Meralar yok ediliyor göletler kötü kullanılıyor

Sakarya Ziraat Odası eski Başkanı Hamdi Şenoğlu, Sakarya’daki en büyük sıkıntının arazi toplulaştırması meraların amaç dışı kullanıldığını, göletlerin ise kötü kullanıldığını söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

SASTOP Başkanı Av.Önder Döker başkanlığında yapılan toplantıda, Sakarya’nın sorunları masaya yatırılırken, bu güne kadar yapılan çalışma ve projelerle şehre sunulan katkılar dile getirildi. Toplantıda konuşan Sakarya Ziraat Odası eski Başkanı Hamdi Şenoğlu, Sakarya’daki en büyük sıkıntının arazi toplulaştırması olduğunun altını çizerken, göletlerin ise kötü kullanıldığını söyledi. Meraların yok edildiğini ve amaç dışı kullanıldığını da ileri süren Şenoğlu, Sakarya’nın en büyük ihtiyaçlarından birisinin de fuar alını olduğunu belirterek, “Fuar alanımızın olmaması bu şehir için büyük bir ayıptır. Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, bu şehri yönetenlerin bu şehre bir fuar alanı kazandırarak, bu ayıba son vermeleri gerek” dedi.

UYGULAMALI EĞİTİM MERKEZİ

Hamdi Şenoğlu, Dernekkırı merasında Uygulamalı Eğitim Merkezi kurularak çiftçilere; hayvancılık, meyveclik, sebzecilik, tarla bitkileri, tıbbi aromatik bitkiciliği, süs bitkiciliği, seracılık ve kooperatifçilik üzerine eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.

ARAZİ TOPLULAŞTIRILMASI

Arazi toplulaştırılmasının bir an önce yapılması gerektiğinin altını çizen Şenoğlu, arazi toplulaştırılması yapılmadığı taktirde tarımsal projeleri uygulamakta zorlanılacağını kaydetti. Küresel ısınmadan dolayı ani ve yoğun yağan yağışların zararlarını en aza indirmek için arazi drenaj çalışmalarının da biran önce bitirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ARITMA ÇAMURU

Kümes atıkların geri kazanım projelerinin belediyeler tarafından desteklenmesi gerektiğini de kaydeden Şenoğlu, tarımsal kökenli ve şehir arıtma çamuru ile yaptıkları süs bitkileri gübresi çalışmalarının bizzat büyükşehirce uygulanabilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

ORGANİK TARIM

Anadolu Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi  Başkanı Devrim Yücel, organik madde ve mikrobiyel eksikliği sebebi ile sağlıksız gıdalar yetiştiğini ileri sürerek; “Buda sağlıksız bir toplumu meydana getirmekte. Ülkemizdeki kanserli hasta sayısı hızla artmaktadır. Çözüm önerileri arasında organik tarıma geçmek ve bilinçli çiftçi eğitim programları düzenlemek, çiftçimizin girdi maliyetlerini azaltarak organik tarıma teşvik etmektir. Kooperatif olarak Sakarya’mızda bu oluşumlara öncülük etmek ve gereken desteği vermek için çalışıyoruz” dedi.

“KİMYASALCILAR TAŞ MI YİYECEK”

Sağlıklı ürün yetiştirmekte organik gübrelerin kullanımının önemine değinen Yücel; “Tamamen doğal yollarla üretilen solucan gübresi için maalesef ki devletimizden gerekli desteği ne alabildik, nede gördük. Solucan gübresi için Cumhurbaşkanlığına, Tarım Kredi Kooperatifi’ne, TİGEM’e, Tarım Bakanlığı’na yazılar yazdık. Hatta geçtiğimiz hafta Tarım Bakanlığı’na gittik. Solucan gübresinin anlattık, faydalarını sıraladık. Bu işi yapan 8 bin dolayında üreticimiz var. Karşımıza inanılmaz engeller çıkardılar. Bize söyledikleri ilk şey, ‘8 bin kişi bu işi yapacakta kimyasalcılar taş mı yiyecek’ oldu. ‘Ülkemizde yılda 6,5 milyon ton civarı kimyasal gübre kullanılıyor. 8 bin kişinin ürettiği solucan gübresi 500 bin tonu geçmiyor’ deyince, tamam gelin konuşalım dediler. Tarım Bakanlığımız maalesef kimyasalcıların arkasında. Solucan gübresinin desteklenmesini istiyoruz” dedi.

 

08 Ekim 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Nurettin Kartal - Eski ziraat odası başkanı arkadaşımız çok haklı Türkiye'de yıllardır arazi toplulaştırması konusu çözülemedi.Meralarımız tek tek elden çıkarılarak öyle yada böyle imara açıldı.Kimyasal gübrelerin tarım arazilerimize verdiği zarar görmemezlikten gelindi.Ömrü boyunca sigara içki içmemiş vatandaşlarımızın kansere yakalanmasının nedeni olarak bilinçsiz tarım ilacı kullanımı veya kimyasal gübre kullanımı olabileceği göz ardı edildi. Şimdilerde de Büyükşehir Belediye yasası ile verimli köy arazilerimizin nasıl imara açıldığı ve yerleşim alanlarına dönüştürüldüğü görülmüyor. Velhasıl tam bir körler ülkesinde yaşıyoruz.Allah gelecek nesillerimize yardım etsin. Öğr.Gör. Nurettin Kartal Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Prog.Bşk.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 16:48


Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?