Bağırsak Kanserine Laparoskopik Cerrahi

Özel Konak Hastanesi Sakarya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Şenol, laparoskopik cerrahi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Laparoskopik cerrahi hakkında bilgiler veren Özel Konak Hastanesi Sakarya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Şenol, bu yöntemle kapalı olarak ameliyatın mümkün olduğunu söyledi. Geçtiğimiz haftalarda hastaneye tuvalet esnasında kanama şikayetiyle başvuran bir hastaya yapılan kolonoskopide kalın bağırsağının iki farklı bölümünde kanser saptandığını ifade eden Op. Dr. Şenol, “Aynı anda kalın bağırsağın farklı iki bölümünde kanser olmasına “senkron tümör” denir ve bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Bizim hastamızda da senkron tümör vardı. Kan düşüklüğü (anemi) de olan hastamıza gerekli kan takviyeleri ve hazırlıklar yapıldıktan sonra ameliyat planlandı. Op. Dr. Mustafa Akpınar ile birlikte hastamıza Laparoskopik cerrahi uyguladık. Bağırsağının kanserli bölümlerini kapsayacak şekilde 1/3 lük kısmını çıkardık. Bu ameliyat genellikle açık yöntemle yapılırken, biz hastamızın karnını kesmeden kapalı (laparoskopik) yöntemle gerçekleştirdik. Böylece hastamızın çok daha az ağrısı oldu, karnında büyük bir kesisi olmadı, çok hızlıca günlük hayatına döndü” dedi.

6.GÜN TABURCU OLDU

Hastanın ameliyatın 6.gününde taburcu olduğunu ekleyen Özel Konak Hastanesi Sakarya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Şenol son olarak ise şunları kaydetti: “Ameliyatın altıncı günü hastaneden taburcu ettik.  Laparoskopik cerrahi; safra kesesi, kasık fıtığı, apandisit gibi hastalıkların ameliyatlarında altın standarttır ve hastanemizde de rutin olarak uygulanmaktadır. Kanser hastalarında da laparoskopik cerrahiyi güvenle uygulamaktayız”

24 Ekim 2019 Sakarya- Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?