Kampüs Cami'nde hutbe krizi

Serdivan Kampüs Cami'nde Filistinli hoca tarafından hutbenin Arapça okunması cemaatin tepkisine neden oldu. Tepki sosyal medyaya da yansıdı.

Edinilen bilgilere göre bugün Cuma namazını kılmak için Kampüs Cami'ne giden vatandaşlar ile hutbeyi okuyan Filistinli hoca arasından kısa süreli gerginlik yaşandı.

İddialara göre Filistinli hoca yaklaşık 15 dakika boyunca hutbeyi Arapça okudu. Hoca'nın hutbeyi arapça okumasıyla  konuşulanları anlamayan cemaat tepki gösterdi.

Hoca hutbeyi okuduğu esnada bir vatandaş " Anlamadığımız dilden okuyorsun" deyince cemaatte vatandaşın o tepkisine alkışlarla destek verdi.

Ayrıca vatandaşlar tepki olayından sonra tekbir getirirken, Filistinli hoca tepkilerin ardından hutbeyi bitirdi.

Olayın ardından Kampüs Cami'nin imamı cemaatten özür dilerken, Filistinli hocanın misafir olarak geldiğini söyledi.

Öte yandan yaşanan bu olay sosyal medyaya da yansıdı. Bazı vatandaşlar hutbenin Arapça okunmasına, bazıları da  camide böyle bir olayın yaşanmasına sosyal medyadan da tepki gösterdi.

08 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

103

Vesselamm - Burda mevzu hutbeye verilen önem degil burda mevzu hutbenin arapca okunmasidir kimse kimseyi kandırmasin. Hutbenin tūrkce veya arapca olmasi önemli degil önemli olan hutbede anlatilani hayatinda tatbik etmendir vesselam.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Kasım 22:56
99

uğur54 - kuranı kerimin indirildiği dili anlıyomuyoruz diye kafamızı duvarlara vuracağımıza arapça okunuyor diye provakasyon yapıyoruz. Artık bizim milletimizin bağzı kesimi hayatta sadece Türklük üstündür gibi bir havaya girdiki bu dinen tehlikelidir ve ırkçılıktır.

Yanıtla . 18Beğen . 12Beğenme 09 Kasım 17:00
98

Samed Tüzün - Adam mescidi aksanın imamı gelmiş kilometrelerce öteden hutbeye çıkmış buna denk geldiğine sevineceğin yerde cami içinde şov yapıyorsun alkış tutuyorsun he yazıklar olsun.Akşam yatsı namazındada tozlu camideydi aynı hocalar ordada Arapça konuştu gelip ordada yapsaydınız ya kabadayılığınızı.Cuma namazı müslümanları sizi...

Yanıtla . 26Beğen . 18Beğenme 09 Kasım 14:36
97

Trkm54 - Abilerim kardeşlerim herkes kendine göre haklı olabilir ama şu bir gerçek bizler müslüman Türk milleti olarak böyle bir gaflete kapılmamalıyız Cuma namazı gibi müslümanların en kıymetli günü olan cuma gününe bu gölgeyi düşürmemeliyiz hoca Türkçe bilmiyor olabilir aynı şey bizim imamlarımıza farklı bir ülkede yapılsa hoşumuza gidermiydi yakıp yıkmadan bunu düşünmeliyiz Filistin’e gitsek hutbe Türkçe değil diye namazmı kılmayacağız biz hangi ara sabrımızı ve hoş görümüzü kaybettik müslüman kardeştir dili ırkı farketmez biz böylemi örnek olacağız ümmete.

Yanıtla . 30Beğen . 12Beğenme 09 Kasım 14:33
96

Cevher Dudayev - Camide bağırarak imamı protesto eden, protestocuyu alkışlayan bir topluluk şimdi burada din adına fetva veriyor. Neymiş hutbe Türkçe okunmalıymış herkes anlamalıymış. Mışta mış. Siz önce camide nasıl davranılır onu öğrenin sonra hutbe Türkçe mi Arapca mı okunur fetva konuşuruz.

Yanıtla . 34Beğen . 13Beğenme 09 Kasım 14:33
93

Mutlu Durusoy - ULAN İÇİMİZDEKİ -MECLİSİMİZDEKİ VATAN HAİNLERİ -SAPIKLAR RAHATLIKLA GEZERKEN CAMİDE BU EDEP..EDEP YAHU.. kardeş olmak birlik olmak zorundayız. Camidekiler bu şuurdan uzaksa vay halimize. KARŞI DURACAKLARIMIZI ÖNEM SIRASINA SOKSAK BU CEHALETTİR. BAŞA GELECEK ÇOK DAHA.. DİPER KAVİMLERİN ÇEKTİKLERİNİ ÇEKERİZ BU GİDİŞLE..İYİ Taraflarımızı görüp avunalım .Kötü bol..

Yanıtla . 17Beğen . 13Beğenme 09 Kasım 11:51
92

BERKAY DURU - cami adabı diye bir şey var.. insan kızar dil söyler göz açtır. Sabır ,kanaat eden kazanır. Hele huşu hutbeyi dinlemenin sevabı anın sevabı var. Zaten Müslümanlar kardeş olmak zorunda. Bu edeple işimiz zor. Sokaktaki ahlak edebe söz bir tarafa, bu kadar buğz edebiliyor muyuz.

YARABİ NE ACAYİP İNSANIZ

SIKIŞTIK MI ALLAH BİR.

KABİRDE MÜSLÜMANIZ.

Yanıtla . 19Beğen . 13Beğenme 09 Kasım 11:44
91

Sakarya - Sakaryanın gündemindeki konuya bakarmısın. Yazık bu ülkeye.

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 09 Kasım 11:13
90

Onur K. - Hutbenin amacı müminlere bilgi aktarmaktır. Yani iletişim kurmaktır.İletişim ise senin ne anlattığın değil,karşı tarafın ne anladığına bağlıdır. Dinimi anlatmak için ingilize ingilizce,fransıza fransızca konuşurum.Burada imam yanlışa düşmüş. Orada cami imamı veya müezzini yanına giderek uyarı yapmalıydı,sessiz,kırmadan,dökmeden.Vatandaşın alkış tutması ayrı bir eğitim zaafiyeti.İşte okunanı anlamamalarından dolayı caminin ne demek olduğunuda unutmuşlar demekki.Kılınan cuma namazı oradaki müslüman kardeşlerim adına kabul olur inaşallah.

Yanıtla . 14Beğen . 3Beğenme 09 Kasım 11:13
89

Şef 54 - İmamın Kim olduğunun ne önemi var Ne fark eder kim olduğu

Yanıtla . 6Beğen . 12Beğenme 09 Kasım 10:00
88

Yasir Emanet - kampüs zaten hep yabancı öğrencilerle dolu Türk öğrenci makbul değil saü'de, afrikanın ortadoğunun arabistanın ne kadar beş para etmez ülkesi varsa oradan binlerce öğrenci alınmış saü'ye hem de burs verilerek ve yurtlarda ücretsiz konaklama sağlanarak .(öyle ki ortalıkta boş beleş gezen karı kız kovalayan afrikalıya neden türkiye yi tercih ettin diye sorduğunda dalga geçer gibi gülerek çünkü birtek burası kabul etti diyor )Türk öğrenci kalcak yer bulamasın burs bulamasın ama elin vasıfsız medeniyetsiz afrikalısı bedevisi kral gibi yaşasın ülkede .Bu bağlamda kampüs camide arapça hutbe hiç şaşırtmadı bize az bile

Yanıtla . 21Beğen . 20Beğenme 09 Kasım 09:49
94

Sakaryalı - @Yasir Emanet 88 nolu yoruma cevabı: Diğerlerinin kabul etmediği İNSANLARI kabul etmek erdemdir.Eleştirmek için başka konu bul.

Yanıtla . 9Beğen . 9Beğenme 09 Kasım 13:12
87

Mehbir Eryılmaz - Türk Milliyetçisi bir kardeşiniz olarak yazıyorum yapılan hiç hoş değil.

Arapça ezandan sonra hutbenin de arapça okunması gerektiğini, ancak Türkçe ezan yanlışından geri dönülüp Türkçe hutbe yanlışından geri dönülmediğini biliyor musunuz ?

İlle de Türkçe Hutbe dinlemek istiyorsan camiye 10 dakika erken gelip Arapça Hutbenin Türkçesini dinleyebileceğini biliyor muydun?

İslamiyeti öğrenmek gerek hiç durmadan okumak gerek. İmam cuma namazında Hutbede Allah'a dua ediyor cemaat ellerini açıp amin amin diyor ama kimse bunun sonradan çıkarılmış bir adet olduğunu söylemiyor.

Camiler sandalye doldu kimse ya hu ne oluyor demiyor...

Bilmezsen utandırırlar okumalıyız... her gün!

Yanıtla . 22Beğen . 23Beğenme 09 Kasım 09:42
95

Sakaryalı - @Mehbir Eryılmaz 87 nolu yoruma cevabı: Hay ağzına sağlık kardeşim.Camide evliya dışarda eşkiya olan bu zevatların tarzı budur zaten.İman zafiyeti bu.

Yanıtla . 7Beğen . 7Beğenme 09 Kasım 13:15
80

Mst... - Kardeşim o kadar yorum yazılmış. Yarısı kudüs elden gidiyor diğer yarısı da filistinliler şöyle böyle demiş... Allah aşkına haftada bir cuma ya gidiyoruz ama yanlış ama eksik bu benim Allah ile aramda yorum yapana bok yemek düşer oraya gitme sebebim hutbede bişey öğrenmek isteği yoksa cuma ya gelen veya 5 vakit namaz kılan kimse gibi %80-90 nımız duaların anlamını bile bilmiyoruz. Dua biliyoruz ama alamını bilmiyoruz. Hutbe de Türkçe anlayabileceğim bir dil bırakın da onu da anlayalım herkes haddini bilecek misafir misafir olduğunu ev sahibi de ev sahibi olduğunu. O kadar atıp tutan delikanlılar hadi hodri meydan haftaya doğu illerinden kürt bir hoca getirelim misafir edelim adam da türkçe bilmesin hutbeyi o versin misafir ya kabül ederseniz adamsınız....

Yanıtla . 15Beğen . 8Beğenme 09 Kasım 09:07
102

Abdullah - @Mst... 80 nolu yoruma cevabı: Sorsak hutbede ne okunduğunu, konusunun ne olduğunu bile bilemezsin

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 10 Kasım 03:46
79

Ergun Özgünç - Böyle davranmak Cumaya koyun gibi gidip gelmek demektir.İslam dini Türkçe değil Arapçadır.Allah emir ve yasaklarını açıklayan kitabını Arapça Arap kavminden olan Arap Peygamberine Arapça indirmiştir. Aslında endişe etmeniz gereken konu ayetleri ve hadisi şerifleri Arapça okunan bir hutbenin ibadet halindeyken Türkçeye çevrildiği için Cuma'mız oldu mu yoksa fasit mi endişesini duymak olmalıyken Arapça hutbe okudu diye Allah'ın evinde eylem yapıyorsunuz.Sanki Kur'anı anlayan bir toplumuz da!

Yanıtla . 8Beğen . 14Beğenme 09 Kasım 09:06
78

Ssss - Görünüşte Muhafazakar olan... sakaryada bunlarin olmasi cok manidar..

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 09 Kasım 08:38
75

Serkan - Arapçadan rahatsız olan, tahammül edemeyen, kendini bilmezleri ve utanmadan cami icersinde alkış tutacak kadar seviyesiz olan bu kişileri kiniyorum. Mısafire bu şekilde davranmak bizim milletimize yakismaz. Rezil ettiniz Sakaryayi. Yaziklar olsun.

Yanıtla . 17Beğen . 21Beğenme 09 Kasım 00:39
74

Gökhan Aydinli - Hutbeyi anlamıyoruz diyoruz,,kendimiz namazda iken ne kadar okuduğumuzu anlıyoruz,bu kadar tepkiye lüzum yok değerli sakaryalılar,,,

Yanıtla . 17Beğen . 11Beğenme 08 Kasım 23:48
76

burak - @Gökhan Aydinli 74 nolu yoruma cevabı: zaten sızın gıbıler yuzunden bu haldeyıs .!

Yanıtla . 4Beğen . 9Beğenme 09 Kasım 08:35
73

luna54 - tepki gösterenler biraz haklı.çünkü son yıllarda hakketen arap seviciliği yapılıyor.bizimkiler baktılar sanayileşme ,tarım hayvancılık bitmiş durumda ,bari arabın parasını çekelim düşüncesindeler .onun için arabın gönlünü yapmaya çalışılıyor.bir etkinlik olarak, hızlarını alamayıp,filistinden imam getiriyorlar.

Yanıtla . 27Beğen . 39Beğenme 08 Kasım 21:51
101

Hümanist - @luna54 73 nolu yoruma cevabı: Arabın peşinden gitme, arap kalleştir, arap nankördür,...

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 10 Kasım 01:40
81

Yedi̇ates - @luna54 73 nolu yoruma cevabı: arap sevicilği ne zibidi dinimiz islam kuranın dili arapça camide ibadet yapılıyor sen arap seviciliği diyorsun allah sana hidayet versin

Yanıtla . 7Beğen . 8Beğenme 09 Kasım 09:12
71

Emin Dk - Biz orada imama destek amaçlı tekbir getirdik bizim dinimiz ırkçılığı ayrımcılığı yasaklar bütün müslümanlar kardeştir bize misafir oylanan insanlara karşı böyle ayrımcılık yapmak size yakışmadı

Yanıtla . 35Beğen . 30Beğenme 08 Kasım 20:29
77

burak - @Emin Dk 71 nolu yoruma cevabı: erenler hz ömer cami dekı hocayı neden gonderdıler oz an o senın ayrımcılık yapmayan diyanetin ?

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 09 Kasım 08:36
69

Kamil Demirci - Bu gün cuma hutbesi okunurken gençler ceb tlf ile meşgul olurken cematin bazılarıda kendi arasında muhabbette ancak bir kısmı hutbeyi dinliyordu, nasılki hac arafat'da vakfeyse cuma namazındada hutbe odur ,sen hutbeyi hangi dilden okursan oku peki o zaman kur'anı kerim arapça okurken arapça okuyoruz anlıyormuyuz hayır öyleyse arapça okunan hutbeye anlamıyoruz diye protesto niye

Yanıtla . 30Beğen . 25Beğenme 08 Kasım 20:13
67

Öğrenci - Nasıl haber yapıyorsunuz.

1-Tekbir getirenler o bağırıp çağıranlara tepki verdi aksi çok saçma olur zaten tekbir arapça. Bu durumda Allah büyüktür diye bağırmaları gerekirdi.

2-imam cemaatten değil cemaat adına hocalardan özür diledi

Evet bende anlamadım, yapılan organizasyon eksikti çevirme yapılması gerekiyordu. Namazdan önceki konuşmasında yapıldı da zaten ama orada namaz adabına aykırı olarak bağırıp çağırmak cemaatin az bir bölümünün bunları alkışlaması misafir olarak gelen birine hem de bize bu kadar değer verirken bu şekilde karşılık vermek tam bir REZALET.

Ayrıca bağırıp cağıranların namazı kılmadan camii terketmesi bana bu kişilerin kim olduğunu sorgulattı.

Yanıtla . 47Beğen . 24Beğenme 08 Kasım 19:59
63

Kafkaskartalı - camide bağırıp çağıranların, bağırıp çağıranı alkışlayanların Kuran'ı Kerimi ne Türkçe'sinden nede Arapça'sından okuduğunu sanmıyorum. Okusalardı yada okuduklarını anlasalardı bugünkü rezilliği hala savunuyor olmazlardı

Yanıtla . 36Beğen . 26Beğenme 08 Kasım 19:04
65

Cahiy - @Kafkaskartalı 63 nolu yoruma cevabı: kardeş be bu günkü hutbeyi kafkaskartalı rumuzlu . sen arapça biliyorsun sanırım arapça bilen büyük dindar olarak buraya yazarmısın.

Yanıtla . 17Beğen . 18Beğenme 08 Kasım 19:23
61

Mete54 - asit kuyularına ingilizlerle beraber osmanlı askerlerini atarken çok sevdiğiniz filistinliler nerdeydi.o zamanmdamı yöneticiler suçluydu.bırakın bunları tarih okuyun.bunlar değilmiydi resulullahtan saavaşan ebu lehep ebu cehil bunlardan değilmiydi yapmayın bu arap seviciliğini bunlardan dost olmaz

Yanıtla . 33Beğen . 29Beğenme 08 Kasım 18:47
68

Öğrenci - @Mete54 61 nolu yoruma cevabı: Sayın yorum sahibi peygamber de arap değil miydi. Bir ırkı komple kötülemekle ne kazanıyorsunuz.

Yanıtla . 21Beğen . 21Beğenme 08 Kasım 20:02
60

Feth - Arkadaslar imam art niyetli değil diye düşünüyorum. Basiretsizlik diyelim hutbeyi aslen kendisi verseydi jest olarak misafire imamlık yakışırdı bunca olay yaşanmazdı. Malum oralarda cuma gunleri tatil olduğu için cuma hutbeleri genelde uzun oluyor. Türkiyede cumalar iş arasına sıkışınca hutbeler kısaldı. Kişiye odaklı değil. Cemaate odaklı birleştirici cözümler diliyorum. Hayırlı kandiller.

Yanıtla . 24Beğen . 6Beğenme 08 Kasım 18:44
59

Şef - Ya bu mübarek cuma günü ve Mevlid gecesinde İslam'ın ruhuna uymayan yorumlar ne kadar acı...koca bir İslam coğrafyasında bir Müslüman, hutbeyi anlamamış ve konuşuyor...sanki Türkçe vaaz ve hutbeden nasibini almış pürüpak ...misafir senin dilini bilmiyor ve İSLAM KARDEŞLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KONUŞURKEN camide bağırmak ,yakışıksızdır.

Yanıtla . 26Beğen . 27Beğenme 08 Kasım 18:43
62

Mete54 - @Şef 59 nolu yoruma cevabı: barış pınarı harekatına karşı cıkarken ses cıkarmazken islam kardeşliği neredeydi bunlar sıkışınca kardeş düze cıkınca osmanlı hırsız derler namkörler ulan benim dedeme hırsız diyen namkörler

Yanıtla . 24Beğen . 12Beğenme 08 Kasım 18:53
54

Murat Di̇lek - Hayırdır , imam filistinden gelince kutsal mı oluyor.Daha öncede camide olay cıkarttı diyen gereksizler, neye itiraz etmiş adam.Vali bey cumaya gelecek diye 20 dakika bekletmem söylendi diyen hoca efendiye itiraz etmiş.Arapça değildir KURAN dır kutsal olan.

Yanıtla . 29Beğen . 5Beğenme 08 Kasım 17:58
53

Ömer Kadioğlu - Yalan yanlış haber yapacağınıza orada olanlarla konuşsaydınız da gerçekleri öğrenseydiniz. Mescid-i Aksa imamına sadece arapça hutbe okudu diye tepki gösterenlerin niyetlerinin ne olduğunu herkes zaten biliyor. O tekbirler de imama destek içindi. O ayağa kalkan hadbilmeze ve alkış tutan gereksiz insan müsveddelerine değil.Sizin de yapacağınız habere SIÇAYIM...

Yanıtla . 28Beğen . 30Beğenme 08 Kasım 17:56
55

MURAT DİLEK - @Ömer Kadioğlu 53 nolu yoruma cevabı: Ömer kadıoğlu bi had bildirseydin ya kardeş. seni tutanmı vardı.Tatlı su müslümanları , siz ancak eshef veşiddetle kınarsınız..

Yanıtla . 20Beğen . 12Beğenme 08 Kasım 18:01
52

Mert saka - Bizi destekleyen filistinmi dedi birisi. Acaba kıbrısı tanımayan filistindenmi bahsediyorsunuz.

Yanıtla . 26Beğen . 11Beğenme 08 Kasım 17:50
56

MURAT DİLEK - @Mert saka 52 nolu yoruma cevabı: Yok mert saka kardeşim barış pınarı harekatına çekimser kalan filistinden bahsediyorlar..

Yanıtla . 16Beğen . 6Beğenme 08 Kasım 18:02
51

Misafir - Abi çıldırıcam daha çok geçmedi bunlar bizi desteklemediklerini açıkladı suriye konusunda hala bağımlısınız şu filistine adam 15 dakka anlamadığımız şeyler anlattı daha kısa sürse ve türkçeye çevrilse misafirdir başımızın üstünde yeri vardır ama o tepkiyi verende hutbeyi arapça okutanda suçludur

Yanıtla . 25Beğen . 9Beğenme 08 Kasım 17:49
57

Sakaryalı - @Misafir 51 nolu yoruma cevabı: Müslüman ayrıştırmaz bütünleştirir.bölücülük yapmayın.filistin halkı deil yahudi kuklası filistin yönetimi destek vermedi.halkla yönetimi karıştırmayın.

Yanıtla . 19Beğen . 14Beğenme 08 Kasım 18:35
47

Can_can - herkes filistin bizim,kudüs bizim anlatıyor,yapmayın güzel insanlar.propagandası yapılacak bı sorun değil bugun yaşananlar...bugün çok güzel bi program oldu burada.cumamız kandilimiz kutlu doğum haftamız lakin programda aksaklıklar vardı..hutbe farzdır eyvallah.filistinli hoca verdi hutbeyi eyvallah sonrasında bi10daturkçe okunmalıydı ki bugunun onemi turkçe anlatılmalıydı.hiç kimsenin derdi misafire saygısızlık değildi..almanyada fransada namaz kıl orada hutbe 2 hatta3farklı dilde tekrarlanır zaman zman cemaate göre..kampüs cami imamı bu işleri bilio olmalı..lakin misafir öğrenciye her cuma namazını sen kıldırırsan her vakitte misafir die birilerine namaza imamlık yaptırrsan birileri çıkar sana görevini sorar..buyutuleecek hiç bişey yok..kimse kimseyi yermesin övmesin butun muslumanlar filistinide iyibilir kudusude iyibilir..saçmalamayı kesin..

Yanıtla . 14Beğen . 5Beğenme 08 Kasım 17:04
46

Semt-i̇ Sakarya - SANKİ TÜRKÇEYİ ÇOK ANLIYORSUNUZDA ALKIŞ TUTMUŞLAR BİDE. LEN ES KAZA KABEYE GİTSEN ORDADA TAŞKINLIKMI YAPACAKSIN GUNDİİ

Yanıtla . 21Beğen . 18Beğenme 08 Kasım 17:00
44

Ats - gardas demişsinizki kuranda arapça namazıda anlamıyon ne var yani dinleseydiniz arapça hutbeyi kuran arapçadır doğru ama öyle kilitler vardırki arapça bile karşılığı yoktur mesela elif laam miim ne demek bilen varmı.ayrıca hutbe öğüt demektir anlamadığın dildeki öğüt ne işine yarar.olması gereken madem misafir arapça hutbesini okuyacaktı ev sahibide türkçesini anlatacaktı

Yanıtla . 19Beğen . 3Beğenme 08 Kasım 16:56
43

pijamalışevkethoca - Neden Cuma günü özellikle cemaatle namaz kılınır? Neden hutbe okunur? Cem - topluluk kökünden gelen kelimenin asıl manası nedir? Hutbede hangi bilgiler verilir? Cemaate karşı neden okunur? Hutbe anlaşılmıyorsa okunmasının amacı nedir? Türkçe okununca cemaat ne anlar? Kendi adına neyi örnek alır? Topluluk adına ne karar verilir?

Madem hocamız misafir gelmiş hoş gelmiş sefa gelmiş. Başımızın üstünde yeri var. Hutbe okutmak yerine namaz kıldırsaydı, oradaki imam yada ilahiyattaki hocalarımız hutbeyi okusaydı ne olurdu?

Yanıtla . 24Beğen . 1Beğenme 08 Kasım 16:55
42

mete54 - kur anda ibadet arapca yapılacaktırmı yazıyor.bu din arapların tekelindemi.bu filitin daha dün bizi kınamadımı. bunlar bizi arkadan vurmadımı daha ne yazayım yeter bırakın şu arap ırkcılığını kuranı öğrenin.

Yanıtla . 17Beğen . 5Beğenme 08 Kasım 16:46
41

Ahmet Mekin - Ben camideydim ve özellikle filistinden gelen değerli imamlarımızı dinlemek ve onlara hoş geldin demek için gittim. Allah tüm müslümanlardan razı olsun. Olayı çıkartan ilimizde bir dönem millet vekilliği yapmış bir şahıs olduğu söylendi. Hutbenin arapça okunması kadar doğal bir şey olamaz. Acaba sayın vekil namaz kılarken Fatiha süresini türkçe mi okuyor. Haberin içeriğinde evet sayın vekile destek çıkanlar alkış yaparak camide nasıl durulacağını bilmeyen müslümanlardır. Bizim örf ve geleneklerimiz gereği misafirimizi baş tacı yaparız. Diğer grup ise tekbir getirerek misafire destek olduklarını göstermişlerdir. Cami İmamıda büyük bir olgunluk göstererek olayı tatlıya bağlamıştır. Değerli Müslümanlar biraz sabır.

Yanıtla . 16Beğen . 21Beğenme 08 Kasım 16:43
40

Yunus - Zaten dua ve süreler arapça hutbe de olabilir.hatta resmi 2.dilimiz arapça olsun.haftaya da bizi dünyada destekleyen filistinli kardeşlerimizden sonra bizi ab ve abd ye karşı kollaysan şuurlardan bir imam gelsin

Yanıtla . 10Beğen . 7Beğenme 08 Kasım 16:42
39

Asker - Misafire bu yapılması ayıp, haftada bir camiye gelirler iki dakika sabredemezler. Mescidi Aksa yetim, garip, öksüz, kahrolsun içimizdeki hainler.

Yanıtla . 18Beğen . 29Beğenme 08 Kasım 16:29
85

Yasir - @Asker 39 nolu yoruma cevabı: hain arıyorsan o hain mazlumları kurtarmak için operasyon yapan türk askerine işgalci diyen filistnidir araplardır hain arıyorsan 1. dünya savaşında ingilizlerle işbirliği yaparak osmanlıyı arkadan vuran binlerce askerimizin şehit olmasına sebep olan arabistanın ingiliz kuklası olmasına sebep olan filistindir araplardır

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 09 Kasım 09:33
45

AHMET - @Asker 39 nolu yoruma cevabı: kahrolsun Türk düşmanı arap seviciler, ülke ne hale geldi, dün Tük lafına yasak getiren arap seviciler, bugün hala Arapların nasıl Türk düşmanı olduğunu görmeyenler, EN BÜYÜK HAİN LERDİR. NEDEN MİLLETİN KURANI KERİMİ TÜRKÇE OKUYUP ANLAMASINI İSTEMİYORSUNUZ EY HAİN'LER ? fetöcüler Türklüğe yasak getirdi ülkeyi ne hale soktu, hala akıllanmadı bu Türk Düşmanları...

Yanıtla . 17Beğen . 6Beğenme 08 Kasım 16:57
37

Kudüs - Bugün ilk mescidimizin imamından kendi dilinden bir hutbe dinledik. Hutbenin çevirisinin olmaması ve sürenin uzun olması bir eksiklik. Ancak olay haberde geçtiği gibi cemaat itirazı şeklinde olmadı. Zihniyetini çok iyi bildiğimiz bir kişi tarafından itiraz edildi. Daha önceden de başka gerekçelerle yine itiraz etmişti bu işi, sanırım alışkanlık haline getirmiş. İmam hatibin maaşına kadar getirdi konuyu...bu kafanın misafire saygısını da görmüş olduk. Cemeatin suskunluğu hutbe adabındandı. Yoksa herkesin o kişiye verecek cevabı var (namazı türkçe kılmasını tavsiye ediyorum kendisine . Hatta gitsin tükçe ibadet edenlere tabi olsun. Yarın ahirette bu zata burası hak divanı derler inşallah.... )

Bu organizasyonu tertip edenleri tebrik ediyor, yakışıksız davranış ta bulunanları kınıyorum...

Yanıtla . 25Beğen . 32Beğenme 08 Kasım 16:18
36

İslam - Cuma hutbesi Arapça okunmaz diye bir şey yok.Ama efendim anlamıyoruz diyenler var, namazda imam kuran-I Kerim’den ayetler okuyunca anlıyormusun peki.(kuranı Kerim,Arapça bilmeyen için) çocuğun için aylık bi sürü paralar verip İngilizce Almanca kurslarına gönderiyorsun. Ama ücretsiz kuranı Kerim Arapça derslerine katılmıyorsun, sonra kalkıp efendim Arapça anlamıyoruz neden Arapça okur diye şov yapacaksın.Hak din İslam,kitapta Arapça indirilen kuran-I Kerimdir.

Öğrerinsin öğrenmezsin o kişi kendinden sorumludur.

Yanıtla . 25Beğen . 32Beğenme 08 Kasım 16:17
35

Mir Polat - Hutbede tepki göstermek günahtır. namaz kılanın önünden geçmek çok günahtır. Haftada bir cumadan cumaya giden müslümanlar lütfen bunlara dikkat etsin. Cumalarda 2 rekatı kılan namaz kılanın önünden tepesinden tazı gibi kaçıyor. Sen daha 5 vakiti kılmıyorsun kalkmış hutbe neden arapça diyorsun. Derdin amelinmi? ideolojinmi?

Yanıtla . 17Beğen . 27Beğenme 08 Kasım 16:07
33

Ismail - Adı üzerinde misafir hoca cami hutbe ki farz hiç yakışıksız davranış olmuş hutbe arapça veya türkçe okunabilir dinen hiç bir mahsuru da yok tabiki okunan hutbe ayet anlaşılması acısından türkçe leşiyor peki dünyanın değişik değişik yerlerinde arapça fransızca almanca ingilizce de okunabiliyo sakaryaya filistinden misafir hoca gelmiş hutbeyi arapça okumuş buna tepki gösterilmiş ve hutpe arapça okunmuş diye burası asla arabistan olmaz be kimse boşuna proveke etmesin

Son zamanlarda gerek yazılı gerek sosyal medya gerek tv kanallarında diyanet ve hocalar çok tartışılır oldu ülkemizde öğretmen hoca ilmi veya dini bilgileri alabileceğiniz insanlar tartışmak çok uygun mu acaba örneğin çocuklarımıza çarpım tablosu ogretebilirmiyiz abdest namaz ogretebilirmiyiz herkes herşey de haklı dogru olunmaz doğru bir tanedir

Saygılarımla

Yanıtla . 10Beğen . 15Beğenme 08 Kasım 15:59
32

Yunus E. - ŞAKA MI BU ? BİRİ ŞAKA DESİN, VE OLAY KAPANSIN.

SOSYAL DENEY FALAN MI? YA KARDEŞİM, BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ !

BİR DAHA SÖYLÜYORUM BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ !

HUTBESİ TÜRKÇE OKUNMAK ZORUNDADIR. SEBEBİ DE AÇIK VE NET ! ANA DİLİMİZ TÜRKÇE OLDUĞU İÇİN.

ARAPÇA KAÇ KİŞİ BİLİYOR ? NE ANLAMI KALACAK O HUTBENİN !

YARABBİM, ŞU MÜBAREK GÜNÜN HÜRMETİNE ŞU İNSANLARI ŞOV YAPMAKTAN ALI KOY....

BAŞKA İŞLERİ GÜÇLERİ YOK MU???? YAZIK ÇOK YAZIK

Yanıtla . 34Beğen . 22Beğenme 08 Kasım 15:49
30

AHMET - PEYGAMBER EFENDİMİZ İSVEÇ TE YAŞASAYDI CENABI ALLAH KURANI KERİMİ HANGİ DİLDE İNDİRECEKTİ? İLK VAHİY " OKU " DUR. ARAPÇA OKU DEMİYOR CENABI ALLAH..İNGİLİZLER İNCİLİ İNGİLİZCE, ALMANLAR ALMANCA, FRANSIZLAR FRANSIZCA OKUYOR. İNCİL İBRANİCE İNDİĞİ HALDE...YILLARDIR " TÜRKÇE KURAN HATİM OLMAZ" DİYEREK BU MİLLETİ KURAN'DAN UZAKLAŞTIRDILAR. YETER Kİ BU MİLLET KURANI ANLAMASIN VE TAİKAT ADI ALTINDA DİNDEN GEÇİNEN SAHTEKAR HOCALARA İNANSIN DİYE..HELAL OLSUN O TEPKİ GÖSTEREN CEMAATE..OKU, OKU, OKU....

Yanıtla . 31Beğen . 13Beğenme 08 Kasım 15:48
28

Şahit - cemaat tepki falan göstermedi. Sadece densizin biri tepki verdi. Ayrıca cemaat bu adama tepki gösterdi. Lütfen bu haberi doğru yapın. Filistin ve Kudüs bizim ortak davamızdır.

Yanıtla . 18Beğen . 28Beğenme 08 Kasım 15:38
84

Yasir - @Şahit 28 nolu yoruma cevabı: filistin ve küdus senin mazlumları kurtarmaya giden askerine işgalci diyor teröriste arka çıkıyor nerden kardeşimiz oluyor. filistin ve küdus ingilizlerle işbirliği yapıp osmanlıyı arkadan vuruyor binlerce askerimizi şehit ediyor ama kardeşimiz oluyor öyle mi hadi ulan ordan filistin ve küdus bizim hiçbirşeyimizdir kendi arap yalayıcılığınızı bütün ülkeye mal edemezsiniz

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 09 Kasım 09:28
26

Meşeli - Haftada bir cumaya gelirler orada da rezillik çıkarırlar. Bir misafir ağırlayamayan insanlar utandım sizden. Mescidi Aksa yetim, öksüz, garip, sizde böyle yaparsanız, orası kalacak Yahudilere....

Yanıtla . 17Beğen . 22Beğenme 08 Kasım 15:30
83

Yasir - @Meşeli 26 nolu yoruma cevabı: gerçekten nasıl bir kafa yapın var yazdıklarına gül gül öldüm şaka mısın :D

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Kasım 09:25
25

Ali Yıldız - sizin başka işiniz yok mu, hutbe arapça okunmuş türkçe okunmalıymış. fetvayı nerden aldınız.hutbede hutbe duaları yeterlidir. nasihat isteyenler için pek çok yol var. misafire edepsizlik de cabası

Yanıtla . 17Beğen . 22Beğenme 08 Kasım 15:29
24

Nefes - Cuma namazının farzlarından birisi de Hutbe okumak ve okunan Hutbeyi DİNLEMEKTİR. SESSİZCE DİNLEMEK!!! Eğer FARZ ne demek iyice idrak edilseydi, sessizce bekler, hutbe bitince tepki verilirdi. Tepkinizde sonuna kadar haklısınız, buna bir şey dediğim yok. Ancak, Sanki hayatları boyunca anladıkları dildeki tüm dinlediklerini anlamış ve tecrübe etmiş gibi lakayt lakayt fikir üretmesinler. Kimsenin arap sevdiği yok. İBADETHANELER ALKIŞ İLE PROTESTO YARATILACAK YERLER DEĞİL AZİZİM. AHLAK, EDEP, TEVAZU gerek.

Yanıtla . 14Beğen . 15Beğenme 08 Kasım 15:22
22

Bimüslüman - Sessiz kaldık diye biz o bağıran ve alkışlayan terbiyesizlere tepki göstermemiş mi oluyoruz. Camii şov yapma yeri değil konseremi geldiniz eyy o alkışlayan sözde müslüman kardeşlerim. Camiide nasıl davranılması gerektiğini bilmiyor musunuz? Yazıklar olsun o bağıran ve alkışlayan terbiyesizlere

Yanıtla . 19Beğen . 17Beğenme 08 Kasım 15:20
19

Boşnak - Haftaya Cuma günü bende namazda kampüsteyim. Biri yazmış ya haftaya yapsında görelim filan diye. Bende geleceğim haftaya kampüse. Zihni amcanın yanında namaza duracağım. Hadi haftaya arapça hutbe okutun. Hadi Zihni amcaya bir şey diyin. Hadi bakalım adamlığınızı görelim.

Yanıtla . 18Beğen . 17Beğenme 08 Kasım 15:17
17

Nizamı Alem - Cuma namazının belli bir esasları vardır Bunları bilmiyorsanız öğrenin oradaki misafirin namaz kıldırmasına kimsenin bir tepkisi yok Lakin cuma hutbesini oradaki cemaat anlamadıktan sonra kimse burada çıkıp da algı yaratmaya çalışmasın o misafirin Tabii ki suçu yok onu oraya çıkartan işgüzarların suçu var aynı misafir Yarın sabah namazında Hendek Rüstem Paşa Camii'nde sohbete katılacak buna kimse tepki göstermez Ama siz insanların değerlerini değiştirmeye kalkacak hareketlere yaparsanız o zaman insanlar tepki koyar

Yanıtla . 18Beğen . 7Beğenme 08 Kasım 15:13
15

Zopa - Çin' den prof getirip çince konferans verdiğini düşünün, kim ne anlar. işte camide de olan bu..

Yanıtla . 18Beğen . 10Beğenme 08 Kasım 15:10
14

Bir Dost - Bi haberi de doğru yazın. Vatandaş Hocaya karşı değil bu terbiyesize karşı tekbir getirdiler.

Yanıtla . 14Beğen . 18Beğenme 08 Kasım 15:09
13

gaspirali fethi - Cuma namazının en önemli noktası hutbedir. Hutbeyi dinlemek de farz namaz kadar farzdır. Şimdi sen hiçbir şey anlamadığın dilde istediğin kadar hutbeyi dinle, sana bir şey katmayacak. Protesto edenleri destekliyorum.

Yanıtla . 47Beğen . 26Beğenme 08 Kasım 15:04
18

Fatih7490 - @gaspirali fethi 13 nolu yoruma cevabı: Camide protesto yapılmaz. Biz de anlamıyoruz. Biz de onaylamadık ama edep denen bir şey var. her şeyi geçtim adam misafir ve zulmün başkenti Kudüsten geliyor.

Yanıtla . 14Beğen . 12Beğenme 08 Kasım 15:15
12

Burası Arabistan Değil - Hadi misafir ve namazı kıldırdı, cuma hutbesi okutmak nedir? işgüzarlık yapılmış. Tepki normaldir.

Türkiye Cumhuriyetinin dili Türkçedir. Cuma hutbesi de Türkçe okunur.

Yanıtla . 53Beğen . 25Beğenme 08 Kasım 15:02
11

Sakaryalı5454 - Burada ve sosyal medyada yorum yapanlara bakıyorum saçmalamada çığır açmışlar. Türkiye'de resmi dil Türkçedir. Biride mescidi aksa imamı yazmış. Sırf Filistinli diye tepki gösterenlere bir şeyler yazmışlar. Bundan 1 ay önce bu Filistinli araplar veya arapça hayranları sizin askerinizin suriyede yaptığı terör mücadelesine işgal diyerek karşı çıktılar. Bu arapça hutbeleri o zamanlarda okutsaydılar ya biz Türk milletnin yanındayız diye. Bırakın bu işleri. Arap ve arapça hayranlığından memleketin anasını ağlattınız. çok seviyorsanız gidin orada yaşayın.

Yanıtla . 47Beğen . 20Beğenme 08 Kasım 15:01
09

Türk-i̇slam Ülkücüsü - 365 günde bir güne denk gelen misafir bir hocanın hutbeyi arapça okumasından rahatsız olmak hiç bir siyasi yapıya ait olmanın açıklayacağı bir durum değildir.

Bende Ülkücüyüm ve bu tepki gereksiz ve rahatsız edici.

Allah'ın evine fitne sokmaktan başka hiçbirşey değil.

İnanın misafiri ağırlamanın fazileti o verdiğiniz tepkiden daha önemli.

Hele ki kampüs yerleşkesinin imamının ve kadrosunyn çalışmaları taktirlikken.

Yanıtla . 30Beğen . 38Beğenme 08 Kasım 14:59
48

Serpiko54 - @Türk-i̇slam Ülkücüsü 09 nolu yoruma cevabı: ülkücü olman neyi değiştirir bende solcuyum helal olsun acbaya namazımızı kılarken cumada hutbe farz peki anlamadığımız hutbede masal anlattıysa ne bilecez sevbı nasıl kazanacaz bırakın bu işleri burası TÜRKİYE ne mutlu türküm diyene.

Yanıtla . 12Beğen . 7Beğenme 08 Kasım 17:42
31

Fatih7490 - @Türk-i̇slam Ülkücüsü 09 nolu yoruma cevabı: Sizin gibi insanlar. Hep varolun.

Yanıtla . 2Beğen . 8Beğenme 08 Kasım 15:49
07

Afrika - Adam dedi "Türkiye yi araplaştıracağız " diye niye direniyorsunuz

Yanıtla . 33Beğen . 20Beğenme 08 Kasım 14:53
05

Abdullah - Haber tamamen yanlış yapılmış. Orada cami adabına uymayan bir şekilde provakasyon yapan şahsa karşı cemaatin büyük bölümü camide kargaşa çıkmaması, provakasyona gelmemek ve saygısızlığı yapan şahısla aynı duruma düşmemek için sessiz kaldı. Cemaatten küçük bir grup bu şahsı kısa süreli alkışladı ama bu alkış da çok uzun sürmedi. Yüreğimizde kanayan bir yara olan Mescid-i Aksa'dan misafir olarak gelen imamına bu saygısızlığı yapan şahsı şiddetle kınıyoruz. Hutbenin Arapça olmasından veya uzamasından rahatsız olan insanlar camiyi terk edip başka camilere gidebilir. Hiç bir gerekçe misafir olarak gelen Mescidi Aksa imamına yapılan bu saygısızlığı haklı çıkarmaz.

Yanıtla . 30Beğen . 40Beğenme 08 Kasım 14:51
49

Serpiko54 - @Abdullah 05 nolu yoruma cevabı: sen defol git kimsin millete cami buluyorsun.

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 08 Kasım 17:44
04

Ebu Suud - Bu herif yarın camide hoca Kuranı Kerimi anlamadığım dilden niye (Arapça) okuyorsun Türkçe oku! Burası Türkiye Cumhuriyeti diye bağırırsa, yanındaki şakşakcılar da alkışlarsa şaşırmayacağım. Çünkü şuur gitmiş

Yanıtla . 23Beğen . 33Beğenme 08 Kasım 14:49
03

mete54 - allah kur anda bu kitabı size okuyup anlayıp uygulayasınız diye gönderdik diyo.dinleyipte anlamıyorsam ne olacak.arapca bilmeyen veya arap olmayan müslümanolamazmı.bu din arapların dini değil alemlerin dinidir.arap sevicilği yapmayalım.ben dinimi anlamak istiyorum.

Yanıtla . 43Beğen . 20Beğenme 08 Kasım 14:44
02

Doğrucu - Türkçe okuyunca dinleyip anlayıp uyguluyorlar ya ondan çok kızmışlar... Herkes şov derdinde... Noldu hocaya tepki gösterince kahraman mı oldun ?

Yanıtla . 30Beğen . 47Beğenme 08 Kasım 14:37
29

Fatih7490 - @Doğrucu 02 nolu yoruma cevabı: Uygulasalar camide bu terbiyesizliği yapmazlardı.

Yanıtla . 9Beğen . 11Beğenme 08 Kasım 15:43
01

Fatih7490 - Olay burda anlatıldığı gibi olmadı. Sesini çıkaran 2-3 tane terbiyesiz. Bu camide 2 provakasyon oldu. Üçüncüsünde edebinden sesini çıkartmayan asıl cami cemaati o şahıslara gerekli tepkiyi verecek. Buradan o terbiyesizliği yapan şahsa selamlarımı iletiyorum. Lütfen bir dahaki cuma'da da aynısını yapsın....

Ayrıca camide alkış tutanlara da selamlarımı özel olarak iletiyorum...

Beğenmeyen sessizce çıkabilir. Bu camide bu tarz provakasyonlara bir daha izin verilmeyecek. Bunu böyle bilsinler.

Yanıtla . 30Beğen . 54Beğenme 08 Kasım 14:36
50

Serpiko54 - @Fatih7490 01 nolu yoruma cevabı: hadi bakalım halep oradaysa arşın burada.

Yanıtla . 12Beğen . 5Beğenme 08 Kasım 17:46
38

Lemlem - @Fatih7490 01 nolu yoruma cevabı: 2. sezon ve Sakaryalı. Bitmediniz be bitmediniz. Ya kovdunuz, ya tehdit ettiniz. Din sizin tekelinde değil yuh be oğlum ya. Bir idrak edemediniz. Yuh yani.

Yanıtla . 14Beğen . 7Beğenme 08 Kasım 16:26
34

Vakkas - @Fatih7490 01 nolu yoruma cevabı: Hayırdır!! caminin tapusu sende de bizim mi haberimiz yok ?Klavyeden selam yollamak kolay..Hadi bakalım bir dahaki cumaya da arapça hutbe bekliyoruz.hodri meydan

Yanıtla . 17Beğen . 10Beğenme 08 Kasım 16:07
16

Adapazarli - @Fatih7490 01 nolu yoruma cevabı: Fatih Okuyucu hayırdır? Bir daha izin verilmeyecek derken ne yapacaksınn? Bir daha ki Cuma'da aynısını yapsında görelim demişsin yaparsa ne yapacaksıın ya da ne yapabilirsin kimsin sen ne gücün var kimlerdensin hayırdır? Zihni Açba'yı kastediyorsun. Tanımıyorsun farzet ki tanıyorsun ne yapabileceksin sen? Selamlarımı iletiyorum filan demişsin. delikanlıysan git yüzüne aynı cümleleri söyle. Eğer Zihni Açba'ya karşı bir hareket yaparsan seni bulurum. isminde bölümünde elimde. adam ol milleti provakosyona getirme. Delikanlılık sökmez bu şehirde. Adam ol!!!

Yanıtla . 15Beğen . 9Beğenme 08 Kasım 15:11
10

2.sezon - @Fatih7490 01 nolu yoruma cevabı: Boş konuşma yüzüne söyleyemeyeceklerini buradan yazma çok Arapça hutbe dinlemek istiyorsan gidip Arabistan'a dinle cuma namazının temel esasları vardır ne için tepki verdikleri belli algı yaratma

Yanıtla . 29Beğen . 21Beğenme 08 Kasım 15:00
08

Sakaryalı - @Fatih7490 01 nolu yoruma cevabı: Hayırdır? Ne yapacaksınız. kimsiniz siz? Kimi tehdit ediyorsunuz. o kadar mı delişkanlısınız?

Yanıtla . 23Beğen . 13Beğenme 08 Kasım 14:56
06

sakaryalıvatandaş - @Fatih7490 01 nolu yoruma cevabı: Ne yapacaksın,namaza gelen adama mı saldıracaksın,işiniz gücünüz klavye delikanlılığı

Yanıtla . 24Beğen . 13Beğenme 08 Kasım 14:53Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?