Eyvah! Kocaeli'nin 76 günlük suyu kalmış

Yuvacık Barajında su azaldığında Sapanca Gölü'nden su alan Kocaeli'de, İSU Yuvacık Barajında 76 günlük suyun kaldığını açıkladı. Bu açıklama şu anlama geliyor İSU Sapanca Gölü'nden su alacak..

Hüseyin Can İğdir
Hüseyin Can İğdir Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli’nin en önemli ime su kaynağı olan Yuvacık Barajı’nda su seviyesi her geçen gün biraz daha düşüyor. Kocaeli'ye sonbahar mevsiminde beklenen yağışların henüz düşmemesi barajlardaki doluluk oranını etkiledi. Kocaeli'nin en önemli içme su kaynağı olan, 51 milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı'nda su seviyesi yüzde 29'a kadar düştü. Yuvacık Barajı'nda 14 milyon 870 bin metreküp su kaldı.

Oldukça endişelendiren su kaybı ile ilgili İSU bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, bu miktar en kötü koşullar dikkate alınarak yapılan hesaplamalarla Kocaeli’nin 76 günlük su ihtiyacını karşılayabileceği belirtilerek çözüm olarak Sapanca Gölü'nden su alınabileceğine işaret edildi.

İSU'nun açıklaması şöyle:

“ Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Yuvacık Barajında işletme senaryosu gereği; ilkbaharda en yüksek doluluğa ulaştırılır ve baraj gölünde depolanan su kullanım ihtiyacının en yüksek olduğu yaz döneminde harcanır. Sonbahar dönemine gelindiğinde baraj gölü sene içerisindeki en düşük doluluk oranlarına ulaşır. Bu sebeple Yuvacık Barajı’nda Ekim, Kasım ve Aralık aylarında en düşük doluluk oranlarının olması beklenen bir durumdur.


Yuvacık Barajı’nda 24 Ekim 2019 tarihi itibariyle doluluk %30 mertebesinde olup baraj gölünde depo edilmiş 15 milyon metreküp su bulunmaktadır. Bu miktar en kötü koşullar dikkate alınarak yapılan hesaplamalarla Kocaeli’nin 76 günlük su ihtiyacını karşılayabilecektir.İklim koşullarının normal seyretmesi halinde baraj giriş akımları yükselecek ve baraj gölü doluluğu tekrar artış trendine girecektir.
 Ancak yaşanabilecek ekstrem kuraklık riskine karşı gerekli tedbirler de alınmıştır. Her sene olduğu gibi Yuvacık Barajı’ndaki doluluk dikkatle izlenmekte, olası kuraklık senaryolarına karşı kademeli olarak ilave kaynak teminine başlanması için analizler yapılmaktadır.
 Gerekli görülmesi halinde Kocaelinin ihtiyacının yarısı ilave kaynaklar tarafından karşılanabilmektedir. En büyük kaynak olan Sapanca gölü terfisi maksimum kapasitede kullanıldığında tek başına 2.2 m3/sn yani 190 bin metreküp ilave kaynak sağlayabilmektedir.
 Eldeki ilave kaynakların kabiliyetleri bilinmekte olup, susuzluk riski alınmayacak şekilde süreç yakından takip edilmektedir.”

25 Ekim 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Muhabir Hüseyin Can İğdir

medyabar.com son bir ayda 2.984.041 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Huri - o kadar tedirginler ki şenliklerde stres atacaklar belli ki.. ahahhahaha

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 17:54Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?