Arifiye’de Dil Eğitim Merkezi açılıyor

Arifiye’de Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Dil Eğitim, Öğretim, Araştırma ve Uygulama Merkezi(SADEM) Açılıyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Arifiye’de açılacak olan Dil Eğitim, Öğretim, Araştırma ve Uygulama Merkezinde incelemede bulundu.

SADEM, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin dil araştırmaları ve dil öğretimi yapmak amacıyla kurduğu bir dil eğitim uygulama ve araştırma merkezidir. SADEM, öncelikle Türkçenin yabancı dil olarak öğretimini ve Türkçe üzerine araştırmalar yapmayı hedef olarak belirlemiştir.

SADEM, Türkiye’nin hem Türkçenin öğretimi ve diğer yabancı dillerin öğretiminde hem de modern dil araştırmalarında uluslararası bir çekim merkezi haline gelmesini hedeflemektedir.

SADEM Müdürü Canan Güngör yaptığı açıklamada; “Arifiye’de bulunan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Dil Eğitim, Öğretim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne Dünya’nın farklı ülkelerinden yabancı öğrenciler geliyor. Bu öğrenciler buraya Türkçe öğrenmek amacıyla geliyor. Burada Türkçe öğrendikten sonra, gerekli Türkçe sertifikaları edindikten sonra yani C1 sertifikası edindikten sonra fakültelerinde eğitime devam edecekler. Türkiye’de üniversitelerini okuyacaklar. İlerde bizim kültür elçilerimiz olacaklar. Bu yüzden biz burada misafir öğrencileri ağırlıyor ve onlara Türkçe öğretiyoruz. Yani, bu kurum Türkiye’nin Dünya’ya açılan kapısı oluyor. İnşallah 30 Eylül Pazartesi itibarıyla derslere başlayacağız. Bizlere desteklerini esirgemeyen Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversite’si Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’a, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’ya teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Başkan İsmail Karakullukçu da yaptığı açıklamada;”Arifiye’miz Sakarya’nın Sanayi Merkezi olduğu kadar, aynı zamanda bir Eğitim kentidir. Arifiye Köy Enstitüsü, Ülkemizin dört bir yanına öğretmen yetiştirmiş bir kurumumuz. Yine Sağlık Meslek Lisemizden mezun olan sağlık öğrencilerimiz, ülkemizin dört bir yanında milletimize hizmet veriyor. Sakarya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Durman’ın desteğiyle, İlçemize Arifiye Meslek Yüksek Okulumuzu kazandırdık. Yine, bu okuldan mezun olan öğrencilerimiz sanayicilerimizin ihtiyacı olan nitelikli ara eleman ve tekniker olarak hizmet veriyor. Sonraki rektörlerimizden Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve Prof. Dr. Fatih Savaşan ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın desteğiyle de inşallah Arifiye’mizde Teknoloji Fakültemizi kuracağız. Bunun yanında ülkemizin kültür elçileri olacak yabancı öğrencilerimize hizmet verecek olan Dil Eğitim, Öğretim, Araştırma ve Uygulama Merkezini de hizmete sunuyoruz. Ben, Arifiye’li hemşerilerim adına Sayın Rektörlerimiz başta olmak üzere, emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.                

30 Eylül 2019 Sakarya/ Arifiye- Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.984.041 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

طالب سوري - SADEM neyki Ben türkçeyi TÖMER de öğrenmek istiyorum. sakaryada veya başka bir TÖMERde. Ama SUBU haksız bir uygulama yapıyor. sadece SADEM de türkçe öğrenenlerin belgesini kabul ediyor. merak ediyorum gerçekten türkçeyi öğrenebilirmiyim SADEMdei. böyle bir zorlama ve dayatma yapmaya hakkı yok. hakkımızı arayacağız şikayetimizi yapacağız.. yabancı öğrenciler olarak merkezden arifiyeye nasıl gideceğiz geleceğiz. rektör yabancı öğrencilere zulüm yapıyor kural dışı bir uygulama yaparak. heryere şikayetimizi yapacağız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Ekim 13:05
01

Koçibey - Rektöre bak her gün medyada. Tabi bu haberleri yazanda yaptıranda rektör. Günümüzde Üniversite varsa bunlar zaten olması gereken işler amaç reklam ve pazarlama.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Eylül 20:25
02

Yeşilsiyah - @Koçibey 01 nolu yoruma cevabı: bildiğim kadarıyla üniversitelerin böyle bir merkez kurma zorunluluğu yok, ancak olması da faydalı. çünkü farklı ülkelerden gelen her öğrenci sakarya ve ülkemiz için birer elçi rolünde. arifiyemiz için de güzel oldu. rektör bey de güzel bir işbirliği ile böyle bir merkezi kurmuşlar. güzel de bir haber aslında, yapılan çalışmanın iyi tarafını görmek bu kadar mı zor, seni anlamıyorum koçibey; bu haberi kim yaptı ya da yaptırdı ise de reklamdan ziyade bir bilgi paylaşımı bile diyebilmeliyiz. maalesef memleketimizde haberler milletin birbirini doğramasından yada kazalardan ibaret değil, değil mi? bu arada sen de biraz yaptığın güzel işlerden memlekete gösterdiğin faydadan bahsette bir kıyaslama yapalım, seni alkışlayalım. adamlar güzel bir iş yapmışlar, tüm ekibi tebrik ederim.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 01 Ekim 13:15Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?