Eski Adapazarı’nda bir tur

Sakarya'nın duayen gazetecilerinden Cevdet Güngör Yenigün Gazetesindeki köşesinde eski Adapazarı yadetti. İşte Cevdet Güngör'ün yaşı 50'in üzerinde olan Sakaryalıları eski günlere götürecek o yazısı...

Adapazarı’nın eski nostaljik günleri,hafta sonuyazılarımın klasiği haline geldi. Bugün de şöyle özet olarak eski Adapazarı’nda kısa bir tur atalım.

Arnavut kaldırımları, paytonları, Çark Mesireyeri, Şemsiyeli Bahçesi, Hanaltısı, Atatürk Bulvarı turları ve yazlık sinemaları ile eski Adapazarı’ndan söz ediyorum.

   Eski Adapazarı’nın Arnavut kaldırımlı yollarında paytonların tırıs tırısgidişini hiç unutamam. Hele kış aylarında karla kaplı Çark Caddesi’nin loş ışıkları altında paytonların bıraktıkları izler hala gözlerimin önündedir.

***

Çark Caddesi’nden,  Atatürk Stadı’na doğru geldiğinizde Çark Deresi’nin eşsiz güzelliği ile ulu çınarları ile Çark Mesireyerikarşınıza gelirdi.

 Akşamları Türkiye’nin en ünlü ses sanatçılarının sahne aldığı Çark Gazinosu’nda, gündüzleri ise ağaçların altında ve Çark Deresi kenarında aileler piknik yaparlardı.

Çark Gazinosu’ndan bahsedince, Çark Deresi üzerinde Donatım’dakiMavi Tuna Gazinosu ile Çark Gazinosu arasındaki sandal sefalarını bir kez daha hatırlamamak olmaz.

Çark Mesireyeri’nin yaz aylarındaki ayrı bir güzelliği ise Tarihi Çark’ın köpükleri ile güzelleşenplajıydı. Evet, Çark Gazinosu’nunhemen yanında,  çepeçevre soyunma kabinleri ile mini bir plajdı.

Atatürk Stadı’nda maçtan çıkan futbolcular için ise doğal bir banyo yapma yeriydi.

   Çark Deresi’nin sandal sefası yapılan Mavi Tuna Gazinosu ile Çark Gazinosu arasında kalan bölümünün her iki yanında salkım söğütlerin altı ayrı bir piknik yeriydi. Burada piknik yapılırken hem Çark Deresi’nde balıktutulur, hem de sandal gezisi yapan aileler izlenirdi.

***

Çark Caddesi’nden Ankara Caddesi’ne doğru geçtiğinizde, önce Hanaltısı ve daha sonraları   Şemsiyeli Parkı, Direkli Çarşısı, Atatürk Parkı ve Öğretmenevi ile buralar eski Adapazarı’nınunutulmazları arasına girmiştir.

Atatürk Parkı o dönemlerde ailelerin yaz akşamları vazgeçilmezleri arasındaydı. Atatürk Parkı’nda 5-6 tur atmadan oturacak yer bulmanız mümkün değildi.

Hele de bayram akşamları.

  Bayram akşamlarında Atatürk Parkı ve Atatürk Bulvarı’nda neredeyse insan seli oluşurdu. Bayram akşamları Tümen Bandosu eşliğindeki fener alayını Atatürk Bulvarı’nda izlemenin güzelliği bir başkaydı.

Tümen Bandosumarşlar yanında, günün popüler şarkılarını da çalarak resmi geçityapardı.

***

   Şimdi İş Bankası’nın olduğu yerde ise Türkiye çapında ünü olan Hacıbaba Lokantası vardı. O yıllarda şimdiki gibi TEM yok, D-100 Karayolu yok. Adapazarı-İstanbul Karayolu Adapazarı’nın tam içinden geçiyor. Kalaycı Bayırı’ndan Adapazarı’na ulaşan İstanbul-Ankara asfaltı, Dörtyol’dan Adapazarı’na girip İzmit Caddesi, Yenicami, Bulvarüzerinden Ankara Caddesi’ne ulaşıyordu. Zaten İzmit Caddesi’nin ve Ankara Caddesi’nin adı o günlerden kalmadır.

   İstanbul’dan Ankara’ya, Ankara’dan İstanbul’a giden yolcu otobüsleri ve özel araçlarHacıbaba Lokantası’nda mutlaka mola verirlerdi. Hacıbaba Lokantası’nın birbirinden lezzetli yemeklerini yerlerdi.

Ankara Caddesi’ndeki lokantalardan söz edince   Melek sineması ve Melek Pastanesi’nden söz etmemek olmaz.   Melek Sineması hanımların şıklık yarışı içinde geldikleri güzel ve nezih bir sinemaydı.

   Özellikle hafta sonlarında suarelerde yer bulabilmek için günleröncesindenbilet almanız gerekirdi. Cumartesi gündüz matinelerinde ise genellikle gençler hem film izlerler, hem de birbirlerine kaçak bakışlar atarlardı.

Melek Sineması’na gidildiğinde film aralarında Melek Pastanesi’ne  mutlaka uğrardınız.

Melek Pastanesi’ninsupanglesinin lezzetini ise hala hiçbir yerde bulamıyorum.

Atatürk Parkı’nın yanındaki Şen Beslen Pastanesi de, Adapazarı’nın vazgeçilmezlerindendi. Hanaltı yıkılırken, Şen Beslen Pastanesi de yıkılmış ve daha sonra uzun süre İstanbul Karaköy’de hizmete devam etmişti.

ŞenBeslen Pastanesi Adapazarı’na Coca-Cola’yı ilk getiren pastaneydi.

Bugün eski Adapazarı’na şöyle bir kez daha hatırlamaya çalıştık.

21 Ekim 2019 Sakarya/ Adapazari- Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.463 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Hakkı Devrim - Ben de hatırlarım fakirlik diz boyuydu parkta oturanlara gazinoda oturanlara gıpta ile bakardım. Hacıbaba lokantası mı evde ekmeği zor bulursun. Yazarın anlattığına göre sanki Paris sokağında geziyorsun. :))

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 23 Ekim 07:26
04

Nuri Tüccar - Eskiden bir estetik nizam vardı şimdi tam bir keşmekeş

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 07:32
03

Ceberru - BÜTÜN DÜZENİ CHP BOZDU EYYYY CEHAPE DERLER ŞİMDİ ?

Yanıtla . 14Beğen . 8Beğenme 21 Ekim 22:23
02

Sakaryalı - 50 SENE ÖNCEKİ YOLLARIN DÜZGÜNLÜĞÜNE BAKIN.ŞİMDİ YOLLAR YILAN GİBİ KIVRIM KIVRIM.GELDE GEÇMİŞİ ARAMA...

Yanıtla . 34Beğen . 3Beğenme 21 Ekim 13:42Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?