Sağlıkta Yenikent Devlet Hastanesine proje

Sağlık Müdürlüğü, Karaman'da bulunan Yenikent Devlet Hastanesi'nin, Eğitim Araştırma Hastanesine dahil edilmesi için bakanlığa proje sundu.Eğer bu proje kabul edilirse,Yenikent Devlet Hastanesi SEAH'ın kampüsü olacak. Ancak bu karar da sağlık camiasında tartışılıyor...

Aziz Güvener
Aziz Güvener Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

MEDYABAR.COM:-  Sakarya'ya bin yataklı hastane nereye yapılacak ne zaman yapılacak tartışması sürerken, sağlık il müdürlüğü, Karaman'da bulunan Yenikent Devlet Hastanesinin Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesine dahil edilmesi için  hazırladığı projeyi bakanlığa sundu.
 Projeye göre, Yenikent Devlet Hastanesi, SEAH'ın bir kampüsü olacak ve burada bazı Korucuk kampüsünde olduğu gibi bazı poliklnikler bulunacak

 TARTIŞILIYOR
 Sağlık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve bakanlığa sunulan proje sağlık camiasında tartışılmaya başladı. Yenikent Devlet Hastanesinin 2nci basamak devlet hastanesi olduğunu belirten sağlık kesimi, hastanenin  Eğitim ve Araştırma Hastanesine dahil ediilmesiyle  3ncü basamağa yükseleceğine dikkat çekerek Sakarya 'da 2nci basamak hastane kalmayacağına dikkat çekiyorlar.
 Sağlık İl Müdürlüğünün projesinin kısa vadeli çözüm olduguna dikkat çekilerek bin yataklı hastanenin devreye girmesiyle  eğitim araştırma hastanesi bünyesine dahil edilecek Yenikent Devlet Hastanesinin atıl durumda kalabileceği belirtiliyor.
 Bu arada Yenikent Devlet Hastanesinin SEAH bünyesine katılacak olması hastanede çalışan personeli de huzursuz etti.

YENİKENT DEVLET HASTANESİ
 Adapazarı şehir merkezine 12 km uzaklıkta 50000 m² arsa içinde 24500 m² kapalı alanı olan 347 yatak kapasitesine sahip. Hasta odaları 2'şer kişilik olup, odalarda merkezi sistem klima, televizyon, telefon, dolap, banyo ve tuvalet mevcuttur. Tüm yataklı servis katlarında hasta konsültasyon odası, gündüz odaları ve bu odalarda buzdolabı bulunmaktadır. Tüm yataklı servislerinde her bir hasta yatağı için ayrı olmak üzere alt yapısı hazırlanmış bir monitörize sistem, tansiyon aleti, merkezi oksijen-vakum ve çağrı sistemi mevcuttur. Koroner Yoğun Bakım ünitesi 11 yataklı olup 11 hasta başı monitör ve bir ana monitör sistemine sahiptir. Ayrıca Enfekte hastalar için 1 adet izolasyon odası mevcuttur.

Toplam 11 yataktan oluşmakta olan ünitenin; zemin ve duvar kaplamaları antibakteriyel ve tek parça olarak döşenmiştir. Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde 3 adet defibrilatör, 1 adet kan gazı cihazı, 7 adet ventilasyon cihazı, 6 adet pump, merkezi oksijen ve vakum sistemi mevcuttur.
 Yoğun Bakım hasta yatakları elektronik özelliğe sahip hareketlidir ayrıca 1 adet havalı yatak, mevcuttur. Merkezi monitörle hastalar izlenmektedir. (Yenikent Devlet Hastanesi'nin internet sitesinden alınmıştır)

14 Ekim 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Muhabir Aziz Güvener

medyabar.com son bir ayda 3.077.463 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

46

Yavuzzırhı - HARUN GİBİ GELDİLER KARUN GİBİ GİDECEKLER ...

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 16 Ekim 08:25
42

Sarı Şahin - sağlık müdürü baktı bükemiyor yenikent in idarecilerini,

kesmeye karar verdi galiba....

işleyen sisteme çomak sokup işlemez hale getirenler utansın.

adam gibi yönetilseydi böyle olmazdı herhalde...

kedi olalı bir fare tuttu sağlık müdürü, onu da ölü tuttu...

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 22:21
41

Muhlis Vatandaş - Yenikentten randevu alinabiliyormuş da seahtan alınmiyormuş..niye?

Çünkü Yenikent boş kardeşim boş, seaha çullanmiş sakarya halkı.yenikent ağır vakaları almıyor,büyük ameliyat yapamıyor,anjiosu bile yok,bomboş koroner yoğun bakımı var,seah ise boş yer yok diye milleti acilde bekletiyor,yalovaya,gebzeye sevk ediyor.zibil gibi hoca var ama boş yatak yok,ameliyat masası yok,yoğun bakım yok..orada bir hastane boş duracak veya düşük profilde çalışacak, merkezde millet 3-4 ay sonraya ölmezse ameliyat sırasi alacak.merkezdeki yoğunluğu ikiye bölmek ve eğitim araştırma kalitesini kuzeye taşimak için çok mantıklı olmuş.Tebrik ederim,aklın yolu bir..şahsi menfaatleri olanlar bağırır,önemli olan Sakarya'nın menfaatidir!

Yanıtla . 3Beğen . 6Beğenme 15 Ekim 21:26
45

Dr. - @Muhlis Vatandaş 41 nolu yoruma cevabı: Hadi ordan şakşakcı, boşmuşta, büyük ameliyat yapılmiyomuşta, goy goy yapmayın arkadaşım, o zaman sevgili müdürüne söle hekimleri yenikentten alıp sağa sola ilçeye eah ne çekçene dr sayımızı arttırsın, ağzı olan konuşuyo

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 16 Ekim 08:16
44

Kadir Muhlis - @Muhlis Vatandaş 41 nolu yoruma cevabı: Korucuk kampüsü atıl aslinda gören göze klavuz gerekmez. yenikent dr sayısı ve % oranıyla hesaplanınca eah dan daha yoğun bi hastane. Bilip bilmeden sallıyosun, kimin bağırdığıda ortada

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 08:11
43

sarı şahin - @Muhlis Vatandaş 41 nolu yoruma cevabı: ben tebrik ediyorum büyüklerimizi .

çok doğru bir karar.

büyüklerimiz iyi bilir.

ne bu ya hertaraf başhekim,müdür....

ne gerek var bu kadar başşhekime ...

bari işini iyi yapsa ya, oda yok.

böylesi iyi olur inşallah....

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 15 Ekim 22:24
38

Mahmut Abi - Bu kadar saçmalık olamaz. Korucuk kampüs bom boş dururken hizmet hastanesine çöküyorlar

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 15 Ekim 19:02
34

Karaman - Sakarya halkını düşünerek yapılan bir şey olduğunu düşünmüyorum..Devlet Hastanesini Eğitim Araştırma yapma düşüncesi var olan düzeni bozmaktan başka hiç bir şeye yaramayacaktır..

Yanıtla . 13Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 14:13
33

Çetin - personel niye huzursuz anlıyamadım. yine aynı işi yapmıyacaklar mı. işlerine son mu veriliyor.

Yanıtla . 5Beğen . 11Beğenme 15 Ekim 13:45
40

Sağlıkçı1 - @Çetin 33 nolu yoruma cevabı: İşleyen bi sisteme adapte çalışırken ne olacağı belli olmayan bi sistemde kim çalışmak ister,yoksa memuruz işimiz neyse tabiki onu yapcaz layıkıyla,saygılar.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 15 Ekim 19:16
32

Çetin - sn gazeteci arkadaşlar bu haberi yaparken bir de projeyi yapanlara sormuyorsunuz. neden böyle bir teklifte bulundunuz. amacınız ne. neyi amaçlıyorsunuz. bunu da yayınlayın ondan sonra yorumları alın.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 13:43
36

VATANDAŞ - @Çetin 32 nolu yoruma cevabı: cetin bey;Projeyi yapanlar neden çıkıp açıklama yapmıyor.daha proje bakanlığa sunulmadan tabelalar hazırlanıyor,çalışanların kılık kıyafeti vb bi çok şeyde değiştirilmeye gidiliyor.Soruyorum size sizce dahamı iyi olacak yap boz değil şuan ülkemiz bütçe olarak sıkıntıda.devletin her yetkilisi bir adım atarken vatandaşını ve devletini düşünerek yapmalı.Bu tür uygulamalar bi çok ilde denenmiş sonuçları fiyasko olmuştur.Yapılan her boş masraf biz vatandaşları etkiliyor.Gül gibi hastane hizmeti sunan bir yeri bozmaktansa korucuk daki hastaneyi ve merkezdeki hastaneyi daha kaliteli hale getirirmisiniz

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 15:56
31

Misafir - öncelikler yenikent devlet hastanesi özellikler yeni yerleşim bölgesi(karaman-camili-korucuk) bölgesi için önem arzetmektedir. ve bi diğer husus karasu.kocaali,ferizli.söğütlü gibi hastaneler içinde önem arzetmektedir çünkü bu ilçelerden cok sayıda hasta yönlendirilmektedir. adapazarındaki tüm hastanelerin araştırma olması ne kadar doğrudur,üstelik yenikente yeni yapılmış özel hastaneleri aratmayan diş polikliniği bile mevcutken, yıllardır yeni yerleşim bölgesine hizmet veren yenikent devlet hastanesi bölge için büyük önem arzetmektedir.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 15 Ekim 13:42
30

hiçkimse - vatandaşa insan gibi hizmet veren bir yenikent devlet hastanesi vardı onu da seah a bağlayın. durduk yere il sağlık müdürü neden böyle bir hamle yapıyor akıl almıyor yani. inşallah bu hatadan en kısa zamanda dönülür

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 13:41
29

Sakarya Halkı - gidilebilen acili kullanılabilen randevu alınabilen tek hastaneyi de böyle yönetimden anlamayan müdürler Sakaryanın sağlık problemlerini daha da büyütmeye devam edecekler. Yazık gerçekten çok yazık

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 15 Ekim 13:34
28

Nedim Can - Bu proje Bolu ilinde denendi arkadaşlar araştırın bulursunuz..Ve sistem işleyiş kilitlendi 2 yılın sonunda da tekrar ayrılmak zorunda kaldı hastaneler. Bir ilde 2. basamak yoğun bakım hastanesini 3. basamak hastaneye bağlamak o ili hasta açısından mağduriyete itmektir sağlıkta felce sebep olur. Sağlık yönetimi mezunu biri olarak söylüyorum bunu. Ailemden bildiğim kadarıyla da Yenikent ten çok memnunlar merkezde oturdukları halde muayene için bile yenikente giderler. Eğitim araştırma korucuk kampüsünü atıl olmaktan kurtarsın bence ve hantal olan merkez kampüsüne çeki düzen versin. Ve sakarya merkeze hizmet yanında kuzeyde kalan ilçelerinde ana damarıdır yenikent. Umarım il yönetimi bu hatadan vazgeçer bir an önce, sağlıkta kaos an meselesidir bir anda bütün işleyiş kilitlenebilir bunu atlamamak lazım, hele sakarya gibi deprem bölgesi olan otoyolu ve tren hattı olan bir ilde devet hastanesini eah ne bağlamak kendi ayağına sıkmaktır.

Yanıtla . 10Beğen . 2Beğenme 15 Ekim 13:33
26

Vatandaş - Son zamanlar devlet yöneticilerin yapmış oldukları hatalardan biri olmaz inşallah.Gün geçtikçe vatandaşın yararına bi iş yapıldığını göremez olduk.Şuan bizim burda yazmamız değil CİMER üzerinden şikayetlerimizi üst yetkililere bildirmemiz gerekiyor.

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 15 Ekim 10:34
24

Vatandaşin Sesi̇ - bu yapılan proje millete ihanettir. tek randevusuz gidebildiğimiz yer yenikent hastanesidir. Doktorlar ve çalışanlar çok yardımcı oluyorlar. umarım değişmez değiştirmeniz gereken başka şeyler olur :(:(

Yanıtla . 25Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 09:50
23

Sakarya - Eğitim Araştırmadan bende hiç memnun değilim. Yenikent Devlet Hastanesi böyle kalsın.

Yanıtla . 27Beğen . 5Beğenme 15 Ekim 09:00
22

mert tan - Bencede eğitim araştırmaya birleşmesi uygun değildir. yenikent hastanesi gayet iyi çalışıyor. birleşirse acil kapanır birçok poliklinik kapanır korucuk .camili . karaman dan hastalarını içe saymak ve YENİKENT HASTANESİ Doktorları ve diğer salık çalışanları gelen hastalara çok iyi bakıyorlar. iyi ve kaliteli bir hastanedir.

Yanıtla . 28Beğen . 7Beğenme 15 Ekim 08:39
21

Halden Anlayan - Umarım Milletin Menfaatine ne ise o olsun. Bu işe umarım garaz karışmaz.Şahsi Menfaat Karışmaz. Bu İşe Ehli İnsaf ve işin ehli karar versin derim.Temennim Bu yöndedir.

Yanıtla . 6Beğen . 7Beğenme 15 Ekim 08:38
35

Halden Anlayan - @Halden Anlayan 21 nolu yoruma cevabı: Editöre Sesleniyorum. bu mesajımın silinmesini istiyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 14:27
20

Serdivanlı - Eğitim ve AraştırmaHastanesi' nin Doğumevi haricinde, hiç bir acilinde "çocuk" *bakmıyorlar*.

Ben şimdi Camili'den gece kalkıp çarşıya ( arabam yoksa araba bulup) Doğumevi'ne mi götüreceğim çocuğumu burada hastane varken ? Olacak iş değil. Bölgemizde zaten "virane ve meczup" bir *korucuk kampüsü* vardı. Şimdi virane ve meczup hastane sayısı ikiye mi çıkartılıyor yani ?

Yanıtla . 21Beğen . 4Beğenme 15 Ekim 08:33
19

Olamaazzz - Vay arkadaş eğitim araştırmada muayene icin randevu bulamıyoruz randevu. Yenikenti de murdar edecekler desenize. Hiç degilse her turlu işimizi görüyorduk yenikentte. Kime muayene sırası alıyoruz kim muayene ediyor kim ameliyat ediyor belli degil eğitim araştırmada.

Yanıtla . 18Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 08:21
18

Port - Biz korucuga acil açılsın diye beklerken yenikentin acilini kapatacaksınız.yaziklar olsun size.

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 08:08
17

Port - 3.basamak olunca emekli maaşımdan daha çok para kesilecek.reva mı bu.il sağlık müdürü oturduğu yerden para kesiyor son model makam aracına biniyor tabi fakirin halinden anlamaz.sayin cumhurbaşkanı bunlara gereken dersi verecektir.cimere yıl sağlık müdürünü şikayet ettim.siz de şikayet edin.

Yanıtla . 15Beğen . 5Beğenme 15 Ekim 08:06
15

Yorgun Rüzgar - Bizim 75 kişilik servisleri hoca odası, mudahale odası, asistan odası, toplanti odası, egitim salonu açarak SUEAH yeni düzende 50 şer yatak yapacakmış. Hiç morelinizi bozmayın arkadaşlar güzel olacak. Servisler 50 yatağa düşerse rahat ederiz, 4 hemsire ve 1 nobetci doktor gül gibi geçinir gideriz. Yatakların da bir kısmı hocalara rezerve olur, serviste hic 50 hasta bile görmeyiz. Yeter yorulduk artık eğitim araştırma düzeniyle çalışmak çok çok iyi olacak.

Yanıtla . 11Beğen . 7Beğenme 15 Ekim 07:53
14

Mustafa Çengil - Eğer Sakaryada siyasi bir otorite olsaydı; önce bu beceriksiz ve kapasitesiz müdürü oradan uzaklaştırır.

Sonra Yenikent devlet hastanesini bu şekilde dile getirenlerinde dilini kopartır.

Ancak Sakarya bu kadar sahipsiz ve çaresiz kalmamıştı, güya siyasetçiler herkes düşmüş kendi derdine, gerçekten üzülüyorum. Avlanacak bir şey bulamayan kedi kendi yavrularını boğarmış.

Yanıtla . 12Beğen . 5Beğenme 15 Ekim 07:47
13

Pasali54 - Ismarlama haber olması haber yapanın hastanedeki cihaz bilgilerine sahip olmasından belli varya şu medyabarin yularini kim tutarsa o kulvarda koşuyo

Yanıtla . 3Beğen . 8Beğenme 15 Ekim 03:47
12

Sağlık Çalışanı - Devlet hastanesine giden bir hasta araştırma Hastanesi'ne gidene göre daha az muayene katkı payı öder.İşin özeti ve sırrı bundandır.Şimdi herkes bu yönden olaya baksın

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 15 Ekim 00:37
11

Efsane54 - Neden baglanmayacakmis, kimmis mutsuz, bakin dogumevine mutlular, bakin korucukta calisanlara onlarda mutlu. Azcikta biz mutlu olalim. Yuzlerce asistan var orda, yenikente de asistan verirler herhalde nobetlere, dosya yapmaktan helak olduk, dörder beser kisi shiftler halinde nobet tutalim, bizim neyimiz eksik. Biraz da biz ölelim.

Yanıtla . 5Beğen . 6Beğenme 15 Ekim 00:28
27

Mehmet Öz - @Efsane54 11 nolu yoruma cevabı: "Kimmiş mutsuz olan" diye sormuşun ya, biri benim mesela, benim gibi düşünenlerin sayısı senin gibi düşünenlerin en az 10 katı emin ol, ayrıca işini yapmak sana zor geliyosa dosya yapmak vs asistan yapar ben otururum mantığından zihniyetin belli zaten..

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 15 Ekim 12:09
10

Erzurumlu - Ulusal Bir haber sitesi olmanıza gerek yok millilerimizin asker selamını sizde haber yapabilirsiniz!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 15 Ekim 00:06
06

Fazla Katlımpayı Ödeme - 2.basamak hastane yi 3 basamak yaparak muayene katilim payini vatandaşa fazla odettirmek istiyolar heralde.neden egitim araştirmaya bağlanıyorki yenikent

Yanıtla . 25Beğen . 6Beğenme 14 Ekim 23:46
05

Sağlıkçı1 - Bu proje ile sakarya merkez, kuzey ilçeler, hasta potansiyeli yüksek ve memnuniyet oranı yüksek hizmet alan hastalar ile biz çalışanlar mağduriyet yaşıcaz.olaya kişisel mevzularla bakmasın kimse...olayın teknik tarafından hiç bahsetmicem hastanenin deprem sonrası afet hastanesi olarak yapılmasından, ilin bu anlamda depremde en sağlam hastane olarak kalmasından ve ile hizmet edecek olmasından vs vs. Yenikent sorun-çözüm açısından ülke standartları ortalama üstü bi hastanedir 2. Basamak olarak. Yoğun bakım yatak sayısı yüksek bi hastanedir, yatak doluluk oranı ortalama üstü bi hastanedir, ameliyathanesi acili, diyalizi, ftr si, endoskopisi, radyolojisi, emg eeg si, labratuarı, polikinik hizmetleri vs iyi çalışan bi kurumdur. Personeli genel anlamda işini iyi yapan güleryüzlüdür. Bence bu proje ile yapılcak sağlık anlamındaki en büyük ihanet olur..

Yanıtla . 30Beğen . 5Beğenme 14 Ekim 23:30
37

Mahmut Abi - @Sağlıkçı1 05 nolu yoruma cevabı: Haklısınız böyle birşey kabul edilemez

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 18:50
04

Selim Topel - Yenikent huzurun ve kalitenin adresi. Lütfen hastanemize kıymayın!

Yanıtla . 31Beğen . 5Beğenme 14 Ekim 23:26
02

Sağlıkla - Bataklığa Yenikent i çekmekten başka bi işe yaramaz,iyi idare edilemedikten sonra bin değil beşbin yataklı yapılsa yine dolup taşacak ve şehir ikinci basamak hastanesini kaybetmekle kalacak..Yönetimi değiştirin yönetimi..Sorun tespiti yapabilen stratejisi ve hedefi olan il sağlık kadroları kurun sayın bakanlık..

Yanıtla . 24Beğen . 3Beğenme 14 Ekim 22:25
09

karamemet - @Sağlıkla 02 nolu yoruma cevabı: zaten bu hastane iyi yönetilseydi bu projeye ihtiyaç duyulmazdı.

şayet bu proje kötü ise ,

personel e korku salmaktan başka bir iş yapmayan hastane yönetimidir bunun sorumlusu...

herkes işini yapacak, beceremeyen de kaptırır pastayı.

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 15 Ekim 00:05
01

Ozenti - PERSONEL BU YÖNETİMDEN KURTULACAĞIZ İÇİN MEMNUN HUZURSUZ DEĞİL ISMARLAMA HABER BU MOBİLYS DEN MAHKEME İLE İSPATLIYOR OLAN BİR YÖNETİMİN ISMARLAMA HABERİ .

Yanıtla . 12Beğen . 16Beğenme 14 Ekim 21:50
39

Mahmut Abi - @Ozenti 01 nolu yoruma cevabı: İdare 10 numara bizim hiç sıkıntımız yok. Sıkıntısı olan varsa ya katlanacak yada tayin isteyecek

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 15 Ekim 19:08
16

Ömer Sayan - @Ozenti 01 nolu yoruma cevabı: Sizi gidi röntgen teknisyenleri sizi ....yine mevzuyu anlamamışsınız

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 15 Ekim 07:59
03

Sağlıkçı1 - @Ozenti 01 nolu yoruma cevabı: Yenikent rontgen ekibisin sanırım, mevzu sizin yönetimle olan diyoloğunuz değil arkadaşım mevzu ilin 2. Basamak hastanesini kaybetmesidir..artı personel gayette huzursuz bu durumdan 700 çalışan var orada ve %90 nı bu durumdan rahatsız..

Yanıtla . 17Beğen . 5Beğenme 14 Ekim 23:06Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?