Sağlık personeline 'Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi'

Sağlık Bakanlığı tarafından İlimizin ev sahipliğinde 23 kursiyere "Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi” verildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık Bakanlığı tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde meydana gelen gelişme ve büyümeye paralel olarak sisteme dahil edilen, hastane öncesi alanda acil sağlık hizmeti veren profesyonel acil sağlık personeli Paramedik ve Acil Tıp Teknisyenlerinin aynı zamanda  ambulans sürme sorumluluğu ve yetkisinin olması nedeniyle “Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi” verildi.

Sakarya'nın ev sahipliğinde 4 gün süren eğitimler Düzce ve Kocaeli illerinde de verildi.

Toplamda 23 kursiyerin katıldığı eğitimde kursiyerlere, ambulans mekanik özellikleri, basit arızaların tanımlanması ve önlenmesi, araç güvenlik sistemlerinin kullanımı, ambulanslarda hız problemleri ve araç kontrolü yanısıra, katılımcılara olağan dışı yol ve hava şartlarında ambulans kullanabilme, kazadan kaçış, panik fren, takip mesafesi, güvenli sollama, ayna kullanımı ve derinlik algısının geliştirilmesi gibi bir çok konuda teorik ve pratik eğitim verildi.

8 saat teorik, 24 saat pratik, 8 saatte sunum teknikleri eğitimi sonucunda teorik ve pratik sınavları geçerek TC.Sağlık Bakanlığı onaylı Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) sertifikası aldılar.

Konuyla ilglili ASTE Eğitim Koordinatörü Prm. Emre Demir yaptığı açıklamada, "Son yıllarda 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde meydana gelen gelişme ve büyümeye paralel olarak sisteme dahil, hastane öncesi alanda acil sağlık hizmeti veren profesyonel acil sağlık personeli Paramedik ve Acil Tıp Teknisyenlerinin aynı zamanda özel ve donanımlı araç vasfı taşıyan ambulansları sürme yetkisi ve sorumluluğu olması nedeniyle, konuyla ilgili bilgi ve becerilerini arttırmak, daha etkin ve güvenli bir sağlık hizmetti sunmak amacıyla Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi alması zorunlu sayılmıştır" ifadelerini kullandı.

08 Kasım 2019 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.031.053 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?