçlarını karşıladığı bu kampanya ile dünyanın farklı noktalarına “iyilik köprüleri" kuruluyor. Köprünün bir ucunda yer alan yetim çocuklar bu sayede dışarıdaki tüm tehlikelerden korunarak insani bir yaşam sürme fırsatı bulurken diğer ucundaki yardımsever öğrenciler ise paylaşmayı, bilinçli ve duyarlı olmayı öğreniyor şeklinde konuştu.

Dünyada yaklaşık 400 milyon yetim çocuk olduğunu ve bunun en az yarısının korumasız olarak sokaklarda yaşadığını vurgulayan Akıllı; Yetim çocuklar misyonerler, dilenci şebekeleri, organ mafyası, savaş ağaları ve fuhuş çetelerinin tehditlerine maruz kalıyorlar şeklinde konuştu.

Dünya nüfusunun nerdeyse yarısının günde 2,5 doların altında bir para kazandığını belirten Akıllı; aylık 125 tl ile yetim çocuklarının barınma, giyim, gıda ve eğitim ihtiyaçlarına bir nebze de olsa yardımcı olabileceklerini söyledi.

27 Eylül 2019 - Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.984.041 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?