Sağlık Sen'den hukuk zaferi...

Sağlık Sen açtığı dava sonuçlandı, röntgen ve laboratuvar teknisyenleri yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri alabilecekler.

Acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar çalışanlarına, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun yazılı kararıyla ödenmeyen yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri, Sağlık-Sen'in Danıştay'a açtığı davanın kazanılmasıyla ödenmeye başlayacak.

Sağlık-Sen'in açtığı davayla Danıştay gündemine taşınan uygulamanın geçmişi, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 2014 yılında aldığı bir karara dayanıyor.

Kurumu’n 23.6.2014 tarih ve 869 sayılı “Nöbet Ücretleri” konulu genel yazısının “artırımlı nöbet ücreti ödenecek birimlere kısmi süre ile hizmet verenlerin nöbet ücreti” maddesine istinaden, acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar ünitelerinde çalışanlara yüzde 50 artırımlı nöbet ücreti ödenmemeye başlamıştı. Sağlık-Sen, röntgen ve laboratuvar biriminde çalışan ve nöbet tutmak sureti ile acile hizmet veren teknisyenlere nöbet ücretlerinin yüzde 50 artırımlı ödenmemesini haksız bir uygulama olarak değerlendirerek Danıştay'a başvurmuştu. Açılan davada Sağlık-Sen'i haklı bulan Danıştay 12. Dairesi, haksızlığa zemin teşkil eden Kurum kararını iptal etti.

Sağlık-Sen Genel Başkanımız Semih Durmuş: "Maalesef idare zaman zaman bu tür hatalı uygulamalar yapıyor. Bu yanlışlıktan dönülmesi için defaten uyarıda bulunduk. Maalesef yanlıştan dönülmedi, biz de Danıştay'a başvurduk. Röntgen ve laboratuvar teknisyenlerinin acile hizmet verdiğini kurum yetkilileri de çok iyi biliyor. Ama nedense göz göre göre bu tür haksız uygulamalar yapılıyor. Yüksek Mahkeme'nin verdiği karar haklı bir karardır. Bu karar hepimizin yüzünü güldürmüştür. Başta emeklerinin karşılığını alamayan ilgili sağlık çalışanı arkadaşlarımız olmak üzere herkes için hayırlı olsun." dedi. 

27 Eylül 2019 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.982.770 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Alper - Aman ne büyük bir başarı sizi tebrik ediyorum. Kardeşim önce siz mobinge uğrayan personeli savunmayı öğrenin, sonra etrafınıza bı bakın röntgen de kaç kişi fazla mesai yani nöbet ücreti alıyor bı araştırın. Basına poz vermek kadar üyelerinizin derdini araştırın.... Sonra şov yapın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 23:28
03

Menderes Güngör - abdullah bey siz önce sizi arayan sıkıntısı olan üyenizin telefonuna dönün. poz vermek değil sendikacılık.0532 666 66 91

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 15:30
02

Aç Bi Damar Yolu - Mükemmel bir kazanım tebrikler.! Sağlık sisteminin tek derdi de buydu zaten.! Acil Servis hizmetini normal poliklinik gibi kullanan, burnu aktığı için aile hekimine gitmek yerine ve daha sayamadığım akıllara ziyan nice şikayetlerle acil servislerin dolup taşmasına, acil olmayan vakalara dahi sırf tedavi uygulanmadı demesinler diye gereksiz yere tedavi uygulayıp devletin imkanlarının hunharca israf edilmesine, sırf bu gereksiz yoğunluk sebebinden kaynaklı gün aşırı 24 saat nöbet tutmaya çalıştıkları için ortaya çıkan sağlık sorunları ve vb. mazeretlerle acil servislerden kaçan hemşire,ebe,sağlık memurunun yerine takviye personel yapılmamasına bir çare bulun da hakkınızı o zaman teslim edelim sayın sarı sendika yetkilileri.!!!

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 27 Eylül 12:16
01

Srdvnn - Peki abdullah bey! Hep geceleri temizlik işlerinde çalışan emekçi grubu ve diğer arkadaşlar ne olacak? Teknisyenler ve diğer arkadaşlar çok yoruluyorya ! Keyifle iş yapmak kafana gore çalışmak? Hiç olmadık yere ortamı germek vs vs yazık günah asgari ücret 2020 tl utanın biraz yüzünüzde kızarmıyormu?

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 27 Eylül 12:03Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?