Tank Palet Fabrikası'nda son durum

Tank Palet Fabrikası’nın Katar ortaklı BMC’ye devredilmesinin ardından tartışmalar sürerken, konuyu yargıya taşındı CHP, fabrikanın devrinin iptali için Danıştay’a dava açarken, fabrikanın devrinin kamu yararıyla ilgisinin olmadığı belirtti.

CHP, Avrupa’nın en büyük entegre tesisi olan ve 20 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen Tank Palet Fabrikası’nın ihalesiz olarak BMC grubuna verilmesinin iptalini istedi. CHP’nin iptal istemi ile Danıştay’a yaptığı başvuruda, “Fabrika, Türkiye’nin ilk ve tek fabrikası olup, milli güvenliğin can damarıdır” denildi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç tarafından verilen dilekçede, “Ordunun bir parçasının yabancılara devrinde hangi kamu yararı bulunmaktadır?” diye soruldu.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, CHP'li Özkoç, Cumhurbaşkanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kararlarına karşı dava açtı. Özkoç, Danıştay’a yaptığı başvurunun dilekçesinde, “Cumhurbaşkanlığı tarafından tesis edilen ancak yayınlanmayan, 1105 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın ivedilikle yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesi” talebine yer verdi.

"Milli güvenliğin can damarı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da davanın takipçisi olacaklarının altını çizdi. Dilekçede, fırtına obüsü üretilen, emsalleri yalnızca Güney Kore ve ABD’de bulunan Poyraz mühimmat aracı imal eden fabrikanın önemiyle ilgili, “TSK envanterindeki tüm paletli araçların paletlerinin tasarım, imalat ve yenileştirmesini yapan fabrika Avrupa’nın en büyük optik tesislerinden birine sahip. Subay el dürbünü ve keskin nişanca el dürbünü tasarımını yapan Türkiye’nin ilk ve tek fabrikası olup milli güvenliğin can damarıdır” ifadelerine yer verildi.

1105 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’na dayanak gösterilen kararın 481 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararlarının birbiriyle yetki yönünden çeliştiği de dilekçeye kaydedildi.

HKP'NİN açtığı dava reddedildi

Öte yandan, Halkın Kurtuluş Partisi'nin (HKP), Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesine karşı Danıştay’a açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal istemi reddedildi.

HKP, Tank Palet Fabrikası’nın 25 yıllığına Katar’a özelleştirme yolu ile devredilmesi kararına karşı, bu devir işleminin söz konusu yasaya ve anayasaya aykırılığı nedenini belirterek Danıştay'a yürütmeyi durdurma ve iptal istemli dava açmıştı.

Danıştay 13. Dairesi, HKP’nin yürütmeyi durdurma istemini önceki gün oy çokluğu ile reddetti. Daire, yapılan işlemin yasaya, hukuka uygun olduğunu, işlemin ekonomiye katkı sunacağını gerekçe gösterdi. Danıştay’ın 5 üyeden oluşan kurulunda sadece 1 üye karara katılmazken, yürütmenin durdurulması yönünde görüş bildirdi.

HKP, yürütmeyi durdurma ve iptal istemli dava dilekçesinde; yapılan bu özelleştirmede kamu yararı olmadığı, stratejik bir değeri olan bir kurumun devrinin mevcut 4046 sayılı özelleştirme yasasına aykırı olduğu gibi, anılan yasanın 18. maddesine göre komisyonlar aracılığı değer tespiti yapılmadığı, burada çalışanların sendikal örgütlülüğünün ortadan kaldırıldığı, bugüne dek yapılan özelleştirmelerin ülke ekonomisine katkı sunmadığı gibi, ülke kaynaklarının heba ve hiç edildiğini belirtmişti.

HKP konuyla ilgili, “Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi ekonomimize katkı sunacakmış!” başlıklı bir açıklama yaptı.

HKP açıklamasında, Danıştay'ın "itiraz yolu kapalı olmak üzere" şeklinde verdiği karar için, "Böylece, partimizin ve toplum bireylerinin, Yargının yürütmeyi ret kararlarına karşı itiraz yollarını tıkamıştır" ifadelerini kullandı.

15 Ekim 2019 Sakarya/ Arifiye- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.463 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?