Sakarya'nın lezzetleri o kitapta tanıtılacak

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Sakarya'nın mutfak kültürünü ön plana çıkarmak için "Gastro Sakarya" adlı kitabı çıkarmak için çalışma başlattı.

Büyütmek için resme tıklayın

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A.Akgün Altuğ; konuyla ilgili şehrin diğer erkleriyle de ortak yürütme arzusunda oldukları proje ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “ Sakarya geniş ve özgün bir mutfak kültürüne sahip olmasına rağmen, bu kültür üzerine yeterince akademik araştırma yapılmadığından turizm tanıtım ve organizasyonlarında bu özellik yeterince kullanılamıyor ve ilimiz bu gelirden payını alamıyor. Oysa halen mevcut bazı işletmelerimiz gastro turizminde seslerini duyurmada üstün gayret sarf ediyor. Yeni işletmelerle ve yapılacak tanıtım çalışmalarıyla Sakarya keşfedilecek bölge olmaya adaydır.

Sakarya’nın gastronomisini tanıtmak amacıyla hazırlanacak olan “Gastro Sakarya” adlı kitap için çalışma başlattık. Sakarya Üniversitesi SAÜ ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan ekip, köy köy, ilçe ilçe saha çalışmalarını yürütüyor. Şehrin unutulmaya yüz tutmuş tatları, sofraların yıldızı yemekler, yemeklerle birlikte biriken sofra kültürü, hafıza, hikâyeler toplanacak. Sakarya’nın tarihsel restoranlarına, ünlü aşçılarına ve köylerden toplanılmış unutulmaya yüz tutmuş 100 yöresel yemek tarifine bu kitapta yer verilecek. Bu birikimden yola çıkılarak Sakaryalı mutfak ustaları ile gastronomi rotasında noktalar oluşturulacak.

Günümüz imaj çağı. Küreselleşen dünyada güçlü bir kimliğe sahip olmak isteyen şehirler, marka şehir olmak adına birbiriyle yarışır hale gelmiştir. Gastronomi turizminde özel bir yemek türünü tatmak veya bir yemeğin üretilmesini görmek amacıyla seyahat edenler, istenen imajı yaratmada kritik bir rol oynamaktadır. Şehre özgü gastronomi deneyimleri turistlerle doğrudan duygusal bir bağ kurulabilmektedir. Sakarya’da bu anlamda ekonomik kazanç sağlamalıdır.”

05 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?