Sakarya'da yaşandı. Yargıtay'dan emsal olacak 'iş yerinde cinsel taciz' kararı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, aynı iş yerinde çalışan kadına bakışları ve sözleriyle cinsel tacizde bulunan işçinin, iş akdinin haklı nedenle feshedildiğine hükmederek, yerel mahkemenin kıdem ve ihbar tazminatı kararını bozdu.

Sakarya'daki bir mağazada kasiyerlik yapan evli kadın, aynı iş yerinde çalışan kişiyi, sürekli kendisini izlediğini, bakışlarıyla taciz ettiğini, "Seni izlemek beni mutlu ediyor. Sen ne güzelsin, ne kadar sıcakkanlısın" gibi sözler söylediğini ileri sürerek mağaza yönetimine şikayet etti.

Suçlamaları kabul etmeyen ve mağazada şoför olarak çalışan kişi, işten çıkartıldı. İş akdinin haksız nedenle feshedildiğini iddia eden çalışan, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinde de bulunarak dava açtı.

'FARKLI KASALARA GİTTİĞİMDE TAKİP EDEREK TACİZ EDİYORDU'

Sakarya 1. İş Mahkemesindeki yargılama sırasında işveren, davacı çalışanın kadın personele cinsel tacizde bulunduğunu savundu. Kasiyer kadın ise davacının sürekli kendisini izlediğini, farklı kasalara gittiğinde davacının da yanına geldiğini, sözlü tacizlere maruz kaldığını öne sürdü. Dinlenen bazı tanıklar da olayı doğruladı.

MAHKEME TAZMİNATA HÜKMETTİ YARGITAY KARARI BOZDU

İşverenin, söz konusu çalışanın iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini somut delillerle ispatlayamadığı sonucuna ulaşan mahkeme, kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti.

Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu.

İş yerindeki cinsel tacizi de irdeleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin kararında, cinsel tacizin kişilik haklarına ve çalışma özgürlüğüne saldırı olduğu vurgulandı.


EMSAL OLACAK 'İŞ YERİNDE CİNSEL TACİZ' KARARI

Kararda, iş yerinde cinsel tacizin, bireysel olarak mağdurlar üzerinde çok boyutlu yıkıcı etkilere sahip olmanın yanı sıra ailesel, kurumsal ve toplumsal düzeylerde de derin etkiler bırakan bireysel ve toplumsal bir sorun niteliği taşıdığına işaret edildi.


"KADIN İŞÇİLERİN SAYISI ARTMIŞTIR"

Cinsel tacizin çoğunlukla erkek işçi tarafından kadın işçiye karşı ortaya çıktığı belirtilen kararda, iş hayatında yer alan kadınlarla ilgili, şu tespitlere yer verildi:

"Ülkemizde iş alanlarının gelişmesi, kadınların okuma, bilgi ve becerilerinin artması, birçok meslek dalında yapılacak işe daha yatkın ve işin niteliğine göre erkeklerden daha becerikli olmaları sonucunda birçok kadın iş hayatında yer almaya, her alanda kadın işçilerin sayısı artmaya başlamıştır. Her alanda çalışma hayatına atılan, her kademede başarı ile yer alan kadın işçilerimizin çalışma yaşamındaki en büyük engeli, işin fiili, fiziki zorlukları değil, iş yerinde, iş hayatında karşılaştıkları, muhatap oldukları cinsel tacizlerdir."

Kararda, Türkiye'de ve sanayileşmiş ülkelerin çoğunda iş yerinde cinsel taciz sorunu üzerinde durulduğu, yasal düzenlemelerle bunun engellenmeye çalışıldığına dikkat çekildi.

Cinsel tacizin Türk Ceza Kanunu tarafından da suç olarak kabul edildiği hatırlatılan kararda, bunun dışında çalışanların cinsel tacize karşı korunması için Türk Borçlar Kanunu ile İş Kanunu'nda da düzenlemeler yer aldığı kaydedildi.

İş Kanunu'ndaki hükümler kapsamında cinsel tacizin haklı fesih sebebi olduğu aktarılan kararda, "İş yerinde cinsel tacizin önlenmesinin yolu, taciz mağdurunun herhangi bir aşağılamaya maruz kalmadan karşı çıkabilmesinden, tacizde bulunanı şikayet edebilmesi için ortam sağlanmasından, taciz failinin ise gerekli yaptırımlara maruz kalacağını bilmesinden geçmektedir." tespitine yer verildi.

Kararda, işverenlerin de bu konuda duyarlı davranması, tacizi engelleyici, mağdurun çekinmeden şikayetçi olabileceği ortamı sağlamak için gerekli tedbirleri alması, iddiaları ciddiyetle soruşturup gerekli yaptırımları uygulaması gerektiği ifade edildi.

"İFTİRA İÇİN SEBEP YOK"

Cinsel taciz eyleminin yapısı gereğince delil bulunmasının her zaman mümkün olmayacağının altı çizilen kararda, mağdurun tek başına olduğu yerlerde bu tür eylemlere maruz kalması, tacize uğrayanlardan çok azının olayları işverene yansıtabilmesi nedenleriyle ispat noktasında tacize uğrayan lehine değerlendirmeye gidilebilmesi gerektiği kaydedildi.

Kararda, ceza davasında delil yetersizliği nedeniyle beraat kararı verilmesinin hukuk hakimini bağlamayacağı, mevcut delil durumuna göre karar verilmesi gerektiği vurgulandı.

Şikayetçi kadın işçinin davacıya iftirada bulunması için bir sebebin bulunmadığı aktarılan kararda, davacı tarafından şikayetin garez nedeniyle yapıldığına ilişkin de bir gerekçe belirtilmediğine dikkati çekildi.

Davacının iş yerinde çalışan kadın personele cinsel tacizde bulunduğu, bu durumun İş Kanunu hükümleri çerçevesinde haklı fesih nedeni olduğu ifade edilen kararda, kıdem ve ihbar tazminatlarının reddedilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirmeyle kabul edilmesinin bozmayı gerektirdiği kaydedildi.


Kaynak: AA

Ekli Dosyalar

29 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.935.331 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

mevlüt - iş yerlerindeki tacizi geçtik.. İŞKUR MİLLETİ TACİZ EDİYOR HEM ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR HEMDE BU AZİZ MİLLETİN İŞSİZİNİ YAŞŞŞ LARLA MİLLETE SET ÇEKİYOR HANİ BU AZİZ MİLLETE BİR DAHA DARBE YAPILMIYACAKTI ?? ANAYASA NE DİYOR =HER TÜRK VATANDAŞININ İŞE GİRME , İŞE BAŞVURU ,İŞE ALINMA HÜVVİYETİ VARDIR BU ENGELLENEMEZ DİYOR . ÜLKEDE ÇALIŞMAYA BAŞLAMA YAŞI KAÇ =18 EMEKLİLİK ÜLKEDE YAŞI KAÇ 60 İŞKUR YAŞ ŞARTLARI KAÇ KAMUYA İŞÇİ MEMUR ALIMI 28 VEYA 35 SARTI KOYMAK DARBE SUÇU DUR. AİLE BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMA SUÇUDUR. İŞ BULMA HÜVVİYETİNE DARBEDİR. TÜM KAMUDA YAŞŞŞŞŞ DARBELERİNE SON VERİLSİN .18/60 YAŞ TEK MİLLET TEK VATAN TEK BAYRAKSA TEK ÇALIŞMA YAŞIDA 18/60TIR KAMUDA.

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 18:51
04

Ali Kerem Arli - Devlet

Kumarhaneci(piyango bileti)

İstanbul sözleşmelici

ZİNA suç değil derse,

Medyada ahlak! Din görevlisi de gayret yok.

Rabbim sonumuzu hayretsin.

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 29 Eylül 14:52
03

Oflak Dağlı - Yolda yaya kaldırımına tabure atmış arsızca konuşan, geçen kadına kıza utanmaz laf duyurmaya çalışan 60, 75 ine merdiven dayamış, ahlaksız şeref yoksunu insanlık müsveddeleri var. Çoğunluğu Secde'siz....

Karısını kızını kıskanmayan deyyus lar var. Rabbim gelecekte hayr nasipleri yoksa kahretsin acıdan kıvranarak alsın canlarını. Öyle çoğalıyor larki.. Allahım islah eylesin toplumu.

Yanıtla . 21Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 14:48
02

Sacid Mutlu - Özel sektör e helal olsun. Ya kamuda böyle arkalı arsızı hırsızı makamlarda tutmanın işten atamamanın vebali ne olacak. Çalışmayana kabadayı ya.. Hapı ya bile diş geçirmiyor sistem.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 14:40
01

Talha Çeyrekli - Kadını uygun olmayan her iş alanına iten müslüman devlet utansın. Evlenen erkeğe aile yardımını veremeyen bizim kültürümüze ve inançlarımız doğrultusunda olmayan ithal yasaları ayıklamayan idareci utansın. İşte dar gelirli erkeğe öncelik tanımayan, Evinde çocuklarını anasız büyüten. Ama baba kesen çalan merhametsiz nesili çoğaltan anayı Rızk peşinde sokaktaki ruhsuz varlık ve güç sahiplerine oyuncak edenleri Allah kahretsin.

Herkese para dağıtan hiç değilse 25 yol aralıksız evli kalan ev hanımına ölene dek asgari ücret yarısı maaş vererek aileyi destekleyen yasa çıkartmayan evlilikleri geciktiren yıkan düzeni idare edenler utansın.

Yanıtla . 16Beğen . 9Beğenme 29 Eylül 14:34
08

Şinasi - @Talha Çeyrekli 01 nolu yoruma cevabı: Maalesef bu Talhadaki kafadan Sakarya'da çok var. Kafa şu; kadın çalışmasın, evde çocuk baksın. Hırsızın suçu olmaz bu kafada. Bak ne diyo, sokaktaki ruhsuz varlık ve güç sahipleri diyor, ama bunlara yönelik bişey demiyo. Eğitim şart diyorum, başka da bişey demiyorum :)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 11:35
06

Dabbe - @Talha Çeyrekli 01 nolu yoruma cevabı: Kadın çalışmayacak evinde oturacak öylemi. Doktora gittin mi eşine bayan hemşire istersiniz. Bir kadın namusa ile çalışabilir. Eski zamandan beri böyledir. Sapığın hiç suçu yok mu.

Yanıtla . 18Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 21:15Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?