Mahkemeden mahkum mektubu kararı

Kocaeli F Tipi'nde hükümlü Mecit Şahinkaya ve Tamer Korkmaz yazdıkları mektuplar cezaevi yönetimince gönderilmeyince olayı yargıya taşıdı. İki mahkumun açtıkları haberleşme hürriyeti davası mahkumlara tazminat ödenmesi kararı ile sonuçlandı.

Resmi Gazete'de dün gece yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararlarında Kocaeli'yle ilgili dikkat çeken bir karar vardı.

Kocaeli 1. Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü olarak bulunan Mecit Şahinkaya ve Tamer Korkmaz tarafından gönderilmek istenen mektuplar sakıncalı bulunarak, mektupların gönderilmemesine karar verildi.

Mecit Şahinkaya Milletvekili V.A.'ya Tamer Korkmaz ise Milletvekili A.H.H.'ye birer mektup göndermek istedi. Ancak mektupları gönderilmeyince hükümlüler, haberleşme hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla mahkemeye başvuru yaptı.

MEKTUPTA NELER VARDI?

Beş sayfadan oluşan aynı mahiyetteki söz konusu mektupların ilgili kısımlarında infaz kurumundaki hak gasplarının, keyfi uygulamaların, hukuksuzlukların ve işkencelerin her geçen gün arttığı belirtilerek bu kapsamda hükümlülerin mektuplarına el konulmak suretiyle haklarının gasp edildiği ileri sürüldü. Diğer yandan avukatla görüşme hakkına yönelik sıkıntıların protesto edilmesi, başka ceza infaz kurumundan nakil gelen hükümlerin çıplak olarak aranmasına direnilmesi ve baskılara karşı açlık grevi yapılması nedeniyle disiplin cezaları verildiğinden ayrıca diyet yemeği ve ilaç teminine ilişkin problemlerden bahsedilerek milletvekillerinden duyarlılık gösterilmesi talebinde bulunuldu.

MAHKEME 'İHLAL' DEDİ

İnfaz Kurumu Disiplin Kurulu Başkanlığı sakıncalı mektup değerlendirme kararıyla mektupların gönderilmemesine karar verdi. Uzun süren duruşmalardan sonra mahkeme haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, Anayasa'nın 22. maddesinde güvence altına alınan haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine, başvurulara ayrı ayrı net 2 bin TL manevi tazminat ödenmesine oy birliğiyle karar verildi.

08 Ekim 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?