Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener: Gitgide sona yaklaşıyoruz

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "İstanbul'da olacak ve tüm Marmarayı etkileyecek depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz" dedi.

İstanbul'daki depremin ardından Kandilli Rasathanesi'nden açıklama yapıldı. Prof. Dr. Haluk Özener açıklamasında "Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Gitgide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Özener'in açıklamasından satırbaşları;

"Son 30 yıldaki 4 ve 4.5'luk depremlere bakarsak daha çok doğu ve batı segmentinde olduğunu görüyoruz. Orta segment 1766 depreminin olduğu yer. 200'ün üzerinde deprem kaydettik dünden bu yana. Son 4 depreme dikkatinizi çekmek istiyorum. 5.7 ve artçıların olduğu yer ana fayın kuzeyinde olan depremler. Bundan sonra olan bazı depremlere baktığımızda artçı şokların güneye doğru ilerlediğini görüyoruz. Dolayısıyla Kandilli olarak burada yapmamız gereken artçı şokları izlemek ve gelişimini takip etmek.

Dün olan deprem 5.7 yine kuzeyde oldu ondan sonra olan artçıların biri ana fayda diğeri kuzeyde olan deprem. 7 gün 24 saat deprem aktivitesini izliyoruz. Bu depremlerin ne tarafa doğru hareket ettiğini de takip ediyoruz. Herhangi bir ekstra bir durum olduğu zaman örneğin ana faya yaklaşması gibi.

"HERKESİN ALABİLECEĞİ ÖNLEMLER VAR"

450 tane gözlem istasyonumuz var. Çok farklı gözlem teknikleri var. Sadece sismoloji gözlemleri yapmıyoruz. Dolayısıyla Kandilli, 7 gün 24 saat gözlem yapan son teknolojik imkanları kullanan Türkiye'deki nadir hatta tek olacak bir kurumdur. 250 farklı teknikle gözlem yapıyoruz. Herkesin üstüne düşen yapmalı. Deprem gerçeğini her zaman aklımızın bir köşesinde tutmamız gerekiyor. Herkesin alabileceği önlemler var.

"DEPREMİN ZAMANINI BİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"


Depremleri takip ediyoruz. Deprem aktivitelerin nereye doğru kaydığını ve ne ifade ettiğini çok yakından takip ediyoruz. Öncelikle Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz lazım. Bu gerçeği kabul ederken psikolojimizi de bozmamız gerekiyor. Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Özellikle Marmara için de bir çok bilim insanı 1999 depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara'da gerçekleşeceği. Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Gitgide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil.

"BEKLENEN DEPREMLER 7 VE ÜZERİ OLACAK"


Marmara'da olacak depremlerin 7 ve üzerinde olacağı bilimsel bir gerçek. 5.7'lik bir deprem oldu Marmara'da tehlike yok demek pek gerçekçi değil. Keşke o kadar kolay olsa. Keşke hiç deprem olmayacak olsa. 7 gün 24 saat gözlem yapmanız lazım. Türkiye'de çok farklı kaynaklar var. Marmara'da yaklaşık 15 sene önce deniz tabanı gözlem evini kurduk. Marmara'nın içinde 15 tane deniz tabanı gözlem istasyonumuz var."

ÖZENER AÇIKLAMA YAPARKEN DEPREM OLDU


Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kandilli Rasathanesi'nde canlı yayında açıklama yaparken deprem meydana geldi. Canlı yayında yaşanan depremin büyüklüğü 3,6 olarak ölçüldü.

27 Eylül 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Hakkıkonuş - Git gide a****** kimse yazmamış ondan böyle bir başlık herkez nefsine esir olmuş nerde İslam davasını savunan insanlar nerde camilerin taraftarları Sakaryasporun bile taraftarı var Kuranı Kerimin taraftarı kalmamış şu yazıyı okuyan onaylayan kardeş bile 5 vakit namaz kılıyormusun kılıyorsan okuduğun sureleri nasıl okuyorsun talim tecvid var hey gidi hey sonra sona yaklaşıyoruz yaklaşırız tabi daha taheret nasıl alınır bilmeyen nesil yetişiyor yaşlımız bile günahkar oldu ...... Ahir zaman.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 15:48
02

SelKara - Enerji boşaltımını 1999 depremi gibi düşünecek olursak 3 ay içerisinde yine aynı ölçekte bir deprem olur. Marmara'daki enerji birikmesi birden boşalacak olursa İstanbul ve çevresinin vay haline. Ama bu şekilde kısım kısım 5 şiddetinde enerji boşalması olursa çok daha büyük enerji boşalması olmaz sanırım. İşin uzmanları da mevcut teknoloji ile yer hareketlerini takip edip analiz etmekten başka bir şey yapamıyorlar maalesef. İnşallah Marmara da kuvvetli enerji boşalması yaşanmaz. Bu arada rasathane müdürü haklı. Depremle ilgili tartışmalar kamuoyuna açık yapılmamalı. İnsanları paniğe sevk etmekten başka bir işe yaramıyor. 2000 yılından sonra mevzuata göre yapılan binalarda oturuyorsak zarar görme olasılığımız o kadar az olacaktır.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 27 Eylül 15:37Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?