"7 kitabın birleşimi; Safahat"

Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Safahat Okumaları’ adlı Konak Sohbeti ile devam etti. Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, “Akif’in safahatını okurken 20. yüzyılın ilk çeyreğindeki karmaşık süreçteki Türk milletinin hikayesini okuyoruz” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Safahat Okumaları’ adlı konak sohbeti ile başladı. Tarihi Alicanlar Konağı’nda gerçekleştirilen ve Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konak sohbetinde çok sayıda kültür sanat dostu yer aldı.

7 ayrı kitabın toplanmış hali: Safahat

Safahat’ı genel bir çerçeveden anlatan Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, “Akif’in safahatını okurken 20. yüzyılın ilk çeyreğindeki karmaşık süreçteki Türk milletinin hikayesini okuyoruz. Genel itibari ile Safahat kolay anlaşılır bir kitaptır. Bazen safahatın tek bir kitap olduğu toplumda yanlış anlaşılıyor. Safahat, Akif’in hayattayken yayınladığı 7 ayrı kitabın birincisinin adıdır ve tamamına isim olmuştur. Ölümünden sonra damadı tarafından her ayrı kitabın tek bir kitap halinde basılması talep ediliyor ve o günden sonra da günümüze kadar ulaşan o safahat kitabı ortaya çıkıyor. Safahat yüzler, görünüşler anlamındadır. Sefahat ile çok karıştırılır ancak o kelime değildir. Bu isim Akif’in realistliğinden gelir. Birinci kitap olan Safahat 44 şiirden oluşur. Hayat sahnelerini bizlere neredeyse gerçekçi bir hikaye biçiminde ve şiir konumunda yansıtıyor. Ayrıca dönemin politikasıyla ilgili siyasi içerikli şiirleri de vardır” dedi.

04 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?