Trafikte dikkat!Fahri trafik müfettişi sayısı artacak

Trafikte sürücülerin kurallara uyup uymadığını kontrol eden fahri trafik müfettişlerine 14 bin 716 kişi daha eklenecek.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olan yetkililere (polis ve jandarma) yardımcı olmak üzere Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile uygun görülen kişilere, valiliklerce "Fahri Trafik Müfettişliği" görevi verilebiliyor.

Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığınca trafik güvenliğini sağlamada önemli bir unsur olan fahri trafik müfettişlerinin arasına bu ay yenileri katılacak. 20 bin olan fahri trafik müfettiş sayısı, 14 bin 716 yeni görevlendirmeyle 34 bin 716'ya çıkacak.

1 yıl tutanak tutmayan müfettişin görevi sonlandırılacak

Fahri trafik müfettişi olmak isteyenler, ikametlerinin bulunduğu ildeki Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine müracaat edebilecek.

Başvuru için en az 40 yaşında, yüksek okul mezunu, en az 10 yıllık sürücü belgesine sahip olma, müracaat tarihinden geriye doğru beş yıl içerisinde hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması ve kamu hizmetlerinden yasaklı olmama şartları aranıyor.

Gönüllülük esasıyla görev yapan fahri trafik müfettişleri, kural ihlallerine karşı tuttukları tutanakları elden trafik birimlerine ya da elektronik ortamda Emniyet Genel Müdürlüğüne 7 gün içerisinde teslim ediyor.

Yer ve zaman kısıtlaması olmayan müfettişler, bulundukları her yerde sürücüleri denetleyebiliyor. Müfettişlerin araç durdurma, sürücülerle muhatap olma, belge ve evrak kontrolü yapma yetkileri bulunmuyor.

Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde yapılan son değişiklikle bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevi, Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayıyla sonlandırılabiliyor.

04 Kasım 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

TAVUK ÇOBANI - turgay var turgay motosikletli gazeteciyim diye gezinir ortalarda .

şimdi ona gün doğdu .

bütün gün ceza keser .

nabsın oda can sıkıntısı .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 11:18
05

Chatan - bir ülkenin vatandası ancak bizim ülkedeki kadar kıskaç altına alınır sakarya küçük yer geçim zor iş yok bize iş edindirmeyin fahrileri bulmayı...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 09:02
04

Buftuni̇ng - onlarıda denetleyecek olan bir müfettiş yapsalar ya ama olurmu ceza sadece vatandaş için işliyor ülkemizde

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 08:46
03

Ardaa - Zamanında Kazımpaşa’da bir abimize sürekli ceza yazan bir fahri müfettiş vardı.En son yakaldılar linç ediyorlardı.Allah belasını versin bu görevini kotuye kullanan mufettişlerin.

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 04 Kasım 21:23
02

Ardaa - Hakkımı helal etmiyorum.İki tane ceza yedim.Biri haklı,diğerine emniyer bile inanmıyor.Hangi fahri müfettiş kesti ise Allah iki yakasını bir araya getirmesin

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 04 Kasım 21:21
01

Erkan - Birer dakika arayla emniyet kemeri cezası yazmak için mi

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 04 Kasım 21:14Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?