Orhan Cami'de tadilat imam odasına mı takıldı?

Sakarya tarihinde önemli bir yere sahip Orhan Camii’nde bitmek bilmeyen restorasyon çalışmalarının orjinalinde olmayan ve sonradan yapıldığı tespit edilen imam odasına takıldığı iddia edildi. Çalışmalara imam odasını yıkarak mı yoksa imam odası bırakılarak mı devam edecek sorusunun yanıtı bulunduktan sonra devam edileceği söyleniyor.

Adapazarı ilçe Müftülüğüne bağlı, ilin tarihi camii olma özelliğinin yanında "A Grubu Cami" kategorisinde olma özelliğini de taşıyan Orhan Cami'de başlatılan restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Caminin iç kısımdaki sıva kısmı kazınma işlemi yapılırken ortaya çıkan bazı figür ve yazılar sebebiyle başlatılan restorasyon çalışmasının belirlenen süreden daha geç tamamlanacak.

Sakarya halkı, ilin tarihi caminin restorasyon işleminin hızlı bir şekilde bitirilip ibadete açılmasını beklemekle beraber, tarihi caminin şanına yakışır bir işçiliğin sergilenerek ilk yapıldığı zamanki tarihi motifleri sergileyen bir eserin ortaya çıkarılmasını bekliyor. Birçok kez onarım ve restorasyon yapılan camiye sonradan eklenen ve imamların oturma bölümünün restorasyon çalışmasıyla kaldırılması isteniyor.

Orhan Camiinin arşivlerde ki görsellerinde minarenin hemen dibinde bir eklenti yokken sonradan görevli imamlar oturup evrak işlerini yapsın diye yapılan bölüm tarihi dokuyla uyuşmuyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen ve sıvalar kazınarak eski orijinal figürleri ön planına çıkarılan camiden eklentinin kaldırılıp kaldırılmayacağı merak konusu oldu.

ORHAN CAMİİ’NİN TARİHÇESİ


Osmanlı Devleti padişahı Orhan Bey zamanında Orhangazi’nin silah arkadaşı olan Konuralp’in Akyazı’yı ve Sakarya’nın iki tarafındaki küçük kaleleri zapt ettiği sırada ormanlık ve suluk olan bu yerlere bir miktar Türkmen iskân ederek şimdiki şehrin bulunduğu yerde bir köy kurulur ve bugün “Orhan Camisi” diye anılan caminin yerinde de Orhan Bey namına bir cami yaptırılır.

Sultan Hamid döneminin yüksek pencereli üslubuyla çatılı olarak yapılan cami, muhtemelen eski binasından daha büyüktür. Minarede üzerindeki 1316/1318 tarihi bu ikinci inşanın yılını göstermektedir.
Günümüzde yeni bir yapı olan cami; Adapazarı’nın daha köy olduğu dönemde “Orhan Gazi” adına yaptırılmış ve zamanla yıkılınca yerine yine aynı adı taşıyan “Orhan Cami”, 1893-1894 yıllarında Adapazarı’nda kaymakamlık yapan Nüzhet Paşa’nın girişimi ve halkın yardımlarıyla inşa edilmiştir.
Bankalar caddesinde bulunan Orhan Cami’nin çatısı ahşap olup, kiremit ile örtülüdür. Tek minaresi bulunmaktadır. 1967 depreminde yıkılan minare 1968 yılında “Akyazılı Ali Akyüz” adlı usta tarafından yeniden yapılsa da 1999 depreminden sonra minare yeniden restore edilir.

19 Ekim 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.987.019 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

54kere54 - İmam odasına girmek için çelik kapıyı geçmek lazım cami içinde imam odasına çelik kapı takılmış bide dürbünü vardı belki kim geldi die bskmak için yorum yazanlar bu yorumuda okusun o eklentinin acil yıkılması lazım cami içinde şeffaf bi oda yapılır camdan içerdeki dışarıyı görür dışardakide içeriyi ne oyle celik kapılı oda hsyırdır

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 16:22
04

Molla - İMAM ODASININ ,ORJİNALİNDE OLMADIĞI KESİN AMA BIRAKIN O ODA DURSUN VE GEREKLİ.

Yanıtla . 3Beğen . 6Beğenme 20 Ekim 10:58
03

akolpa - hiç sorun değil olacağı söyliyeyim yaklaşık 500bin olan tadilat 3milyona biter.imam odasına takılan zatlar baksınlar minarede yerinde değil aslınada uygun değil.

Yanıtla . 5Beğen . 4Beğenme 20 Ekim 10:21
02

Vatandas - Baska haber yokmuydu ? Takildiniz orhan camisine.

Yanıtla . 4Beğen . 8Beğenme 20 Ekim 10:05
01

Objektif - Haber üslubunuz hiç hoş değil. "İmamlar otursun" diye yapılmış ne demek?!? Din görevlilerinin görevi yalnız namaz kıldırmaktan ibaret mi saniyorsunuz? Dini soru sormaya gelen oluyor, maddi sıkıntısı olan geliyor, din görevlilerinin amirleri geliyor vs. Bu adamlar gelenleri nerede ağırlayacak. Tabiki görev yaptığı yerde. İki m2 yer için kullandığınız şu üslup utanç verici!

Yanıtla . 25Beğen . 14Beğenme 19 Ekim 22:57Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?