KYK ve halk eğitim izinsiz ve onaysız kurs açtı iddiası

Kredi Yurtlar Kurumu Sakarya İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi İşbirliğiyle 2015-2016 öğretim yılı kapsamında açılan iki farklı kursun izinsiz ve onaysız açıldığı öne sürüldü. Peki bundan sonra ne olacak? Ayrıntısı haberimizde

Kredi Yurtlar Kurumu Sakarya İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi İşbirliğiyle 2015-2016 öğretim yılı kapsamında açılan iki farklı kursla ilgili yapılan şikayetler üzerine Sakarya Valiliği harekete geçti. Valilik oluru ile Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir maarif müfettiş görevlendirildi. Kasım 2017'de raporunu teslim eden maarif müfettiş Mehmet Özer, iddialara yer verdi.

İZİNSİZ VE ONAYSIZ

İki kurumun işbirliğiyle 2015-2016 öğretim yılı kapsamında "İngilizce ve Mesleki Sistem Devlet Memurluğu Sınavlarına Hazırlık Kursları" açıldığının yansıdığı müfettiş raporunda,  açılan bu iki kursun izinsiz ve onaysız farklı adreslerde yürütüldüğünün belirlendiği de kaydedildi.

YETKİLİ AMİRE

Raporda Burak I. ile Cevat D. isimli kişilerin Serdivan Halk Eğitimi Merkezi tarafından Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda açılan kurslara katılan öğrencileri dolandırdıkları kanaatine varıldığından durumun yetkili amire bildirilmesi amacı ile tevdi raporu düzenlendiğine de yer verildi. 

BAŞSAVCILIK

Bütün bu iddialarla birlikte Valilik oluru ile Eylül 2017 yılında soruşturma açıldı. Maarif Müfettiş Mehmet Özer'in görevlendirildiği soruşturma sonunda hazırlanan Tevdi Rapor ise Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edildi. 

ARİF ÖZTÜRK'TEN AÇIKLAMA
asım 2017 yılında maarif müfettiş Mehmet Özer tarafından hazırlanan raporun kendisiyle hiç bir şekilde ilgili olmadığının altını çizen Özsoy, "Kredi Yurtlar Kurumu’nda (KYK) görev yaptığımız zamanda böyle bir olay yaşandı ama bizimle hiçbir ilgisi olmayan bir konuydu. Halk Eğitimler istediği zaman kurs açar, istedikleri zaman kapatır. Tabi bunu çeşitli yönetmeliklere göre yapar. Bu olayda da aynı işlem vardı. " diye konuştu.

Özsoy, " Halk Eğitim’in takdiriyle Serdivan'da bulunan kurs kapatıldı. Bizim Halk Eğitim'den ayrı şekilde yada izinsiz olarak kurs açmamız mümkün mü? Elbette böyle bir şey olamaz. İzinsiz kurs açmak kimsenin yetkisinde değil. Olay tamamen yanlış anlaşılmadan ibaretti. Benim de adım yanlışlıkla geçmiş, fakat olayın gerçeğini yetkililere anlatınca konu kapanmıştır. Kısacası bu olayla ilgili benim bir ilgim bulunmamaktadır" dedi.

Kaynak: Sakarya Halk Gazetesi/Hüseyin Cumalı 

08 Ekim 2019 Sakarya/ Adapazari- Arka Kapı --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.030.668 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Behruz Çinici - ilk okul mezununa Güvenlik Sertifikası ve Kartı verildiğini bilmiyorduk. Aaa birde Amir yapmışlar böyle haberler yapın halk bilinçlensin teşekkürler medyabar iyi ki varsın. biz cahil kalmışız.Boş kalan şeytan kuyruğu ile oynarmış.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Ekim 09:31
04

Srdvnn - @Behruz Çinici 03 nolu yoruma cevabı: Sende mi güvenlik amirisin yoksa kyk da! (Yalaka tayfasindan) arif beyin korumasimisin yoksa?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Ekim 23:23
01

Srdvnn - Kyk da ilkokul mezunu temizlikçiden ( sekreter) oluyorsa! İlkokul mezunundan güvenlik amiri oluyorsa ! Fazla soze ne hacet . Daha ne bekliyorsunuz ki! Arif bey insallah artik bu geleneklere son verir. Not: Ama hiçbirşey olmaz ve değişmez.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 21:31


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?