Hayvanların tüyleri hastalık yaratır mı?

 Halk arasında, köpek , kedi tüyü yutarsanız hastalık kaparsınız diye bir söylem var. Bu söylem ne kadar doğrudur? Aslı var mıdır? Bu soruya hemen bir cevap vermek, gerekirse  kedi , köpek tüyü tek başına hastalık yapmaz. Hastalık yapabilmesi için bir takım parazit yumurtalarını taşıması gerekir.

Büyütmek için resme tıklayın

 Halk arasında, köpek , kedi tüyü yutarsanız hastalık kaparsınız diye bir söylem var. Bu söylem ne kadar doğrudur? Aslı var mıdır? Bu soruya hemen bir cevap vermek, gerekirse  kedi , köpek tüyü tek başına hastalık yapmaz. Hastalık yapabilmesi için bir takım parazit yumurtalarını taşıması gerekir. Doğal olarak biz insanların bu yumurtaları çıplak gözle görmemiz mümkün değildir. Çünkü yumurtaların boyutları nano mikron düzeyindedirler. Yumurtaları ancak gelişmiş mikroskop altında görebiliriz.Bu yolla insanlara bir çok paraziter hastalık bulaşır.Ör, Toxoplasmosis, Echinococcosis v.b. onlarca hastalık saymak mümkündür.

  Bu durumda evcil hayvan beslememeli miyiz diye düşünebilirsiniz. Tam dersi, tabii ki beslemeliyiz. Fakat iç ve dış parazit uygulamalarını düzenli olarak yaptırmalıyız. Bu uygulama ile hem kedi, köpeğinizin parazitlere karşı korumuş olursunuz hem de beslemiş olduğunuz kedi köpek den size parazit geçmesini engellemiş olursunuz. Bu, uygulamalar son derece güvenlidir. Doğal olarak ,hayvanlarımızın diğer aşılarınıda ihmal etmemeliyiz. Sağlık gerek hayvanlar için gerekse insanlar için , her şeyin  başıdır. Sağlıklı günler dileriz. 

28 Ekim 2019 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.013.808 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.