Kobal'ın o açıklamalarına Geyveli kasaplar tepki gösterdi

Geyve İlçesinde kasaplık yapan esnaflar, Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kobal tarafından yapılan açıklama üzerine üzüntülerini ve tepkilerini dile getirdiler.

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kobal, son zamanlarda gündeme gelen at- eşek eti konusunda açıklamalarda bulunmuş, Kobal açıklamasında Geyve'de satılan etlerin yüzde 80'i kaçak. 3-5 tane dürüst esnaf var, onlar mezbahalarda kesiyor. Bir tanesi daha damgalı et kesmemiştir. orada bir esnaf var, kendi keser. Biz onu Tarım İl Müdürlüğüne ilettik" ifadelerini kullanmıştı.

Konu ile ilgili Geyve'de kasaplık yapan esnaflar, tepkilerini belirtmek ve desteklerini sağlamak amaçlı olarak Geyve Esnaf Odası Başkanlığını ziyaret ederek sorunlarını iletti.

Geyve Esnaf Odası Başkanı İsmail Bulur açıklamasında;

Bizler İlçemizdeki kasap esnaflarımız ile birlikte bir kaç yıl önce dönemin Büyükşehir eski Belediye Başkanı Sayın Zeki Toçoğlu’ nu ziyaret ettik. Başkanımıza bu konudaki sıkıntılarımızı ilettik. İlçemize bir mezbaha talep ettik. İl Tarım Müdürünü aradı, İl Tarım Müdürü bizlere Geyve ve Pamukova da ki mezbahaları incelediklerini ve Pamukova da kinin uygun olmadığını açıkladı. Geyve de kinin butik mezbaha olmasının uygun olduğunu ve yapılan harcama ve düzenlemelerle bölgeye hizmet verebileceğini söyledi. Arkadaşlar görüşme sonunda Geyve Belediye Başkanımızı ziyaret ederek bilgileri aktardılar. Konu hakkında kasaplarımız da haklı, bir danayı veya iki koyunu Adapazarı’na götürüp kestiremiyor. Canlı götürmek için bir araç isteniyor, kesildikten sonra da et için ayrı sakatatlar için ayrı ve deri için ayrı araç isteniyor. İlçemize bir mezbaha yapılmadan bu sorun çözülmez. Uygulamada ki aksaklıklar esnafları merdiven altına yöneltiyor" dedi.

Geyve Esnaf Odası Başkanı İsmail Bulur’ u ziyaret eden kasap esnaflarından Mehmet Karakaş ve Hayati Mert ortak açıklamalarında; ” Hem mağduruz hem de suçluyuz. Bizler hayvan kesimlerimizi Adapazarının en modern diğer bir kesimhanesi olan işletme sahibinin Geyveli olduğu hemşerimizin mezbahasında yapıyoruz. Bu bile bizi suçlu yaptı. Evet uygulamada suçluyuz ama sorunumuzu çözecek yerlerden de ses çıkmıyor. Osmaneli ve İznik’e kesime gidenler var. Neden yardımcı olunmuyor” dedi.

Kaynak : Geyvemedya.com

22 Ekim 2019 Sakarya/ Geyve- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.463 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Sami - Adamlar resmen aleni evet biz bunu yaptik diyor sebep mezbahanız yok bu bile kobalin açıklamasının ne kadar doğru olduğunu ispat ediyor birde üzülmüşler senin kestigin hayvana masraf ettimde gelip kesenler hatamı etmişler masraf ederek..tarım müdürü ne kadar çok denetlemiş buda ispatı niteliginde

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 22 Ekim 20:28Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?