‘Kendini bağışla can'a can ver’ konferansı

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Hendek Belediyesi ile Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde toplumun duyarlılığını arttırmak üzere  bir konferans düzenlendi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Hendek Ticaret Merkezi Konferans salonunda düzenlenen konferansa Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr.Burcu Başaran Güngör Hendek Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Kemal Atala belediye daire müdürleri BBP Kadın Kolları Başkanı Zübeyde Gürbüz ve kadın kolları kamu kurumlarının yetkilileri sivil toplum örgütlerinin yetkilileri öğretmenler öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Kendini Bağışla Cana Can Ver temasıyla organ bağışının öneminin anlatıldığı konferansta özellikle ülkemizde organ bağışının istenilen düzeye ulaşamaması bu konudaki bilgi eksikliği ön yargılar  ve yanlış inanışlar konularında açıklayıcı bilgilendirmelerde bulunuldu.

Konferansa katılan Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.  Burcu Başaran Güngör organ bağışı ile bir insanın hayatını kurtarmanın anlamından bahsederek vatandaşları bağış yapmaya davet etti.

Hendek Müftülüğünden Vaiz Ömer Bayraktar organ bağışının dini açıdan hiçbir sakıncası olmadığını aksine sevabının büyük olduğundan bahsederek  vatandaşların önyargı ve inanışlarına açıklık getirdi ve bilgilendirdi. Konferansın sunuculuğunu yapan Deniz De Asis  organ bağışının kutsal ve değerli bir anlam taşıdığını ifade ederek katılımcı gençlere duyarlılıklarını arttırmaları ve empati duygularıyla insanlığa yaklaşmaları konusunda şiirle çağrıda bulundu.

Konferansa katılan ve 6 yıl önce böbreğini arkadaşı Yaşar Kıta bağışlayan İsmail Özdemir duygulu anlar yaşayarak çocukluk arkadaşına olan sevgisiyle bu bağışı yaptığı günleri gözyaşları içinde anlattı. Hiç bir çıkar gözetmeksizin bir başkasının hayatına katkı sağlamanın şifa olmanın  değeri ve anlamı salondaki izleyiciler tarafından alkışlarla karşılandı. Salonda bulunan ve kendi böbreğini oğluna bağışlayan İsa Mutlu da bu kutsal bağışlamanın duygulu anlarını yaşadılar.

Hendek İlçe Müdürlüğü personeli bağış ve bilgilendirme standı açarak broşürlerle bilgilendirme yaptı bağış yapanları kayıt altına aldı. Konferansın sonunda Hendek Halk Eğitim merkezi işaret dili  kursiyerleri tarafından öğretmenleri eşliğinde   hazırlanan işaret dili ile organ bağışı hayat kurtarır çağrısı yapılarak vatandaşlar organ bağışlamaya davet edildi.

08 Kasım 2019 Sakarya/ Hendek- Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?