Kısa film yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Yarışmaya ‘Avarya’ adlı kısa filmiyle katılan Yönetmen Gökalp Gönen birinci oldu.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 5. Golden Pumpkin Kısa Film Yarışması ödül töreni düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Nevzat Kor Salonunda yapılan törene Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca BİK Sakarya Şube Başkanı Engin Kaşdaş SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aytekin İşman Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur RATED Başkanı Remzi Adıyaman ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

KÜLTÜREL VE SANATSAL ÇALIŞMALARA DESTEĞIMIZ SÜRECEK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan tören protokol konuşmaları ile devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce konuşmasında yarışmada emeği geçen bütün öğrencileri ve akademisyenleri tebrik etti. Kısa sürede uluslararası hale gelen ve gelenekselleşen yarışmanın kendilerine mutluluk verdiğini belirten Yüce kültürel ve sanatsal çalışmalara desteklerinin süreceğini söyledi. Başkan Yüce Bu gibi yarışmalar bir şehrin sosyal ve kültürel dokusunun oluşmasında önemli rol oynar. Şehrimizin tanıtımı açısından da çok önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğüm film yarışmaları aynı zamanda kültürel bir boşluğu da doldurur. Sakaryanın gerek ulusal gerek uluslararası camiada kültürel faaliyetleriyle ön plana çıkmasından gurur duyuyoruz. Büyükşehir Belediyemiz her zaman Sakaryamızın tanınırlığını artıracak projelere destek vermeye devam edecek. Birçok film arasından özenle seçilerek finale kalan yönetmenlerimizi kutluyorum. İleride ülkemiz için önemli yönetmenler arasına girebileceğinize inanıyorum. Kısa filmler bize farklı bakış açılarını yeni kamera tekniklerini deneysel çalışmaları sunar. Sinemanın gelişimi için çok önemli rol üstlenir. Kendimizle olan yolculuğumuzu beyaz perdede gözlerimizin önüne serer ifadelerini kullandı.

ÜNIVERSITELERI ZENGINLEŞTIREN FAALIYETLER

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan da konuşmasında araştırma geliştirme ve topluma hizmet gibi faaliyetlerin de üniversiteleri zenginleştiren eğitim faaliyetleri arasında olduğunu söyledi. Rektör Savaşan Ancak Golden Pumpkin Kısa Film Yarışması gibi kültür ve sanat etkinlikleri özellikle bu işe yeni adım atmaya çalışan gençlerin desteklenmesi anlamında büyük bir önem taşımaktadır. Sunduğu desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüceye ve bu işin mutfağında olan İletişim Fakültesinin değerli Dekanı ve öğretim üyelerine teşekkürleri sunarım diye konuştu.

SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aytekin İşman ise yarışmaya 156 kısa filmin katıldığı bilgisini verdi. Dekan İşman 5 yıl önce öğretim görevlisi arkadaşlarla bir etkinlik faaliyet düzenlemek istedik. Kısa film yarışması aklımıza geldi. Yarışmanın adını Sakaryamızda meşhur olan kabaktan yola çıkarak Golden Pumpkin yapmayı uygun gördük. Bu yıl 5incisini gerçekleştirdiğimiz kısa film yarışmamıza 156 kısa film geldi. Jüri üyelerimiz bu filmlerden 12 tanesini finale bıraktı. Yarışmamızda emeği geçen herkese teşekkür ederim dedi.

Protokol konuşmalarının ardından 156 kısa film arasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 5. Golden Pumpkin Kısa Film Yarışmasında birinci olan Avarya adlı kısa filmiyle Yönetmen Gökalp Gönene ödülünü Başkan Ekrem Yüce takdim etti. Yarışma ikincisi Mavi Kelebek filmiyle Yönetmen Okan Erünsal ödülünü Rektör Savaşandan üçüncü olan Mahallenin Bazı Kedileri filmiyle Yönetmen Emre Sefer ödülünü TGF Genel Başkanı Yılmaz Karacadan aldı. Jüri Özel Ödülünü ise Kar Zamanı filmiyle Yönetmen Cevahir Çokbilir kazandı.

16 Ekim 2019 - Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.987.019 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?