Şehirdeki Arapça tabelalara TSE standartı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arapça tabelaların tamamının Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği şekile geleceğini söyledi..

Sevde Erdem
Sevde Erdem Tüm Haberleri

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ATO Congresium'da düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nı ziyaret etti, stantları gezdi.

Ziyaretin sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, arapça  tabelalara ilişkin çalışmalar hakkında da bilgi veren Soylu,'' Tabelaların tamamı Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği şekle gelecek. Bunların hepsiyle ilgili gerek belediyeler gerek kaymakamlıklar gerekse Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde oluşturduğunuz komisyonlar, çalışmayı bir noktaya getirdi. Sadece İstanbul'da değil, Bursa'da, Ankara'da, hemen hemen her yerde bu projeyi aynı şekilde uygulamaya çalışıyoruz." dedi. (AA)

İŞTE TABELALARIN STANDARTI

Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE), hazırladığı tabela standardı taslağına göre, levhalarda 2 dil kullanılabilecek ancak yabancı dildeki kelimeler, Türkçe kelimeden en az yüzde 25 daha küçük puntoyla yazılacak.TSE Hizmet Standartları İhtisas Kurulu'nun Sanayi Hizmetleri Teknik Komitesi'nce, 'Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar İçin Kurallar' standart taslağı hazırlandı. Yön ve yer gösterici tabelalar, aynı levha üzerinde birlikte kullanılabilecek. Kamu kurumlarının hizmet binaları üzerindeki tabelaların dışında, hizmet binalarının kent içindeki yerini tarif etmek amacıyla konulacak yönlendirme ve bilgi tabelaları için belediyeden izin alınacak. Ticaret birimlerinin tanıtıcı levhaları ve reklam amaçlı tabelaları, kamu mekânları üzerinde yer almayacak.

TARİHİ TABELALAR KORUNACAK

Tabelalar, 50 metre uzaklıktan okunabilecek netlikte, ebatları binanın büyüklüğüyle orantılı ve mimari özelliğine uygun, iklim şartlarına dayanabilir malzemeden, ışıklı veya ışıksız olarak yapılacak ve birbirinin görüntüsünü engelleyecek şekilde yerleştirilmeyecek. Tarihi özelliği bulunan tabelalar korunacak, tarihi özelliği bulunan binalarda tabela seçimi ise yapı mimarisi dikkate alınarak yapılacak.

AĞAÇLARA ASILMAYACAK
Yangınla mücadele ekipmanının bulunduğu yerler, işaret tabelasıyla kırmızı renkle kalıcı şekilde işaretlenecek. Tabelaların direkleri, engellilerin dolaşımını engellemeyecek ve şehir estetiğini bozmayacak şekilde yerden en az 2.25 metre yüksekte duracak konumda yerleştirilecek. Yerleşke içinde yer alan kamu binalarının tabelaları, hiçbir şekilde ağaçlara asılmayacak. Tabelalarda dil, ırk, cinsiyet, din ve mezhebe dayalı ayrımcılık belirten öğeler, alkollü içki, sigara ve uyuşturucu maddeleri çağrıştıracak, korku ve batıl inançları içeren şekilde, hasta, bebek, çocuk, yaşlı ve engellilerle ilgili ifade veya görüntüler kullanılmayacak.

'IŞIKLANDIRMAYLA SÜSLENMEYECEK'

Binanın birden fazla cephesi varsa en fazla 2 cephesine tabela asılabilecek ve ışık verici araçlarla süslenmeyecek. Sade, logo ve yazı dışında başka unsurlar bulundurulmayacak.

03 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Muhabir Sevde Erdem

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Semti Müdafaa - bunlar ülkesine gitmicekmiş gibi davrandırmayın.. bir an önce yollamaya bakın

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 10:20Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?