"Teleferik Projesinin ÇED Raporu yok"

TMMOB Sakarya İl Temsilcisi Salim Aydın, düzenlediği basın toplantısında, Teleferik Projesi’nde birçok soruya yanıt verilemediğini, projenin ‘Ben yaptım oldu’ indinde bir ‘Eskiz’ çalışması olduğunu iddia etti.

 Aydın, Kırkpınar ve Mahmudiye başta olmak üzere Sapanca’nın yeşiline düşmanca davranıldığını ve rant uğruna betona dönüştürüldüğünü belirterek,  “Telefrik Projesi” ile yaşam alanlarımıza bir kez daha müdahale ediliyor. Atalarımızdan devraldığımız topraklarımızı, çocuklarımıza daha güzel bir Kırkpınar ve Mahmudiye özlemiyle bırakma niyetimiz, bu seferde Sapanca Belediyesi ile Bursa Teleferik A.Ş. nin  rant iş birliğinin hezimetine uğratılmaya çalışılıyor” dedi.

Aydın, şunları kaydetti: “Bizler, yaşam alanlarına, doğamıza, tarihsel mirasımıza sahip çıkan Kırkınarlılar ve Mahmudiyeliler, Sapancalılar bu haksızlığa, talana ve ranta karşı birlikte mücadele ederken bir çok zorluğa ve zora karşı bugün yine kamuoyu önünde ve Sapanca’lıların yanındayız. Süreci Sapanca halkı başta olmak üzere İlimiz, Sakarya ve ülkemiz geneli bilmektedir. Ranta karşı, doğamıza sahip çıkma anlayışı çerçevesinde yürüttüğümüz yasal ve meşru zeminlerde devam etmektedir. Bu aşamada hazırlanan teknik rapor özelinde, Sakaryalıları, basını ve kamuoyunu bir kez daha bilgilendireceğiz.

Salim Aydın daha sonra, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Eski Başkanı Yük. Çev. Müh. / Oşinograf Sait Ağdacı’nın hazırladığı teknik raporu paylaştı.  

ÇED RAPORU YOK

Söz konusu raporda şu görüşlere yer verildi:

1-Anılan proje detayları yansıtmamakta, birçok soruya cevap vermemektedir. Kısaca bu proje ucu açık ” ben yaptım oldu “ indinde bir “eskiz”dir.

2-Yapılması düşünülen teleferik ile ilgili olarak ÇED raporuna hiçbir şekilde (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi) ulaşılamamış ve böyle bir raporun kaydına rastlanmamıştır. Kısaca söz konusu projenin ÇED raporu (olumlu/olumsuz) bulunmamaktadır. Hal böyle iken inşaat ruhsatı verilmesi ve inşaata başlanması yasalar önünde SUÇTUR.

3-Teleferik kumanda merkezi ve otopark olarak ayrılan arazi şahıs arazisi olup “deprem toplanma alanı ve pazaryeri” olarak kullanımı şartıyla bağışlanmıştır. Bu durumda alanın bu amaçlar dışında kullanımı yine yasalar önünde SUÇTUR. Kesilecek ağaç sayısı

4-İlk etapta 1500m olarak “sadece teleferik hattı” hesaplanan alanda yaklaşık 5000 adet karaçam, sarıçam, kayın, kestane ve gürgen türlerinden oluşan orman ağaçlarının kesimi yapılacaktır. Bu projenin tamamına bakıldığında ise; Yapılacak olan konaklama yerleri (Bungalow olarak düşünülüyor), turistik tesisler (çay bahçesi, lokanta, oyun parkı, otopark vs.), kumanda merkezleri ile birlikte bu kıyım 20.000 adede kadar çıkabilecek, ilerleyen yıllarda Sapanca’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi bölge imara açılarak betonlaşma bir kat daha artarak yeşil tamamen yok edilecektir. Ki aynı olaylar 2005-2017 yılları arasındaki orman arazilerinin 2B kapsamına alınarak imara açılmasında yaşanmıştır.

5-Sapanca bölgesi, özellikle Marmara bölgesi ile Bolu ve Ankara’ya yakınlığı dolayısıyla buralardaki vatandaşlarımız ile özellikle son yıllarda yabancı ülke vatandaşlarının uğrak yeridir. Bu özelliği nedeniyle maalesef bazı rantiye kesiminin ilgisini çekerek yukarıda değinilen ağaç/orman kıyımına ve betonlaşmaya maruz kalmıştır. Sapanca kendi suyunu parayla içiyor

6-Sapanca’nın dereleri/akarsuları yerli ve yabancı su şişeleme şirketlerince kapatılmış olup Sapanca halkı “artık kendi suyunu PARA ile içmek” zorunda kalmıştır.

7-Yapımı planlanan teleferik projesi bulunduğu alan aynı zamanda “yeraltı su kaynaklarının zengin olduğu bir alandır”. Bu da zaten su kıtlığına doğru hızla giden Sapanca’nın su sorununu daha da artıracaktır.

8-Sapanca gölünün yegâne su kaynakları olan Sapanca derelerinin ve ormanlarının bu türden projeler ile hoyratça yok edilmesi suyun kodunun düşmesine, yapılan konutların atık sularının direkt deşarj ile göle verilmesi nedeniyle Sapanca gölü artık MEZOTROFİK bir göl duruma gelmiştir. Yani Sapanca Gölü’nde ötrofikasyon başlamış, gölün oksijen oranı düşmüş, canlı tür ve yoğunluğu yok olmaktadır. Dolayısıyla 10-15 yıl öncesine kadar Sapanca Gölü’ndeki balık türü 48 adet iken, günümüzde 4-5 adede düşmüştür. Sapanca dağlarında 19 çeşit yaban hayvanı zaman içerisinde yok olmuş, en son 5 yıl önce Karaca görülmüştür.

9-  Sakarya ve Sapanca bölgelerinin birincil içme suyu kaynağı Sapanca gölünün durumu bu halde iken bu projenin gündeme alınması talihsizliktir.

10- Bölgemizde depremle yaşama bilinci varken; 1999 depreminde herkesin en çok sığındığı bölgelerden birisi olan Sapanca’da, alternatif deprem toplanma alanı oluşturulmadan bu alanın kaybedilmesi bir faciadır.

11-Ayrıca, Sapanca halkının görüş ve onayı alınmadan yapılacak böyle bir proje, sosyal gerilim ve olaylara zemin hazırlayacaktır.

12-Yukarıda sayılan nedenler ışığında Teleferik inşaatının derhal durdurularak alanın rehabilite edilmesi gerekmektedir.

25 METRE GERİ ÇEKİLMELİ

Bu Teknik Rapor ışığında ; Teleferik Projesinin bölgemize vereceği zararlar bizleri hat safhada rahatsız etmektedir. Ayrıca yapılacak olan Alt istasyonun Karayolundan 25 metre geri çekilmesi gereklidir ki Karayolları Genel Müdürlüğünün Bölgede Duble yol gibi bir projesi mevcut olmadığı ve trafik yoğunluğunun hat safhaya çıkması söz konusudur.

Sapanca Belediyesinden İstediğimiz resmi belgelerin cevabı  bu hafta sonuna kadar tarafımıza ulaşması gerekmektedir ve cevap geldiği zaman hukuki süreci başlatacağımızı bildirir saygılar sunarım. (BİZİM SAKARYA)

11 Kasım 2019 Sakarya/ Sapanca- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Sakaryalı - yok be hemşerim adam oda başkanı ama işi gücü muhalefet hizmet istemiyor adamlar neden bu kadar oda başkanları herşeye karşı muthiş bir algı işleri güçleri bunları memnun edemezsin.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 12 Kasım 15:55
01

E.s. Sakarya - Bu konulara kızıyorum. Mühendis olmuş ama icraat yok. bu kadar açıklama yapacağına BU PROJE böyle olmalı böyle yapılmalı mimarı bu olmalı diyemiyorsan bırak kardeşim.

Aynısı Millet bahçesinde de yapıldı. Mühendis odası karşı çıkıyor fakat bir PARK PROJE si bile cizemiyor veya buradan bir açıklama bir sunum yapamıyor. sadece yazılı gereksiz bir sürü açıklama yapılmaktadır. Sn. oda başkanı bu zamana kadar yapılan bir tane proje ni örnek göster insanlar size destek versin. SOL kesimin yaptığı sadece güzel şeylere önlemek ten başka birşey değil benim dünyamda bu böyle.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 12 Kasım 08:44Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?