Yeniçağ yazarından Ethem Sancak'a ağır gönderme

Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ bugünkü "BMC'yi kim koruyor" başlıklı yazısında BMC şiketinin sahibi Ethem Sancak'ı eleştirdi.

Yavuz Selim Demirağ’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Gelenek, teamül gibi yüzyıllara uzanan yazılı olmayan kurallar bir bir ortadan kaldırılıyor. Yandaşlık, kayırmacılık falan anladık da şu an bir nevi seferde olan Türk Ordusunun parası ödenmiş ihtiyaçlarının karşılanmamasının cezası nedir? Bu gün bu sütunlarda yazdıklarım elbette birilerinin işine gelmeyecek. Her dönem yaptıkları gibi ellerindeki karayı çalıp; bir de 'hain' damgası yapıştırırlarsa da şaşırmayacağım. Hamasiyet yüklü bahanelerinden birisi de 'ordumuz operasyondayken zaaflarını ifşa eden haindir' diyeceklerdir. Oysa zaafiyeti değil, yolsuzluğu, hukuksuzluğu ifşa edeceğiz.

Konu çok tartışılan BMC...

Malumunuz BMC'nin sahibi Ethem Sancak... Sarayın aşığı... Son dönemlerde yapılan ihalelerin kazananı (!) Paranın en yüksek olduğu alan 'Savunma Sanayi'ne de doğal (!) olarak girdi BMC... Müthiş de tanıtım yapıyorlar. Yandaş gazete ve televizyonlar 'yeni buluş'lar üzerine adeta destan yazıyor. Bir şirketin böylesine kayırıldığı dönemi ne Türkiye ne de hukukun üstünlüğüne sahip ülkelerin hiç biri yaşamadı. Güncel örneklere gelince...

TSK, 10 gündür Suriye'de operasyon yapıyor. Eksik malzemeler yüzünden ciddi zaafiyet var. Bir yıl önce TSK 'Tank taşıyıcı araç' ihalesi yapıyor. Bırakın iş bitirmeyi, bu alanda faaliyet ve üretimi olmayan BMC yukarıdan gelen emir ile ihaleyi alıyor. Temmuz 2019 da teslim etmek kaydı ile 72 adet tank taşıyıcısı araç işine dalıyorlar. Tank, ZPT, ZMA gibi ağır zırıhlı araçların taşınması TSK'nın operasyonlarında birlik kaydırılması hayati öneme sahip. Taktik açıdan vazgeçilmezlerin başında gelir. Zamanında kaydırma yapılmaz ise arazide üstünlük düşman tarafına geçer. Bunu onbaşı bile bilir. Şu ana kadar 1 tanesi bile teslim edilmiş değil. Fakat arsızca TRT ekranlarına BMC hissedarı Y. Öztürk çıkıp; 'Tank taşıyıcılarımız görevde' diyor. Sadece tank taşıyıcıları değil, Tank'da problem!... Kamuoyunda 'yerli tank üretildi' yalanına inanlar var. 'Altay' adı verilen tankı Koç Grubu geliştirmişti. Fakat ihaleyi BMC'ye verdiler. Hem de ne verme! Arifiye'deki tank-palet fabrikasını Katarlı şirkete devrettiler bile... Motor ve güç grubu bulunamadığı için üretim yok. İhale 9 Kasım 2018'de yapıldı 18 ay sonra teslim edilme şartı var. Ancak süreç işletilmiyor. Zira cezai yaptırımı şartnamede var. Ceza ödenmemesi için hukuksuzluk yapılıyor. Teslimatı gerçekleştiremedikleri için ceza ödemesi gereken BMC'yi sizce kim koruyor? Savunma sanayi işinde pis kokular var. Elbette peşini bırakmayacağız...”

18 Ekim 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.984.041 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Falconaga - ethem bey çarşamba günü gelsin bir kaç parça don alayım kendisine,bizim çarşamba pazarımız meşhur

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 10:03
01

Şeker - Devleti, milletin parasını hiçbirşey yapmadan cebe indirmelerin hesabını elbet birgün ödeyecekler

Yanıtla . 19Beğen . 3Beğenme 18 Ekim 17:42
02

Aysonu - @Şeker 01 nolu yoruma cevabı: Yiyin ağalar yiyin...

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 18 Ekim 21:21Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?