117 meslek grubu için "Mesleki Yeterlilik Belgesi" zorunluluğu

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, "Orman Üretim İşçiliği" ile "Orman Yetiştirme ve Bakım İşçiliği" meslek gruplarındaki işçilere, ormanlık alanda yapılan sınavla mesleki yeterlilik belgesi veriyor.

Orman işçilerine ormanda yapılan sınavla mesleki yeterlilik belgesi veriliyor
Orman işçilerine ormanda yapılan sınavla mesleki yeterlilik belgesi veriliyor
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, "Orman Üretim İşçiliği" ile "Orman Yetiştirme ve Bakım İşçiliği" meslek gruplarındaki işçilere, ormanlık alanda yaptıkları sınavla belge verdiklerini bildirdi.

Mesleki Yeterlilik Kurumunca, tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler grubunda yer alan 117 meslek için "Mesleki Yeterlilik Belgesi" zorunluluğu getirildi.

SUBÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (SAYEM), Orman Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayarak, ormanlık alanda yapılan sınavlarda başarılı olan kursiyerlere "Orman Üretim İşçiliği" ile "Orman Yetiştirme ve Bakım İşçiliği" mesleki yeterlilik belgesi veriyor.

SUBÜ Rektörü Sarıbıyık, yaptığı açıklamada, söz konusu belgeyi verme yetkisini alan ilk devlet üniversitesi olduklarını kaydetti.

Bu belgeyi alamayanların 11 Kasım'dan itibaren çalışamayacaklarını belirten Sarıbıyık, "Bu zorunluluğun getirilmesindeki amaç, 117 tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamına giren 'Orman Üretim İşçiliği' ile 'Orman Yetiştirme ve Bakım İşçiliği' meslek gruplarının ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve belgeli iş gücünün temin edilmesi ve iş kazalarının en aza indirilmesidir." dedi.

Prof. Dr. Sarıbıyık, SAYEM tarafından yapılan belgelendirme sınavlarının 3 aşamadan oluştuğunu dile getirerek, meslek hakkında teorik bilgilerin ölçüldüğü birinci aşamada sözlü mülakat yapıldığını, ikinci aşamada sınava katılanlara kesme, boylama ve kabuk soyma konularında uygulamalar gerçekleştirildiğini, üçüncü aşamada ise katılımcıların sürütme, yükleme ve boşaltma ile ilgili bilgi ve becerilerin değerlendirildiğini anlattı.

Üniversite olarak Mesleki Yeterlilik Kurumuna akredite olduklarını ve sınav yapma yetkisini aldıklarını aktaran Mehmet Sarıbıyık, "Bu yetkinlik çerçevesinde Orman Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde ormanda bizzat bu sınavın yapılması, yani kesimin yapıldığı yerde bu sınavın yapılması ile ilgili bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

SAYEM Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Barış Boru da sınavla

rın ormanlık alanda yapıldığını ifade ederek, "Yıllardır bu işi yapan orman üretim işçilerinden, her gün yapmış oldukları işlemleri bir de kamera karşısında değerlendiricilerin huzurunda belli kriterlere göre yapmalarını istiyoruz. Bu alanlarla ilgili uygulamalı sınavlar yapıyoruz." diye konuştu.

Sınava giren 53 yaşındaki Kenan Pir de 40 yıldır orman işiyle uğraştığını kaydetti.

Orman köylüsü olduklarını belirten Pir, "Sınav olduk. Sınav sonunda çalışanlara bir belge veriliyor. 11 Kasım 2019 tarihinden sonra bu belge olmadan ormana girip çalışılamayacak. Bu nedenle bu belgeyi herkes sınava girerek alsın." ifadelerini kullandı.

02 Kasım 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Kenyalı - Çuvaldız isimli bilgisiz arkadaş.Bu belgeler olmadan artık yurt dışında çalışmak yok.Yani bu belgeler Avrupa Birliği kriterleri kapsamına yapılıyor.Ayrica bu belgeleri Saüsem'e Hayrettin Zengin kazandirdi ve üniversitesinin kasasına milyonlarca lira girdi.Yeni gelen sayın rektör paralar derneklerine gitsin diye bir kalemde harcadı hayrettin hocayı.Ayni kantinleri kendine çevirdiği gibi.Konuyu araştır haklimiyim haksizmiyim göreceksin.Ve ayrıca Sesob'da bir çok meslek dalında belgelendirme faaliyetleri yapıyor biraz araştır cahil kalma ne sen ne de para almadan haber yapmayan medyabar yetkilileri.Umarim yazımı yayınlarsanız

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 02 Kasım 21:50
02

Ferhat Cem - NE ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI SAKARYA ŞUBESİNDEN NE DE SAKARYA ORMAN BÖLGEDEN BÖYLE BİŞEY DUYURMADILAR. EĞİTİMİ VEREN KURUMUN SİTESİNDEDE ULAŞAMADIM BİLGİYE. ANKAŞIŞILIR GİBİ DEĞİL ?‍♂️.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Kasım 21:24
04

Sayem - @Ferhat Cem 02 nolu yoruma cevabı: sayem.subu.edu.tr

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 11:06
01

Çuvaldız - Hikaye...Tamamen hikaye.Alsinlar o belgeleri bakalim soran olacak mi ? 152 meslek icin verilen belgeler için belge bası ne kadar alacaklar onu da aciklasinlar.Bedava demesinler sakin.okul aile birligine bagis adi altinda toplayip nasil kanununa uydurduklarini biliyorum ben

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 02 Kasım 16:17Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?