SAÜ'nün karnesi açıklandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) '2018 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu açıklandı. Rapora göre Sakarya Üniversitesinin bazı alanlarda karnesi ortalamanın oldukça altında kaldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) '2018 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu açıklandı.Rapora öre 'Eğitim ve Öğretim' alanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 'Araştırma-Geliştirme'de Koç Üniversitesi, 'Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk Alanları'nda Ankara Üniversitesi en başarılı üniversiteler oldu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Biz yeni kurulan üniversiteler ile Türkiye’nin en köklü kurumlarını yarıştırma gibi bir yanlışa düşmek istemiyoruz. Bu doğru değil, topluma kattığı değer açısından üniversiteleri kendi kendisiyle yarıştırmamız lazım" dedi.

Saraç, üniversitelerin çalışmalarını objektif ölçütlere göre değerlendirmek için 'Eğitim ve Öğretim', 'Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın', 'Uluslararasılaşma', 'Bütçe ve Finansman' ve 'Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk Alanları' ana başlıklarında incelendiğini kaydetti. 

PROJE SAYISINDA GERİDE, SEMPOZYUMDA ÇOK İYİYİZ

Raporda Sakarya Üniversitesi 2018 yılında 41 adet Uluslararası sempozyum, kongre veya sanatsal sergi düzenledi. Bu rakamla Türkiye ortalamasının oldukça üstünde yer alan SAÜ, Öğrencilerin yaptığı sosyal veya endüstriyel proje sayısında ise adeta sınıfta kaldı. Türkiye birincisi ODTÜ  85, komşu Kocaeli ise  33 proje gerçekleştirirken SAÜ'de bu sayı sadece 1'de kaldı.

TEKNOKENT KATILIM SAYISI

SAÜ'nün ortalamanın oldukça altında kaldığı bir diğer kriter ise  Teknokent veya Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) projelerine katılan öğrenci sayısı oldu. ODTÜ'nün 1665 olan katılım sayısı SAÜ'de 82 oldu. Aynı rakam Kocaeli Üniversitesinde ise 113 olarak açıklandı. 

AKREDİTE PROGRAMDA YÜKSEK RAKAM

Rapora göre yüzde 98 doluluk oranı ile Türkiye'nin en önemli kurumlarından olan SAÜ, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda akredite olduğu belirtilen lisans program sayısında ise Türkiye'deki birçok üniversiteyi geride bıraktı. Rapora göre SAÜ'nün akretide olduğu lisans programlarının sayısı 34.

KÜTÜPHANE FARKI

Sakarya Üniversitesi bu doluluk oranına rağmen Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen 2 bin 664 kitap ile Türkiye'nin en iyileri arasına girdi. SAÜ ayrıca 3 bin 151 erasmus öğrencisi ile Türkiye'de bu alanda en çok yabancı ülkeden öğrenci alan üniversitelerden biri oldu. 

HİÇ PATENT ALAMADIK

2018 yılında 12 adet patent, faydalı model veya tasarım başvurusu yapan SAÜ bunların hiçbiri onaylatamadı veya sonuca erdiremedi. 

ARGE'DE ÇOK GERİDEYİZ
Raporda üniversitesinin özellikle Teknokent bağlantılı çalışmalarda oldukça geri kaldığı dikkat çekti. Rapordaki bir diğer önemli kriter olan Ulusal ve uluslararası özel veya resmi kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmiş Ar-Ge niteliği taşıyan proje sayısı ise SAÜ'de sadece 4 oldu. Aynı rakam Türkiye birincisi ODTÜ'de 141 olarak açıklandı. SAÜ, bütçesinin sadece %1'ini ARGE'ye ayırdı. Aynı rakam ODTÜ'de 16 olurken Kocaeli Üniversitesi ise bütçesinin %2,2'sini ARGE çalışmalarına ayırdı.

ENDÜSTRİ PROJELERİNDE HİÇ YOK
Ar-Ge’ye harcanan yatırım bütçesi oranı yüzde 0 olurken, Endüstri ile ortak yürütülen proje sayısı ise 1 oldu. Kocaeli Üniversitesinin aynı alanda yürüttüğü proje sayısı 89 ODTÜ'nün ise 223 oldu. En dikkat çeken değişim ise Teknokent'te yaşandı. Teknokent projelerinin Türkiye genelinde oldukça az olmasına rağmen ciro artışı yüzde 41 oldu. 

ORTAK KAMU PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLMEDİ
SAÜ 2018 yılında YÖK'e yansıyan hiç bir sosyal sorumluluk projesine imza atamadı. Ayrıca diğer kamu kurumları ile yürütülen proje sayısı da 0 olarak ortaya çıktı. Yani SAÜ 2018'de hiç bir kamu kuruluşu ile işbirliği yapamadı.  Kocaeli Üniversitesinde ise kamu kurumları ile ortak proje yapma sayısı 22. 

27 Eylül 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?