Yaman, "Asgari ücretten vergi kaldırılsın"

Hükümet tarafından vergi kanununda düzenleme yapılmasının ardından 81 ilde Türk-iş tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Haber albümü için resme tıklayın


Türk-iş tarafından yeni vergi düzenlemeleri ile ilgili yapılacak olan basın açıklamsını bugün TÜVASAŞ'ta Cemal Yaman yaptı.


Konuyla ilgili yaptığı açıklama da vergi adaletsizliğine vurgu yaparak, "Anayasamızın "vergi ödevi" başlıklı 73. maddesinde "Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, Mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür" ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemede amaçlanan, Herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu, ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir" dedi.

"İşçiler üzerinde ağır vergi baskısı var"

Ülkemizde uygulanan vergi politikalarının işçiler için ağır olduğunu savunan Yaman, "İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle Yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor" dedi.


"Bu vergi düzeni adil değildir"

Vergi düzenini Hakka ve hukuka uygun bulmayan Yaman bunu örnekleyerek şu şekilde anlatıyor, "Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500TL olan bir işçi Ocak ayında 3 bin 409TL net ücret alırken Haziran ayında net ücreti 191TL daha azalarak 3 bin 218TL'ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yıl sonunda 349TL eksilerek 3 bin 060TL'ye geriliyor."


"Asgari ücretten vergi kaldırılsın"

Yeni bir vergi reformunun ülke için gerekli olduğunu savunan Yaman, "TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimiz. "En az geçim indirimi" uygulamasıyla da belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır. Gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir" dedi.

Son olarak, "TÜRK-İŞ olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz" dedi.

06 Kasım 2019 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Sakaryalı - işiniz gücünüz gösteriş yapmak kamu protokol sözleşmesinde neden geri vites attınız neden sonuna kadar mücadele etmediniz kiminin yevmiyesi 200 tl ve üzeri kimininki 100/ 120 tl ilk önce ücret adaletsizliğini çözseydiniz daha iyi olurdu öyle laf ebeliği yapmakla olmuyor bu işler aldığınız aidatların hakkını vereceniz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 09:25
03

Sakaryali54 - Vergi adaletsizliğin in çözümü için,vergi yükünü çeken kesimin bilinclendirilip,sandık başında ona göre oy kullanmasını sağlamaktır,

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 06 Kasım 16:23
02

Iğneyi Kendine - sen önce sendika aidatlarını bi düşür ondan sonra vergi vs talep et.taşeron işçiden sendika aidatı alma hadi varmısınız ????????

Yanıtla . 7Beğen . 4Beğenme 06 Kasım 14:51
01

SELİN - ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA KAZANANIN SUÇU NE ACABA. ASIL O ZAMAN ADALETSİZLİK OLUR. ÇOK KOMİK

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 06 Kasım 14:51Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?